Προς το περιεχόμενο

The lost art of drum soloing.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα καλο ειναι να μην ξεχναμε το Α & το Ω των drums που δεν ειναι αλλο απο το

 

"fills bring thrills but groove pays the bills"

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλα καλο ειναι να μην ξεχναμε το Α & το Ω των drums που δεν ειναι αλλο απο το

 

"fills bring thrills but groove pays the bills"

 

;D

Oh..Yeaahhhhh!!!!!!!

Kαλως τους παιδες εν καμινω ????? Τα Τhreads  του Βαγγελη διανθισμενα απο posts του SF & Nordic μαλλον ειναι για να γινονται βιβλιο .Εν τελει με προλαβαν οι προηγουμενοι και με καλυψαν , αλλα ρε παιδια να πω και εγω την γνωμη μου;; Μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης (επαγγελματικα η οχι ) οντως το σολο θελει μια επανενταξη στο χωρο  του live acting .Tα βιντεο που παρατεθηκαν δειχνουν τους πολυ καλους ντραμμερς σε φασεις σολο.Ετσι λοιπον καταληγω οτι το σολο ερχεται η γιατι ειναι προγραμματισμενο ειτε γιατι ετσι μας βγηκε καποια δεδομενη στιγμη,αλλα απαιτει φαντασια ,τεχνικη ,εμπειρια και καποια προετοιμασια στο σπιτι.Στα 70'ς οταν παιζαμε στα rock συγκροτηματα το σολο στις συναυλιες - club ηταν  MUST.Αργοτερα με την αλλαγη σε 80'ς ( πιο dance & disco ) τα σολος αραιωσαν εως εξαφανισθηκαν γιαυτο ο Βαγγελης μιλαει για την χαμενη τεχνη του σολο .Καιρος ειναι να την ξαναβρουμε οσοι μπορουν & θελουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οραια βιντεο βαγγ ....αλλα γιατι ονομαζεις "χαμενη τεχνη" το ντραμ σολο?

 

Φιλε Greek..απανταει πολυ εντεχνα στο ερωτημα σου ο "Παλιος" Περικλης.

Εγω μονο θαυμαστικα μπορω να βαλω στην απαντηση του. Ειδικα σε αυτη του την ατακα..

Καιρος ειναι να την ξαναβρουμε οσοι μπορουν & θελουν .

Δεν λεω οτι υπαρχει περιπτωση να ζωντανεψει ξανα αυτη η μορφη εκφρασης των drummer, {αν και you never know..} αυτο που ξερω ομως ειναι οτι ειναι κατι που μπορουμε να εξασκησουμε...ειτε παιζοντας πανω σε λουπες και sequencers, ειτε σε δομες. Πολυ ενδιαφερον εχουν και τα αγαπημενα του φιλου μου του Melodic...τα Μελωδικα solos.

Σας προτεινω το αγαπημενο βιβλιο πανω στο The art of soloing..του Steve Houghton που εχει τιτλο "The Drumset soloist" καθως επισης και τα βιβλια του Igoe που εχουν καποια μερη για σολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης παιδια ακουστε και Terry Bozzio σε διαφορα σολος η στα video -clinics που εχει παρουσιασει κατα καιρους ,επισης στην τελευταια του δισκογραφικη δουλεια με τους Corn (υπαρχει στο youtube)μιλαμε οτι ο ανθρωπος ΜΙΛΑΕΙ ME TA TYMΠΑΝΑ .

Βαγγελη ευχαριστω για τα καλα σου λογια και μαλιστα απο εναν Ντραμμερ της δικης σου αξιας

που εκτος των αλλων τιμαει και το Δασκαλο του τον Ηλια Δουμανη με καθε ευκαιρια (οπως και εγω θελω να αναφερω για μια ακομα φορα το ονομα του δασκαλου μου: Γιαννης Ρενιερης .)

Αντε καληνυκτα σε οσους πανε για υπνο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Greek..απανταει πολυ εντεχνα στο ερωτημα σου ο "Παλιος" Περικλης.

 

 

ο παλιος ειναι αλλιος ...... ευχαριστω για την ενημερωση περικλη.

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν το σολο ειναι ΜΟΥΣΙΚΟ και καλοφτιαγμενο δεν εχω κανενα προβλημα... :),οποιος και να παιζει,προσωπικα το καλυτερο solo drums που εχω δει ποτε μου ειναι τoυ Tony (ενας ειναι ο Τονυ... ;D)

 

 

 

συμφωνω...κ στα δυο ειδικα στο 2ο..ενας ειναι ο Tony  κ ελπιζω να μιλαμε για το ιδιο προσωπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω...κ στα δυο ειδικα στο 2ο..ενας ειναι ο Tony  κ ελπιζω να μιλαμε για το ιδιο προσωπο!

Xαιρομαι που τουλαχιστον συμφωνεις με καποιον.... ;D ;D ;D

Βασικα ειναι 2 οι Tonyδες..

ειναι αυτος

Tony Williams Drum solo

 

και αυτος..

tony royster jr. with ASAP

 

o sf μαλλον εννοει τον πρωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκτας first name status οταν αλλαξεις τον ρου της ιστοριας του οργανου η/και της μουσικης... ;)

 

βλεπε steve,buddy,philly joe,elvin,vinnie κλπ...

 

αυτο εκανε ο τονυ απο τα 16 του μεχρι τα 23 :o...(scarry!!!)

 

ο τονι ροιστερ τζουνιορ ειναι ντραμακλα....αλλα....ο τονι ειναι ενας! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τονι ροιστερ τζουνιορ ειναι ντραμακλα....αλλα....ο τονι ειναι ενας!

 

ακριβως, μη μπερδευουμε τα ΑΚΙΤΑ με τα ΠΕΚΙΝΟΥΑ... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου