Προς το περιεχόμενο

Let's build a Stratocaster


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ιστορικά, αν δεν κάνω λάθος, το CBS headstock δεν συμβαδίζει με relicing καθώς η Fender χρησιμοποιούσε πλέον poly όταν άλλαξε headstock.

 

Αφού πας για aged / relic butterscotch, τα χρυσά (αν και οπαδός τους) δε νομίζω ότι θα κολλάνε εκτός αν τους γίνει ένα αξιοπρεπέστατο relic.

 

+1 που, όμως, κατά τη γνώμη μου δεν τους πάει. Όπως και δεν πάει και στο χρώμα που διάλεξες.

 

Και το ash έκοψαν εκείνη την εποχή, αν δεν κάνω λάθος, λόγο χρονοβόρας προετοιμασίας για βάψιμο, που εχει σε σχέση με το alder .

την προ και μετά CBS εποχή την ανέφερα γιατι ήταν η εποχή που δίχασε τους φανατικούς της Fender.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οχι ακριβως η CBS αγορασε τη Fender στις αρχες του 1965 & μεχρι και το Φλεβαρη του 1966 χρησιμοποιουσε ακομα το μικρο headstock...αυτες οι κιθαρες λεγονται και "transitional period"

 

 

 

Η εποχή που έχανε η μανά το παιδί και το παιδί την μανά, αλλά μπράτσα με αλλά σώματα και ούτω καθ’εξης…το μεγάλο ξεσκαρτάρισμα. ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια 66αρα Fender strat παντως με blond finish θα ηταν και ash & full nitro & με CBS headstock (και ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ)

 

 

 

Μήπως να έφτιαχνα μια τέτοια replica, με τόσες πληροφορίες που έχουμε από τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Gil Yarn, πιστεύω ότι ένα ακριβές αντίγραφο είναι εφικτό.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ιστορικά, αν δεν κάνω λάθος, το CBS headstock δεν συμβαδίζει με relicing καθώς η Fender χρησιμοποιούσε πλέον poly όταν άλλαξε headstock.

 

Αφού πας για aged / relic butterscotch, τα χρυσά (αν και οπαδός τους) δε νομίζω ότι θα κολλάνε εκτός αν τους γίνει ένα αξιοπρεπέστατο relic.

 

+1 που, όμως, κατά τη γνώμη μου δεν τους πάει. Όπως και δεν πάει και στο χρώμα που διάλεξες.

 

Και το ash έκοψαν εκείνη την εποχή, αν δεν κάνω λάθος, λόγο χρονοβόρας προετοιμασίας για βάψιμο, που εχει σε σχέση με το alder .

την προ και μετά CBS εποχή την ανέφερα γιατι ήταν η εποχή που δίχασε τους φανατικούς της Fender.

 

 

λαθος  κανεις... ;D το ash δεν το εκοψε ποτε η CBS ισα ισα το παραχρησιμοποιησε με αποτελεσμα απο καποια στιγμη και μετα να χρησιμοποιει φτηνο heavy ash ,λες και το swamp ash ειναι ακριβο.. ;D,και να ζυγιζουν οι κιθαρες εναν τονο...

 

αντιθετα η συντριπτικη πλειοψηφια των..Fender κατα την pre CBS εποχη και ειδικα απο το 58 μεχρι το 65 ειναι απο alder,μονο οι blonde κιθαρες ειναι ash

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οχι ακριβως η CBS αγορασε τη Fender στις αρχες του 1965 & μεχρι και το Φλεβαρη του 1966 χρησιμοποιουσε ακομα το μικρο headstock...αυτες οι κιθαρες λεγονται και "transitional period"

 

 

 

Η εποχή που έχανε η μανά το παιδί και το παιδί την μανά, αλλά μπράτσα με αλλά σώματα και ούτω καθ’εξης…το μεγάλο ξεσκαρτάρισμα. ;D

 

οι 65αρες Fender μαμανε και δερνουν και ειναι ιδιαιτερα επιθυμητες κυριως για τους μαγνητες και τα παχια μπραστα τους,γενικα μεχρι και το 1968 οι Fender ειναι το ιδιο ¨καλες¨,κατα τη γνωμη μου καλυτερες γιατι εχουν πιο παχια μπρατσα και πιο καθαρους μαγνητες, με τις pre CBS

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια 66αρα Fender strat παντως με blond finish θα ηταν και ash & full nitro & με CBS headstock (και ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ)

 

 

 

Μήπως να έφτιαχνα μια τέτοια replica, με τόσες πληροφορίες που έχουμε από τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Gil Yarn, πιστεύω ότι ένα ακριβές αντίγραφο είναι εφικτό.

 

δυστυχως δεν την εχω πια για να στη δωσω να την αντιγραψεις την 66αρα strat μου....εχω ομως μια Tele του 66...αλλα και μια Mustang παλι του 66 ;D ...ωραια χρονια το ΄66 ολα τα καλα τοτε εβγαιναν (και εγω του 1966 ειμαι)  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αντιθετα η συντριπτικη πλειοψηφια των..Fender κατα την pre CBS εποχη και ειδικα απο το 58 μεχρι το 65 ειναι απο alder,μονο οι blonde κιθαρες ειναι ash

 

Σωστα  από το 56 και μετά όλες οι blond έχουν σωμα ash, ίσως αυτό είχα διαβάσει  και θέλω να την κάνω blond.

 

"Mid 1956 to current: All models used Alder as the body wood. The ONLY exception to this is if the model had a "blond" finish. In that case, the body would was ALWAYS Ash. For example, since the stock finish on a Telecaster is "blond" (a translucent white color), all blond Telecasters are made of Ash. If a post-1956 Stratocaster was ordered in blond, it too would be Ash. To summarize, if the Fender instrument is later than mid-1956, and was originally not blond in color, the body wood should be Alder! Most alder bodies are 2 to 4 pieces. Alder trees do not grow "big", so multiple pieces were used for Fender guitar bodies. The number of pieces has little effect on sound or value.

1963-1964: a few models made with Mahogany bodies.

1990-current: Most Japanese Fenders (and some US made models) use a Basswood body.

1992-current: Some Mexican made models use Poplar bodies. "

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δυστυχως δεν την εχω πια για να στη δωσω να την αντιγραψεις την 66αρα strat μου....εχω ομως μια Tele του 66...αλλα και μια Mustang παλι του 66 ;D ...ωραια χρονια το ΄66 ολα τα καλα τοτε εβγαιναν (και εγω του 1966 ειμαι)  ;D ;D

 

 

Πρόσεχε τι λες γιατι εδώ είμαι σαν τα παιδια, άμα τους τάξεις…. ;D ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω! Πάμε να σε θαυμάσουμε πάλι , πιστεύω θα μεγαλουργήσεις!

(Και φυσικά ό,τι εργαλείο ανακαλύπτεις ή ό,τι hardware  φτιάχνεις από μόνος σου θέλουμε να το βλέπουμε με λεπτομέρειες και να μας το εξηγείς!!) Τα λέμε!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω! Πάμε να σε θαυμάσουμε πάλι , πιστεύω θα μεγαλουργήσεις!

(Και φυσικά ό,τι εργαλείο ανακαλύπτεις ή ό,τι hardware  φτιάχνεις από μόνος σου θέλουμε να το βλέπουμε με λεπτομέρειες και να μας το εξηγείς!!) Τα λέμε!!!

 

;D Thanks  ;)

 

Εψαξα τα χαρτιά μου και βρήκα αυτό.>>>>>>>

 

%252762.JPG

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου