Προς το περιεχόμενο

προβλημα με χορδες μπασου


vaggelas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ αλλα και γενικα της μουσικης παιζω μπασο εδω και 6 μηνες περιπου και προσφατα προσπαθησα να "ανανεωσω" τα ταστα...Βγαζοντας ομως τις χορδες εσπασε η μια.Σημερα πηρα μια αλλη ομως μου φαινεται πως ο ηχος της ειναι διαφορετικος απο την προηγουμενη αλλα και γενικα με τις υπολοιπες χορδες.Μηπως παιζει ρολο το οτι ειναι καινουργια ενω οι αλλες οχι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως σπάτε τις χορδές στο μπάσο  ??? πρέπει να είστε θηρία βρε παιδί μου!! μήπως είσαι ο.... γνωστός Vaggelas   :)

 

Δοκίμασε να χαλαρώσεις αρκετά τις άλλες τις παλιές και να τσι δώσεις μερικά χτυπήματα (τραβήγματα) δυνατά χωρίς να τις σπάσεις και μετά ξανακούρδισε.  Ίσως επανέλθει λίγο ο αρχικός τους ήχος και μοιάσουν με την καινούργια.

 

είναι ο ίδιος τύπος χορδής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "πηρες μια αλλη" εννοεις μονο μια χορδη χυμα;

Συνηθως τις αγοραζουμε σε σετ...

Και ναι, παιζει ρολο οτι ειναι καινουργια, οπως και απο τι υλικο ειναι φτιαγμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως παιζει ρολο το οτι ειναι καινουργια ενω οι αλλες οχι????

Γιατί το λες αυτό;

Επειδή οι 3 παίχτηκαν 6 μήνες και η μία καθόλου;

Μήπως δεν είναι και από το ίδιο είδος σετ;

 

Γιατί "ανανεώνεις" τάστα;

Πως γίνεται να σπάσει η χορδή στο ξεκούρδισμα;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να χαλαρώσεις αρκετά τις άλλες τις παλιές και να τσι δώσεις μερικά χτυπήματα (τραβήγματα) δυνατά χωρίς να τις σπάσεις και μετά ξανακούρδισε.  Ίσως επανέλθει λίγο ο αρχικός τους ήχος και μοιάσουν με την καινούργια.

 

Μηπως σας λενε Δημητρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πηρα μια χορδη 105 αλλα μου φαινεται διαφορετικη.Την χορδη βασικα την ξιλωσα κατα καποιο τροπο οταν το ξεκουρδιζα.Τα ταστα τα καθαρισα γιατι ειχαν πολυ βρομια απανω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος μαλλον ηθελε να καθαρισει την ταστιερα, εβγαλε τις χορδες και οταν τις ξαναεβαλε του εσπασε η μια...

Την επομενη φορα αγορασε τουλαχιστον ενα φθηνο σετ, για να μην εχεις θεμα με διαφορετικο ηχο η και ενταση....

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σας λένε Γιάννη;   ;)

 

Οχι, Μαρμελ-Ακη με λενε  :)

 

Αυτη την τεχνικη με το σφαλιαρισμα των χαλαρωμενων χορδων εχω ακουσει οτι την κανει ενας Δημητρης Ι. - που παιζει που και που κατι μπλουζ - και μου εκανε εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου