Προς το περιεχόμενο

θεμα με Locking nut!


iliasaek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες!

εχω μια esp horizon στην οποια το Locking nut δειχνει λιγο πιο ψηλο απο οσο θα επρεπε!

Για να μην καταφυγω στη λυση να τριψω το ξυλο,θα μπορουσα να της βαλω ενα πιο κοντο nut?

Τι θα πρεπει να προσεξω σε οτι αφορα radius κλπ??

ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποιο προβλημα με το κουρδισμα,το intonation ή το υψος των χορδων?

πρεπει να το κανεις μονος?

αν απλα ''διχνει'' και δεν ειναι?

γιατι δεν την πας σε κανα μαστορα να γινει και σωστα!

και αν παει κατι στραβα κριμα θα ειναι για τετοιο οργανακι.ασε που μου ακουγεται και περιεργο να ειναι πιο ψιλα το nut αυτο αλλα ισως

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος πως ειναι πιο ψηλα?

Να ξερεις οι λυσεις ειναι 2 παντα.

 

1.Η τριβεις οπως ειπες και εσυ το ξυλο να κατεβει χιλιοστα.

 

2.Τριβεις το ιδιο το Nut απο κατω απο την βαση του. (αλλα θελει να εχεις τριβειο αλλιως θα τριβεις ωρες)

 

Η λυση που χρισημοποιω και προτεινω εγω ειναι η 2η

μιας και στο μελλον αν θες να το ανεβασεις βαζεις μια χαρα shims απο κατω

η στην τελικη περνεις και ενα καινουριο αν εισαι ψειρας.

 

To radius ειναι 10'' και ειναι απο πανω. Η βαση του δεν εχει radius ειναι flat οποτε no problem :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν κάνεις ο,τιδήποτε, δες αν το relief του μπράτσου είναι σωστό και αν έχεις ρυθμίσει σωστά το ύψος σε κάθε χορδή.

 

Επίσης πολλές φορές στο FR nut υπάρχουν ήδη shims. Αφαίρεσέ το για να δεις.

 

Τέλος, επειδή δεν έχω ακούσει ποτέ να είναι λάθος ύψος το μεταλλικό FR nut (ακόμα και σε πάμφθηνες κόπιες), αν χρειαστεί τρίψιμο κάτι θα είναι το ξύλο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις!!

το προβλημα με το ψηλο nut μου το εχει επισημανει και ο οικονομακης(τεχνικος) στο παρελθον!

σκεφτομουν μηπως τσιμπαγα ενα Locking nut με πιο χαμηλο υψος και πειραματιζομουν!

Λεει αυτο σαν λυση?

γιατι δν εχω τριβειο για να τριψω το μεταλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνεις ο,τιδήποτε, δες αν το relief του μπράτσου είναι σωστό και αν έχεις ρυθμίσει σωστά το ύψος σε κάθε χορδή.

 

Επίσης πολλές φορές στο FR nut υπάρχουν ήδη shims. Αφαίρεσέ το για να δεις.

 

Τέλος, επειδή δεν έχω ακούσει ποτέ να είναι λάθος ύψος το μεταλλικό FR nut (ακόμα και σε πάμφθηνες κόπιες), αν χρειαστεί τρίψιμο κάτι θα είναι το ξύλο.

το relief το χω οκ συμφωνα με τις προδιαγραφες της esp!

απλα τα μπαρε στα πρωτα ταστα ειναι ελαφρως αβολα οποτε θεωρω πως με το nut κατι παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις!!

το προβλημα με το ψηλο nut μου το εχει επισημανει και ο οικονομακης(τεχνικος) στο παρελθον!

σκεφτομουν μηπως τσιμπαγα ενα Locking nut με πιο χαμηλο υψος και πειραματιζομουν!

Λεει αυτο σαν λυση?

γιατι δν εχω τριβειο για να τριψω το μεταλλο...

 

Oι τεχνικοί είναι και λίγο ψείρες ώστε να βγάζουν κι εκείνοι τη δουλειά τους.

Μπορείς να πάρεις ένα νέο nut που να ταιριάζει αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σε βολέψει. Μπορεί για παράδειγμα, με νέο nut, να ταστάρουν τα πρώτα τάστα στα μπαρέ...

Αν θέλεις να πειραματιστείς, μέτρησε με καλό χάρακα το nut της ESP και πηγαινε με τον ίδιο χάρακα (ή/και με το nut της esp μαζί σου) σε μαγαζί για να βρεις κάποιο χαμηλότερο nut (ίδιων λοιπών διαστάσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αντί να ψάχνεις στην τύχη να βρεις χαμηλότερο FR nut (και πόσο χαμηλότερο? και υπάρχει χαμηλότερο?) γιατί δεν πας στο μάστορα να τρίψει λίγο την εγκοπή και να το φέρει στο σωστό ύψος? Τα ίδια λεφτά θα πληρώσεις και θα είναι και πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου