Προς το περιεχόμενο

The lost art of drum soloing.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποκτας first name status οταν αλλαξεις τον ρου της ιστοριας του οργανου η/και της μουσικης... ;)

βλεπε steve,buddy,philly joe,elvin,vinnie κλπ...

 

αυτο εκανε ο τονυ απο τα 16 του μεχρι τα 23 :o...(scarry!!!)

 

ο τονι ροιστερ τζουνιορ ειναι ντραμακλα....αλλα....ο τονι ειναι ενας! 8)

Μαλλον το αντιθετο εννοεις φιλε Κap.. Iσως αν εισαι της δικιας τους καστας..

Καποιοι το δοκιμασαν αυτο και με τον Miles...καποτε...Να πανε στο τραπεζι του και να τον αποκαλεσουν με το μικρο του.. Τους εβαλε στην θεση τους .

Μαλλον το ειχα χασει αυτο το Modern drummer..σχετικα με το ποτε καποιος αποκτα το δικαιωμα να τον αποκαλουν μονο με το μικρο του ονομα .. ;D ;D

Για μενα θα ειναι παντα ο Mr Buddy Rich...Mr Τοny Williams..o  Mr Vinnie Colauita... κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μαλλον το αντιθετο εννοεις φιλε Κap.. Iσως αν εισαι της δικιας τους καστας..

Καποιοι το δοκιμασαν αυτο και με τον Miles...καποτε...Να πανε στο τραπεζι του και να τον αποκαλεσουν με το μικρο του.. Τους εβαλε στην θεση τους .

Μαλλον το ειχα χασει αυτο το Modern drummer..σχετικα με το ποτε καποιος αποκτα το δικαιωμα να τον αποκαλουν μονο με το μικρο του ονομα .. ;D ;D

Για μενα θα ειναι παντα ο Mr Buddy Rich...Mr Τοny Williams..o  Mr Vinnie Colauita... κλπ.

 

 

 

ε...οκ,εμενα το πολιτικαλι κορεκτ δεν μου πηγαινε ποτε...και μ'αρεσει οταν ο κοσμος εκφραζει την αγαπη τον σεβασμο του και την οικειοτητα του μ'εναν καλλιτεχνη οταν αναφερομενος σε αυτον τον καλει με το μικρο του...ο στελιος,ο στρατος,ο τζιμι,ο ντουεην,ο βινι κλπ...ενταξει δεν θα πηγαινα στον κλαπτον να του πω"γεια σου ερικ..!" :D  ση γουατ αι μην? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

θα ηθελα να δειτε 2 σολο που χαλβαδιαζω εδω και καιρο...

Νομιζω ειναι οτι καλυτερο {και δυσκολοτερο}εχω δει σε drum solo εδω και πολυ καιρο.

Ο Vinnie Colauita ειναι στο ενα...και ο Τommy Igoe στο αλλο.

Oσοι πασχουν απο καρδια...καλυτερα να μην δουν τα παρακατω video.. ;D ;D ;D

Enjoy!!

 

Vinnie Colaiuta Drum Solo during "Actual Proof"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο βινη θεος ;D

 

αλλα και ο τομυ απο το 3.20 -4.10 διχος κλικ να σκαει στα κικς μετα απο 50 δευτερολεπτα :o :o :o

 

respect

 

παραθετω και εγω ενα αγαπημενο σολο,που τη μπαντα τη λυπιθικα ;D ;D

 

Dennis Chambers and Mike Stern 1

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο βινη θεος ;D

 

αλλα και ο τομυ απο το 3.20 -4.10 διχος κλικ να σκαει στα κικς μετα απο 50 δευτερολεπτα :o :o :o

 

respect

 

παραθετω και εγω ενα αγαπημενο σολο,που τη μπαντα τη λυπιθικα ;D ;D

 

Dennis Chambers and Mike Stern 1

 

Tα πιασες ΓΑΤΕΕΕΕ!!

 

και τα δυο ειναι εξισου δυσκολα...οχι μονο γιατι παιζουν το...Κ--ο τους και οι 2....αλλα γιατι εχουν να σκεφτουν και αυτα τα Kicks {που θελουν μετρημα γιατι ειναι αλλου για αλλου}....

Πολυ δυσκολα solo  indeed!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να δειτε 2 σολο που χαλβαδιαζω εδω και καιρο...

Νομιζω ειναι οτι καλυτερο {και δυσκολοτερο}εχω δει σε drum solo εδω και πολυ καιρο.

Ο Vinnie Colauita ειναι στο ενα...και ο Τommy Igoe στο αλλο.

Oσοι πασχουν απο καρδια...καλυτερα να μην δουν τα παρακατω video.. ;D ;D ;D

Enjoy!!

 

Vinnie Colaiuta Drum Solo during "Actual Proof"

    όι μάνα μ'

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο βινη θεος ;D

 

αλλα και ο τομυ απο το 3.20 -4.10 διχος κλικ να σκαει στα κικς μετα απο 50 δευτερολεπτα :o :o :o

 

respect

 

 

ο βινι παιζει πανω στην ΦΟΡΜΑ του actual proof οχι πανω σε κικς...θελω να πω αυτο που σκεφτεται ειναι η μελωδια του κομματιου,δεν παιζει πανω απο κενα μετρα που εχουν κικς...υπαρχει διαφορα....

 

ο ιγκο εχει σιγουρα κλικ στα ακουστικα του...εμεις τον ακουμε να φραζαρει ελευθερα αλλα παιζει γυρω απο το τεταρτο συνεχεια και πανω στον 16μετρο(μαλλον)κυκλο μεχρι να ερθει το κικ...δεν παιζεται τετοιο playalong χωρις κλικ...αν ηταν με μπαντα οκ,αλλα το να παιξεις ολα αυτα τα τουτι χωρισ κλικ....?

 

τελος παντων αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι μαμαει απλως να μην φρικαρουμε με πραγματα που δεν ειναι εφικτα...

 

παντως ΕΓΩ,κι αυτο εχει να κανει με ΕΜΕΝΑ,βαριεμαι παρα πολυ τα τελευταια χρονια αυτου του ειδους το σολοινγκ...δηλαδη το τοσο chopsy...δεν με νοιαζει αν παιζει πολλα η λιγα αλλα μ'αρέσει ο ντραμερ να προσπαθει να πει μια ιστορια να ΣΥΝΘΕΣΕΙ,οπως κανουν κι ολοι οι αλλοι(καλοι)μουσικοι...μάρεσει να ακουω ενα μοτιβο να ξεδιπλωνεται,καπως ετσι ξερω γω...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο ιγκο εχει σιγουρα κλικ στα ακουστικα του......αν ηταν με μπαντα οκ,αλλα το να παιξεις ολα αυτα τα τουτι χωρισ κλικ....?

 

και εγω αυτο πιστευα,αλλα δε θα ακουγοτανε το κλικ μαζι με το κομματι ???(εκτος και αν εχει μονο στα αυτια του κλικ)

 

ο βινι παιζει πανω στην ΦΟΡΜΑ του actual proof οχι πανω σε κικς...θελω να πω αυτο που σκεφτεται ειναι η μελωδια του κομματιου,δεν παιζει πανω απο κενα μετρα που εχουν κικς...υπαρχει διαφορα....

 

[

συμφωνω απολυτα

 

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο πιστευα,αλλα δε θα ακουγοτανε το κλικ μαζι με το κομματι ???(εκτος και αν εχει μονο στα αυτια του κλικ)

 

 

 

auxilliary out μονο στα ακουστικα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου