Προς το περιεχόμενο

Απο 10αρες σε 11αρες. Ρυθμισεις??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! :)

Σκεφτομαι να πειραματιστω στην baja τελε μου κ να δοκιμασω 11αρες.

Θα χρειαστει να ξαναρυθμισω trus rod και intonation κατα τη γνωμη σας?

Η κιθαρα θα ειναι παλι σε standard κουρδισμα.

 

 

Ευχαριστω!

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έκανα το αντίθετο πήγα από 11αρες στανταρ κούρδισμα σε 10.Σίγουρα κάτι θα χρειαστεί στο intonetion ίσως και καλά είναι και το action να΄ναι χαμήλα γιατί κατά την γνώμη μου είναι κουραστικό σετ οι 11αρες τουλάχιστον σε στάνταρ κούρδισμα.Πειραματίσου στο ακτιον και τσέκαρε το intonetion με κουρδηστήρι και βουρ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! :)

Σκεφτομαι να πειραματιστω στην baja τελε μου κ να δοκιμασω 11αρες.

Θα χρειαστει να ξαναρυθμισω trus rod και intonation κατα τη γνωμη σας?

Η κιθαρα θα ειναι παλι σε standard κουρδισμα.

 

 

Ευχαριστω!

 

Καλησπέρα φιλος!

 

Εδω με 10αρες απο μαρκα σε μάρκα ρυθμίζουμε truss rod και intonation σε 11αρες θα είναι οκ ας πουμε? ;D

 

Σιγουρα θα χρειαστεί λιγο ρύθμιση...αλλα την κανεις και μονος σου πολυ ευκολα..

 

Γενικα 11αρες αν εβαζα ποτέ μου θα ήταν σε 1 ή 1/2 τονο κάτω κούρδιζματα..ετσι ωστε να εχω την ατάκα της χορδής αλλα να μην στραγγαλίζω το όργανο..και τα χέρια μου..

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις καθόλου... έχω baja και έχω βάλει από 9 εως 11 ! Μια φορά έβαλα και 12άρες flat ! Κανένα πρόβλημα ! Το μανίκι της είναι καταπληκτικό και δεν "παίρνει" καθόλου από τις πιο βαριές... χορδές ! Τώρα αν σκεφτείς να τις κρατήσεις (τις 11άρες) ως μόνιμα πάνω της... μπορεί να παίξεις ελάχιστα με το intonation !!! Ελάχιστα όμως !!! Για την ιστορία εγώ κατέληξα στις 10άρες και είμαι μια χαρά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστει να ξαναρυθμισω trus rod και intonation κατα τη γνωμη σας?

 

Αρχικά δεν πειράζεις το truss rod. Το πιο πιθανό είναι ότι δε θα χρειαστεί ρύθμιση αλλά αυτό θα φανεί στην πορεία. Τσεκάρεις και intonation και δρας αναλόγως.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιό πιθανόν είναι να αλλάξουν και το relief της κιθάρας γιατί αλλάζει η δύναμη που τραβάει το μανίκι(λόγο των χορδών και που μένεις σε ίδιο κούρδισμα).

 

Και το action και το ήψος του nut και το intonation γιατί μηλάμε για άλλες διαστάσεις λόγο διαφορετικού πάχους και φεύγεις από τις αποστάσεις που ήταν ρεγουλαρισμένη η κιθάρα σου γιατί ήταν μετριμένη στις χορδές που μέχρι τώρα δούλευες.

 

Μπορεί οι διαφορές να είναι τόσο ελάχιστες που μπορεί να μην χρειαστεί να κάνεις τπτ,αλλά εσύ πρέπει να τα τσεκάρεις  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κιθάρα...(baja) από την Fender έρχεται σεταρισμένη με 10άρες... Οπότε +-1 Νο χορδών με soft V μανίκι δεν θέλει καθόλου μα καθόλου πείραγμα !!! Σου λέω το έχω κάνει στη συγκεκριμένη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κιθάρα...(baja) από την Fender έρχεται σεταρισμένη με 10άρες... Οπότε +-1 Νο χορδών με soft V μανίκι δεν θέλει καθόλου μα καθόλου πείραγμα !!! Σου λέω το έχω κάνει στη συγκεκριμένη !!!

 

Καλό θα ήταν(κατά την γνώμη μου) να την τσεκάρει και ας μην χρειαστεί.

 

Και εδώ δεν το διατύπωσα καλά

 

Κάνεις από την αρχή σετάπ.

 

Όταν λέω από την αρχή σετάπ δεν σημαίνει ότι πειράζεις κι'όλας μετράς για να δεις αν όλα είναι ΟΚ και μόνο αν χρειαστεί πειράζεις και πάντα σύμφωνα με αυτά που συνιστά η fender.

 

http://www.fender.com/en-GR/support/articles/telecaster-setup-guide/

 

Και για τον τρόπο που μετράμε του relief

 

http://www.fender.com/news/how-to-measure-neck-relief/

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου