Προς το περιεχόμενο

Guitar-oriented ηχογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα και γω να μπω να μπω στον μαγικό της ηχογράφησης...

 

Οι απαιτήσεις μου προς το παρόν είναι οι εξής:

-1η και απαράβατη:Να μπορώ να ηχογραφώ σε ακατάλληλες ώρες.Αυτό σημαίνει ότι αποκλείουμε την περίπτωση του μικροφώνου.

-2η:Απλότητα και ευκολία στη χρήση.Διαβάζω για όλα αυτά τα cubase,plug in,compressors,βάθη,ρυθμίσεις και ξανά ρυθμίσεις και με πιάνει πανικός....

 

Νομίζω πως οι απαιτήσεις μου είναι περιορισμένες.Θέλω απλά να μπορώ να καταγράφω τις ιδέες μου,να προσθέτω μερικά "στρώματα" κιθάρας και το όλο πράγμα να έχει έναν ικανοποιητικό (δεν χρειάζεται να είναι σούπερ-ντούπερ) ήχο.¶λλο όργανο εκτός από κιθάρα δεν έχω σκοπό να ηχογραφήσω.

 

Θα μου άρεσε επίσης να βρω και drum machine,ώστε να βελτιωθώ ταυτόχρονα σαν κιθαρίστας. (αυτό είναι λίγο άσχετο,αλλά θα κολλήσει παρακάτω)

 

 

Σ' αυτές τις ανάγκες μου,ανταποκρίνονται αυτά τα guitar-oriented (δεν ξέρω για εσάς,εμείς εδώ στο χωριό έτσι τα λέμε :D ) προϊόντα που κυκλοφορούν εδώ και κάποιο καιρό;

Εξηγούμαι:

-M-audio jam lab:

http://www.m-audio.com/products/en_us/JamLab-main.html

-Μ-audio fast track usb:

http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackUSB-main.html

-Line 6 guitar port:

http://www.guitarport.com/

 

Έχει κανείς άποψη για αυτά τα προϊόντα;

 

 

Γνωρίζω ότι η λύση ενισχυτής-di box-κάρτα ήχου θα είναι σαφώς καλύτερη από άποψη ποιότητας,αλλά υπάρχουν τα εξής προβλήματα:

-Δεν έχω καλό ενισχυτή για να το ηχογραφήσω!Ήταν να πάρω το καλοκαίρι αλλά μια σειρά από ατυχή γεγονότα με ανάγκασαν να αναβάλω επ' αόριστον την αγορά...

-Θέμα κόστους:Τα προϊόντα που ανέφερα κοστίζουν περίπου 80,110,140 ευρώ αντίστοιχα από γνωστό ευρωπαϊκό μαγαζί (είδες τι διακριτικά που το είπα,αρχηγέ; :D ) ,ενώ ενισχυτής+di+sound card=400+50+90 (γι' αυτά που έχω σταμπάρει)

 

Επίσης,δεν διαθέτω monitors και δεν πρόκειται να πάρω για το υπόλοιπο της φοιτητικής μου ζωής (άλλα 3 χρόνια τουλάχιστον).Έχω αξιοπρεπή ηχεία (jm lab chorus) αλλά monitor δεν είναι!Αυτό φαντάζομαι δεν θα μου επιτρέψει να εκμεταλλευτώ πλήρως τις δυνατότητες μιας κάρτας ήχου και των διάφορων προγραμμάτων.

 

 

Σε περίπτωση που αποφασίσω να ασχοληθώ περαιτέρω με το "άθλημα" και προχωρήσω σε κάρτε ήχου και τα σχετικά,έχω την εντύπωση ότι ένα τέτοιο προϊόν δεν θα πάει χαμένο,καθότι σαν φοιτητής,έχω δύο σπίτια,άρα μπορεί να μετακομίσει στο πατρικό για χρήση στις διακοπές.

Ειδικά το jam lab των 80 ευρώ φαντάζομαι πως θα κάνει απόσβεση αρκετά εύκολα...

 

Λοιπόν τι μου προτείνετε,αγαπητοί συνforumάδες;

Γιατρέ,είμαι καλά;Θα ζήσω; :D

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων μόνο και μόνο που μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε το (όχι και εξαιρετικά σαφές,υποψιάζομαι) post μου...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε επιτελους να ακουσουμε και κανενα clipaki Και απο εσενα ρε gangster..χεχε

 

εγω επειδη το πουλαω κιολας.. :lol: θα σου προτεινα γιαυτο το ειδος της ηχογραφησης που θελεις να κανεις και για τα λεφτα που θες να διαθεσεις το guitar port 2 που εχω,με το οποιο θα μπορεσεις να κανεις και αλλα πολλα...

οπως:να κανεις insert τα backing tracks που εχεις και να jamαρεις με αυτα με τον ηχο που θα εχεις φτιαξει εσυ με τους(αν θυμαμαι καλα),15 ενισχυτες,12 καμπινες με διαφορετικα ηχεια, και τα 5-6 πεταλακια που θα εχεις(tubescreamer,wah,fuzz,distortion κτλ..) συν ακομα καποια effects..(delay,reverb,phaser,chorus κτλ..),σε πολυ καλη ποιοτητα ηχου.και αυτο θα το ακους σιγουρα αφου οπως λες ειναι καλα τα ηχεια σου.

 

ακομα αν μελετας κιθαριστες που σου αρεσουν μπορεις να κανεις import ενα κομματι πχ του gary moore και μια δυσκολη φραση που θα θελεις να την βγαλεις με το αυτι και να την παιξεις σου μειωνει με ενα ...κουμπακι την ταχυτητα στο μισο χωρις να αλλοιωνει καθολου το Pitch...

 

και αλλα πολλα θα μπορεσεις να κανεις μεσω ιντερνετ..αν ενδιαφερεσαι στειλε μου κανα pm να σου πω και αλλες λεπτομερειες ή παρε με τηλ...πω πω ψηστηρι που σου εκανα... :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την M-Audio Fast Track USB εγώ πάντως ΔΕΝ έμεινα ευχαριστημένος και δε θα την πρότεινα...

Κάποια στιγμή θα γράψω ένα άρθρο για αυτή.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την M-Audio Fast Track USB εγώ πάντως ΔΕΝ έμεινα ευχαριστημένος και δε θα την πρότεινα...

Κάποια στιγμή θα γράψω ένα άρθρο για αυτή.

 

Για λέγε,για λέγε...

Από τι δεν έμεινες ευχαριστημένος;Από την ποιότητα,την ευχρηστία,από κάτι άλλο;

 

Απ' ότι θυμάμαι,μας είχε υποσχεθεί και ένα review από τότε που την κέρδισες,αλλά....

:D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω γράψει review για τον εξής λόγο: Δεν ξέρω αν η κάρτα που έχω παίζει 100% σωστά... Τι εννοώ?

 

Καταρχήν η κάρτα αυτή έχει 2 εισόδους: 1 για να συνδέεις απευθείας κιθάρα και 1 XLR για mic. Έχει ένα διακόπτη με τον οποίο επιλέγεις αν η είσοδός σου είναι όργανο ή μικρόφωνο.

 

Όταν λοιπόν έλαβα την κάρτα (και ευχαριστώ την "Ελίνα" που μου την έστειλε στα Γιάννενα ΧΩΡΙΣ να πληρώσω έξοδα αποστολής...) ήμουν όλο χαρά και έτοιμος να ηχογραφήσω την κιθάρα μου!

Εγκαθιστώ τους drivers (μάλιστα κατέβασα καλού-κακού και τους τελευταίους που δίνει η M-Audio), συνδέω την κιθάρα και ετοιμάζομαι να γράψω... Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό, γιατί το σήμα που κατέγραψε το SONAR ήταν ΤΟΣΟ χαμηλό, που ήταν συγκρίσιμο με το επίπεδο του θορύβου. Ήταν δηλαδή σαν να χρειαζόταν προενίσχυση η κιθάρα...

Είναι προφανές ότι τόσο χαμηλή ηχογράφηση ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να χρησιμοποιηθεί!

Αντίθετα, όταν συνέδεσα ένα δυναμικό μικρόφωνο (πυκνωτικό δε δοκίμασα να συνδέσω και υποπτέυομαι ότι μάλλον δε θα παίζει λόγω έλλειψης Phantom Power), ηχογράφησα μια χαρά!

 

Πίστεψα λοιπόν ότι η κάρτα είχε πρόβλημα, και χωρίς να ξέρω τι να κάνω, επικοινώνησα με τον Yameth, ο οποίος (προς τιμήν του) επικοινώνησε με τη σειρά του με την "Ελίνα" και κατευθείαν ένας εκπρόσωπός τους μου έστειλε mail, δίνοντάς μου οδηγίες για το τι μπορεί να έχω κάνει λάθος στην όλη διαδικασία. Επίσης, μου είπε ότι σε περίπτωση που η κάρτα είχε πρόβλημα, είχα δικαίωμα εγγύησης και αντικατάστασης (παρόλο που εγώ ΔΕΝ την αγόρασα, αλλά την κέρδισα :D)...

Για να μη πολυλογώ, από ότι αποδείχτηκε, εγώ δεν έκανα κάποιο λάθος στην εγκατάσταση και στη συνδεσμολογία. Ο εκπρόσωπος της "Eλίνα" μου είπε ότι δοκίμασε και εκείνος με μια αντίστοιχη κάρτα να ηχογραφήσει κιθάρα και ότι ΚΑΙ σε αυτόν γράφτηκε σιγά. Βέβαια, το πόσο σιγά γράφτηκε, δεν μπορούσε να μου το εξηγήσει τηλεφωνικά. Μου είπε πάντως ότι αν ήθελα, θα μπορούσα να στείλω στην Αθήνα τη δική μου για να την ελέγξει. Αλλά και πάλι υπήρχε ο "φόβος" να τη στείλω άδικα, γιατί μπορεί εν τέλει έτσι να λειτουργεί η κάρτα "από τη μάνα της"...

Έτσι, αποφάσισα να μη τη στείλω, και αν σε περίπτωση κατέβω σύντομα στην Αθήνα, να την πάω στην αντιπροσωπία. Ούτως ή άλλως έχω την Αudiophile 2496 οπότε η Fast Track δεν επρόκειτο να γίνει η βασική μου κάρτα...

Αυτά τα ολίγα...:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν παίρνεις ένα μικρό multitrack, ίσως και μεταχειρισμένο ? Μου φαίνεται πιο βολική κατάσταση για αυτό που θέλεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν παίρνεις ένα μικρό multitrack' date=' ίσως και μεταχειρισμένο ? Μου φαίνεται πιο βολική κατάσταση για αυτό που θέλεις να κάνεις.[/quote']

 

Εννοείς απ' αυτά τα τετρακάναλα που κάποτε γράφαν σε κασέτα,αργότερα σε cd και τώρα σε mp3;Έχεις κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνεις;

 

Ποιό multitrack θα μου κοστίσει λιγότερο από 150 ευρώ που θα στοιχίσει μια κάρτα ήχου και ένα di box; (πχ μια emu 0404 και ένα palmer)

 

Βέβαια θα χρειαστεί να επισπεύσω την αγορά του ενισχυτή...

 

Νομίζω πως αυτά τα μοντέρνα κιθαρο-πράγματα πλεονεκτούν καθώς προσφέρουν δυνατότητες όπως drum machine,παράλληλο παίξιμο με κομμάτια ,που μου φαίνονται χρήσιμα για εξάσκηση.

 

Επιπλέον,έχω την εντύπωση πως θα μου προσφέρουν και μια μικρή εξοικοίωση με την ηχογράφηση στο pc,που θα βοηθήσει στα περαιτέρω βήματά μου,αν γίνουν ποτέ...

 

 

Βέβαια,δεν είμαι σίγουρος για τίποτε απ' τα παραπάνω που έγραψα,καθώς είναι η πρώτη επαφή μου με το χώρο...Τα φώτα σας,παρακαλώ... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου