Προς το περιεχόμενο

The lost art of drum soloing.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε πολλες φορες συζητησει στο Νοιζ για την χαμενη τεχνη των drum solos..

Σερφαροντας στο Youtube ομως πολλες φορες εχω πεσει σε εξαιρετικα σολος παιγμενα απο εξαιρετικους κυριους, που για μενα εχουν διδακτικες προεκτασεις.

Μπορει τα drum solos να θεωρουνται λιγο Last Year...αλλα αποψη μου ειναι οτι , ειναι υποχρεωση μας  σαν ντραμμερ να μπορουμε ανα πασα στιγμη να παιξουμε ενα σολο.

Ελπιζω τα παρακατω βιντεο να σας εμπνευσουν και ισως να σας κανουν να γυρισετε πισω στο σχεδιαστηριο.

Καλη Κυριακη.

 

Soloing over a comp by Master Chambers.

 

Ενα απιστευτο σολο απο τον Gadd..δειτε ποσο εξυπνα τους ξαναβαζει..

 

2 φανταστικα σολο απο τον Dave

 

Latin solo by Antonio Sanchez

 

Drums & Vocals

Mονο ενας Μanu μπορει να παιξει αυτο το κομματι τοσο ομορφα..

 

αλλος ενα εξαιρετικος Latin drummer..

 

Ενα εξαιρετικο σολο απο τον Ομαρ

Sting - I Burn For You (1986)

 

Ενα πολυ δυσκολο σολο [Οver a comp} απο Simon Philips.

Falling in Between Simon Phillips Drum Solo /Hydra Toto

 

Tα επομενα 2 δεν μπορουσαν να λειπουν..

Aaron Spears Show - Modern Drummer 2006

Mike Mangini (Steve Vai solo)

 

Eπισης ενα πολυ δυσκολο σολο...απο τον Μαστρο Vinnie

Vinnie Colaiuta Solo during "Actual Proof"

 

Kλασσικο ...αλλα δεν το βαριεμε ποτε..

Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Steve Gadd

 

Guest star σε show του Frank Sinatra...ενα χρονο πριν πεθανει..

 

Και μια απιστευτη κοντρα απο τον μοναδικο ντραμμερ που μπορουσε να παιξει στα ισια τον Buddy..

Buddy Rich & Ed Shaughnessy Drum Duel

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πανω σε αυτο υπαρχουν δυο "σχολες" αυτοι που προετοιμαζουν το σολο απο πριν και παιζουν σε καθε λαιβ τα ιδια ας πουμε και αυτοι που τα αφηνουν πιο χαλαρα τα πραγματα και αφηνουν καθε φορα το feeling του κομματιου να τους οδηγησει στο γυρισμα,στο σολο στο 4μετρο μπρεικ κτλπ .

 

εσεις τι πιστευετε ειναι καλυτερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη μου είναι ότι εξαρτάται από το κομάτι. Αν απαιτεί κάτι πολύ συγκεκριμένο, το ξέρεις από πριν. Δεν μιλάμε όμως νότα προς νότα...

Αν έχεις trading 4's, το θέμα είναι να είσαι αρκετά εξασκημένος στο είδος μουσικής και στην ανάπτυξη ιδεών,  έτσι ώστε να το παίρνεις με το feel όπως σου το βγάζει εκείνη την ώρα το κομάτι.

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω σε αυτο υπαρχουν δυο "σχολες" αυτοι που προετοιμαζουν το σολο απο πριν και παιζουν σε καθε λαιβ τα ιδια ας πουμε και αυτοι που τα αφηνουν πιο χαλαρα τα πραγματα και αφηνουν καθε φορα το feeling του κομματιου να τους οδηγησει στο γυρισμα,στο σολο στο 4μετρο μπρεικ κτλπ .

 

εσεις τι πιστευετε ειναι καλυτερο ?

Πολυ καλη ερωτηση.

Νομιζω οτι εχει να κανει με το Level του εκαστοτε drummer.

Εχουμε δει και τις 2 μορφες σολο να λειτουργουν..

Η αποψη μου ειναι, οτι μεχρι να μαθεις να αυτοσχεδιαζεις..{που θελει πολλα χρονια}- μπορεις να παιζεις με γραμμενα η αποστηθισμενα σολο.

Το αποτελεσμα στον ακροατη { ο οποιος απλα ακουει..και δεν ξερει αν διαβαζεις η αυτοσχεδιαζεις ..}ειναι το ιδιο, και εσυ δεν προδιδεις ποσο καλος η κακος εισαι σαν ντραμμερ. Εχει να κανει με προεργασια στο σπιτι δηλαδυ..και η σκληρη δουλεια οπως ξερουμε δεν μπορει να σε προδοσει ποτε..

Ακομα και αυτοι που αυτοσχεδιαζουν ομως ..μην νομιζετε οτι κλεινουν τα ματια και οποιον παρει ο χαρος..

Κανουν και αυτοι την προεργασια τους στο σπιτι..σημειωνοντας ομως τεχνικες που"κολλανε" στο εκαστοτε τεμπο που θα παιξουν σολο....και οχι ετοιμα ενωμενα Licks. Ειναι το The Next step.

Και τα δυο σολο παντος θελουν δουλεια στο σπιτι..

Και ειναι μια προεκταση των drums που πρεπει ολοι να εξελιξουμε..και ...αχρειαστη να ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακομα και αυτοι που αυτοσχεδιαζουν ομως ..μην νομιζετε οτι κλεινουν τα ματια και οποιον παρει ο χαρος..

Κανουν και αυτοι την προεργασια τους στο σπιτι..σημειωνοντας ομως τεχνικες που"κολλανε" στο εκαστοτε τεμπο που θα παιξουν σολο....και οχι ετοιμα ενωμενα Licks. Ειναι το The Next step.

Και τα δυο σολο παντος θελουν δουλεια στο σπιτι..

Και ειναι μια προεκταση των drums που πρεπει ολοι να εξελιξουμε..και ...αχρειαστη να ειναι.

 

σιγουρα ακομα και ο αυτοσχεδιασμος προερχεται απο λικς που εχεις δουλεψει σπιτι .απλως αν υποθεσουμε οτι εχεις φτασει στο επιπεδο και εχεις την καταλληλη τεχνικη να μπορεις να παιξεις ακριβως αυτη τη μελωδια που εχεις στο κεφαλι σου τοτε το να το αφηνεις free σου δινει μια πολυ ομορφη ελευθερια .

 

κ επισης πιστευω οτι ο αυτοσχεδιασμος και η ικανοτητα να αντιλαμβανεσαι το ρυθμο και την μουσικη και να σκεφτεσαι κατι ωραιο μεσα σε δευτερολεπτα ειναι απο τις πιο μεγαλες αρετες που μπορει να εχει ενας μουσικος και ξεχωριζει τους καλους απο τα γατακια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη, ωραια ολα αυτα..Αλλα ποια ειναι εκεινα τα στοιχεια που για εσενα κανουν ενα drum solo πετυχημενο?

Απο την αλλη για εμενα προσωπικα δεν χρειαζονται ουτε solo ουτε τιποτα...Η μαγκια ειναι οτι θελεις να το πεις να το λες μεσω της μουσικης σου...Αμα λες ολα οσα θελεις μεσω της μουσικης τοτε δν εχεις και την αναγκη να σολαρεις...Βεβαια πολλες φορες τα solo γινονται για να σπασουν την μονοτονια ή και ακομα για το τζερτζελο...

 

Aιντε μην δει κανενας Superfunk το topic και βγαλει κανενα μαστιγιο σε κατ-αναγκαστικη προβολη σε dvd του Steve Jordan... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη, ωραια ολα αυτα..Αλλα ποια ειναι εκεινα τα στοιχεια που για εσενα κανουν ενα drum solo πετυχημενο?

Απο την αλλη για εμενα προσωπικα δεν χρειαζονται ουτε solo ουτε τιποτα...Η μαγκια ειναι οτι θελεις να το πεις να το λες μεσω της μουσικης σου...Αμα λες ολα οσα θελεις μεσω της μουσικης τοτε δν εχεις και την αναγκη να σολαρεις...Βεβαια πολλες φορες τα solo γινονται για να σπασουν την μονοτονια ή και ακομα για το τζερτζελο...

 

Aιντε μην δει κανενας Superfunk το topic και βγαλει κανενα μαστιγιο με κατ-αναγκαστικη προβολη σε dvd του Steve Jordan... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πολλες φορες εχω πει στο παρελθον εχω αναφερει οτι τα drums ειναι κατ εξοχην συνοδευτικο οργανο..και ετσι πρεπει να αντιμετωπιζονται..

Ωστοσο θεωρω αναγκαιο να μπορουμε να παρουμε και ενα σολο {Οπως ολα τα μουσικα οργανα}..  Για αυτο και η αναγκη γεννησης αυτου του Thread.. Και αυτο που ξερω εκ πειρας..ειναι οτι θελει πολυ μελετη και πολλα χρονια δουλειας για να κανεις ενα ωραιο σολο.

Τα στοιχεια που απαρτιζουν ενα ωραιο σολο για μενα ειναι πολλα.

Μερικα ειναι αυτα:

Μουσικοτητα

Τεχνικη

Φρασεολογια

ρυθμολογια

Ανεξαρτησια

Mood

Μελωδικοτητα.

Δυναμικες

Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε Νορ.

Για το 2ο σκελος....

;D ;D ;D ;D σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

Και εγω δεν αντεχω να  ξαναδω τα βιντεο του ΑΠΟΛΥΤΟΥ.. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aιντε μην δει κανενας Superfunk το topic και βγαλει κανενα μαστιγιο σε κατ-αναγκαστικη προβολη σε dvd του Steve Jordan...          

 

με φωναξε κανεις? ;D ;D

 

αν το σολο ειναι ΜΟΥΣΙΚΟ και καλοφτιαγμενο δεν εχω κανενα προβλημα... :),οποιος και να παιζει,προσωπικα το καλυτερο solo drums που εχω δει ποτε μου ειναι τoυ Tony (ενας ειναι ο Τονυ... ;D)

 

Ενα εξαιρετικο σολο απο τον Ομαρ

 

Καλα θα τρελλαθω.... ;D..κατα τη διαρκεια αυτης της τουρνε του Sting στις ΗΠΑ,ημουν στην ΝΥ....την ημερα που επαιζε στο ΜSC πετυχα...τον...Ηakim....να ξεφορτωνει απο το ταξι τα τσιμπραγκαλα του (κουβαλαγε μαλιστα το πεταλι του χωρις θηκη !!!)..εξω απο το MSC & μου εδωσε αυτογραφο!! ;D ,ακομα το εχω... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα βίντεο και food for thought αν μη τι άλλο...

 

Παρόλαυτα ας βγώ λίγο off topic και ας παραθέσω 2 drum solo από 2 εξαιρετικούς (θεούς) drummer [λέω off topic γιατι δεν είναι drum solo εν μέσω κομματιών...but anyway]

http://www.youtube.com/watch?v=erE8WTngaAY&feature=related#

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου