Προς το περιεχόμενο

LPB-1 Booster please Help!! (DIY Clone)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα.. εννοείς στο σχέδιο που έχεις παραθέσει να προσθέσω και το τελευταίο που γράφεις για το dc , σωστά?

(υγ. προσπαθώ να ανεβάσω και τις φωτό αλλά μου βγάζει πρόβλημα πάλι..χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως ;) αν googlareis  3pdt true by pass wiring with led θα σου βγαλει και καποιο και με μπαταρια και με jack (αρκει να προσεξεις η καλωδιωση στον διακοπτη να ειναι ιδια με αυτην που σου εστειλα) σου στελνω και εγω αργοτερα αν θες μολις παω σπιτι γιατι σε λιγο το βλεπω το τηλεφωνο αφισα στον τοιχο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑ Αφίσα στον τοίχο βλέπω κι εγώ ολόκληρο το pc μου σήμερα.. δεν μπορώ να ανεβάσω και τις φωτο μου ΄ώστε να βοηθήσω μήπως υπάρχει και κάτι εμφανές...anyway θα δοκιμάσω ξανά με τον τρόπο που προτείνεις και ο Crom βοηθός..χεχε  (αν και έχω ήδη κάνει καμιά 10αριά διαφορετικές απόπειρες και τπτ...) 

 

Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις!!  Αν βρεις κάτι που νομίζεις ότι θα σώσει το Project μου το στέλνεις!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου και από μένα  8)

 

Η διάταξη του σχηματικού έχει ως εξής.

 

Η πλακέτα όπως την βλέπεις από το σχηματικό έχει πλάτη τις λωρίδες του χακλού από πίσω δηλαδή.

 

Τοποθετείς τα εξαρτήματα όπως τα βλέπεις και η πίσω μεριά της πλακέτας είναι αυτή που έχει τον χαλκό(το ξαναείπα αλλά χαλάλι).

 

Αν δεν έχεις την κατασκευή μέσα σε μεταλλικό κουτί(γιτί είναι αγώγιμο) τότε θα πρέπει να κάνεις ένα bypass τις γειώσεις των jack μεταξύ τους.

 

Το stereo jack είναι για να κάνει γείωση η μπαταρία μόλις βάλεις το βύσμα της κιθάρας και όταν το βγάζεις να την διακόπτει.

 

Σε αυτή την περίπτωση το βύσμα της κιθάρας που πρέπει να είναι όπωσδοίποτε μονοφωνικό κάνει γέφυρα (το μονοφωνικό του μέρος) μεταξύ μπαταρίας και γείωσης,δηλ δείναι γείωση στην μπαταρία.

 

Το σχηματικό για τον διακόπτη είναι σωστό,στο bypass έχεις πάλι θόρυβο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  kbasilis ,

 

το πετάλι το έχω τελείως πρόχειρα εκτός κουτιού για να το δοκιμάσω. Έχω κάνει και γείωση μεταξύ των δυο jacks αλλά πάλι τίποτα.

 

Πάνω στο veroboard θεωρώ ότι τα έχω κάνει σωστά , καθώς η διάταξη τους είναι ακριβώς η ίδια με την κάτοψη που βλέπω στην εικόνα , και ο χαλκοδιάδρομος ακολουθεί την διαδρομή που αναγράφεται στο σχηματικό..

 

Το σχηματικό του διακόπτη είναι η 100η προσπάθεια μου , και αυτή τη φορά τουλάχιστον έχω φως στο λεντάκι. Θόρυβο έχω είτε είμαι στο bypass είτε είμαι στο on.

 

Άν σε βοηθήσει μπορώ να σου στείλω φωτο στο mail σου.. (έχει φάει σκαλωματάκι και δεν με αφήνει να ποστάρω φωτογραφίες στο site)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  kbasilis ,

 

το πετάλι το έχω τελείως πρόχειρα εκτός κουτιού για να το δοκιμάσω. Έχω κάνει και γείωση μεταξύ των δυο jacks αλλά πάλι τίποτα.

 

Πάνω στο veroboard θεωρώ ότι τα έχω κάνει σωστά , καθώς η διάταξη τους είναι ακριβώς η ίδια με την κάτοψη που βλέπω στην εικόνα , και ο χαλκοδιάδρομος ακολουθεί την διαδρομή που αναγράφεται στο σχηματικό..

 

Το σχηματικό του διακόπτη είναι η 100η προσπάθεια μου , και αυτή τη φορά τουλάχιστον έχω φως στο λεντάκι. Θόρυβο έχω είτε είμαι στο bypass είτε είμαι στο on.

 

Άν σε βοηθήσει μπορώ να σου στείλω φωτο στο mail σου.. (έχει φάει σκαλωματάκι και δεν με αφήνει να ποστάρω φωτογραφίες στο site)

 

 

 

Στείλε.

Σε π,μ, σου έστειλα το mail

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς από φώτο δεν μπορώ να βγάλω άκρη θα πρέπει να το τσεκάρουμε με το πολύμετρο.

 

Για να σου βγάζει θόρυβο και με bypass και χωρίς λογικά η κουτσουκέλα θα γίνεται από τον διακόπτη και πίσω αλλά πρέπει να το δω μα πολύμετρο.

 

Πού κοντά μένεις?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου