Προς το περιεχόμενο

Τροποι συνδεσης με DI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει μπασο-ενισχυτης-DI-κονσολα.

Τι διαφορα υπαρχει στους παρακατω τροπους συνδεσης ως προς το αποτελεσμα του ηχου?

 

1ος τροπος:

Εξοδος DI σε Return ενισχυτη

Εισοδος DI σε Send ενισχυτη

Εξοδος XLR DI σε εισοδο κονσολας

Εξοδος μπασου σε εισοδο ενισχυτη

 

2ος τροπος:

Εξοδος μπασου σε εισοδο DI

Εξοδος DI σε εισοδο ενισχυτη

Εξοδος XLR DI σε εισοδο κονσολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι πως εχεις ενα απλο DI χωρις προενισχυση η EQ.

 

Με τον δευτερο τροπο στελνεις στην κονσολα μονο το σημα του μπασου.

 

Με τον πρωτο θα στειλεις και τον ηχο του της προενισχυσης και πιθανοτατα και του EQ του ενισχυτη, υποθετοντας οτι η λουπα βρισκεται ακριβως πριν τον τελικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DI μου εχει και προενισχυση με EQ

http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm?sid=76d15ed57836b0dc6ce2eb6bb0e31aba

οποτε αυτο που θελω ειναι οτι ηχος βγαινει απο τον ενισχυτη μου να βγαινει και απο τα ηχεια της κονσολας.

Αρα να υποθεσω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι η πρωτη συνδεσμολογισ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις και τον ηχο της προενισχυσης του ενισχυτη, τοτε ναι, ο πρωτος τροπος ειναι πιο καταλληλος. Ομως ο ηχος του ενισχυτη διαμορφωνεται σε καποιο βαθμο και απο τον τελικο και τα ηχεια, οποτε δε θα φτανει ακριβως αυτο που ακους απο τον ενισχυτη στην κονσολα.

 

Παντως τα Sansamp ειναι σχεδιασμενα περισσοτερο με το δευτερο τροπο συνδεσης κατα νου, αφου στην ουσια (οπως λεει και το ονομα τους) αντικαθιστουν τον ενισχυτη. Εγω χρησιμοποιω το Paradriver στο τελος της πεταλιερας, με το XLR out στην κονσολα και το 1/4" out στο Return του ενισχυτη. Ετσι "προσπερναω" την προενισχυση του ενισχυτη και διαμορφωνω τον ηχο μου μονο απο το Paradriver. Με αυτον τον τροπο στην κονσολα φτανει παντα ο ιδιος ηχος, ανεξαρτητα απο τον ενισχυτη που χρησιμοποιω, και ο ενισχυτης λειτουργει απλα ως μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είπες τι DI έχεις, ες μας και τι ενισχυτέ έχεις  ;)

 

πάντως προφανώς με τον πρώτο τρόπο συμμετέχει και η προενίχυση του ενισχυτή στο ςήμα που στέλνεις στην κονσόλα. Αυτό μπορεί να είναι καλό, μπορεί και κακό.

 

Για αυτό πες μας τι ενισχυτή έχεις και αν έχει δικό του DI

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είπες τι DI έχεις, ες μας και τι ενισχυτέ έχεις  ;)

 

πάντως προφανώς με τον πρώτο τρόπο συμμετέχει και η προενίχυση του ενισχυτή στο ςήμα που στέλνεις στην κονσόλα. Αυτό μπορεί να είναι καλό, μπορεί και κακό.

 

Για αυτό πες μας τι ενισχυτή έχεις και αν έχει δικό του DI

 

Αυτον εχω, εχει και δικο του DI

http://www.thomann.de/gr/trace_elliot_715x.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις. αν θες το συνολικό ήχο να τον δίνεις και στο pa, τότε μπορείς και από το di του ενισχυτη.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου