Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ξεχνάτε από τη συζήτηση έναν βασικό παράγοντα:

Το κάπνισμα πρέπει να είναι "δύσκολη υπόθεση" για τους καπνιστές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΥΓ.: Παρ'όλα αυτά δεν πιστεύω ότι το παθητικό κάπνισμα προκαλεί καρκίνο όπως αναφέρθηκε. Αν ήταν έτσι οι καπνιστές θα την έκαναν μέσα σε δέκα χρόνια!

 

Αν από την άλλη ήταν τόσο σημαντική η ακτινοβολια από τα κινητά θα βλέπαμε ειδικά τους νέους ανθρώπους να πέφτουν κάτω σαν τα κοτόπουλα με καρκινογενέσεις (μακριά από δω) τόσο που μιλούν.

 

Ρε παιδιά έλεος με αυτά τα "επιχειρήματα"...

 

Ας πάει λοιπον ο επιστήμονας που τρώει χρόνια απο τη ζωή του για να μελετήσει σε βάθος αυτά τα φαινόμενα με κλινικές έρευνες και μετρήσεις και στατιστικά μοντέλα και και, να τα σκίσει τα πτυχία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το ξαναρχισα. Αλλα μ'αυτα που διαβαζω εδω μεσα σκεφτομαι να ξαναρχισω τα ναρκωτικα... ;D ;D

χααχαχαχχαχαχααχαχαχαχαχαχαχα

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε από τη συζήτηση έναν βασικό παράγοντα:

Το κάπνισμα πρέπει να είναι "δύσκολη υπόθεση" για τους καπνιστές.

 

Άρα, λοιπόν, το κράτος και ο νομοθέτης πρέπει να νομοθετούν χωρίς παραθυράκια και εξαιρέσεις (βλέπε μεγάλους χώρους)

 

Απαντήσεις τύπου "δεν παω στα καζίνα/μπουζούκια/μεγάλους χώρους" ή "ας αρχίσουμε από τα βασικά" είναι ελλιπείς.

Ο νόμος είτε είναι καθολικός, αυστηρός και εφαρμόζεται είτε δίνει περιθώρια για παρερμηνείες, παρεξηγήσεις, φρούδες ελπίδες και λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ειναι σαφεστατος ,τωρα αν εσυ δεν μπορεις να τον ακολουθησεις-κατανοησεις-δεχτεις δεν ειναι φυσικα προβλημα του νομου αλλα δικό σου,υπαρχουν ωραιοτατες χωρες ,οπως π.χ το ΙΡΑΝ ,η Β.Κορεα,η ΚΙΝΑ και η ΙΝΔΙΑ στις οποιες δεν υπαρχει αντικαπνιστικος νομος και στις οποιες ΟΤΑΝ εφαρμοστει ο νομος (ακουσα οτι η κυβερνηση εχει αποφασισει την ΠΛΗΡΗ εφαρμογη του νομου μαζι με το νομο για τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων για τις 31 Φλεβαρη 2015  ;D) μπορεις να πας να ζησεις ελεΦτερος.... ;D  

Με την ιδια λογικη Νικο και συ μπορεις να μεταναστευσεις σε πιο πολιτισμενα κλιματα γιατι βλεπω οτι σιχαινεσαι την Ελλαδα και τον Ελληνα περισσοτερο απο οτιδηποτε.Αληθεια γιατι δεν το κανεις μιας και εισαι και ταξιδιαρης.Α και ο τζεβελεκ επισης.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη Νικο και συ μπορεις να μεταναστευσεις σε πιο πολιτισμενα κλιματα γιατι βλεπω οτι σιχαινεσαι την Ελλαδα και τον Ελληνα περισσοτερο απο οτιδηποτε.Αληθεια γιατι δεν το κανεις μιας και εισαι και ταξιδιαρης.Α και ο τζεβελεκ επισης.

 

Να σου πω, προσωπικά σιχαίνομαι τον κ@λοέλληνα. Με τον Έλληνα δεν έχω πρόβλημα. Και φυσικά με την Ελλάδα, την οποία θα ήθελα όσο τίποτε άλλο να δω να μεταμορφώνεται σε σοβαρό, οργανωμένο κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν νομιζω ομως οτι κανενας απο μας καπνιστες ή μη εδωσε την εικονα οτι του αρεσουν οι παρατυπιες ή τα κακως κειμενα του τοπου.Και το ξαναλεω ποτε δεν υποστηριξα οτι εγω καπνιζω αρα ειμαι σωστος και μαματος και σεις ολοι οι αλλοι φατε την σκονη μου προς θεου.

  Σεβομαι τον καθε συνανθρωπο μου απλα υποστηριξα οτι μια μεση λυση ή εστω μια λυση προσαρμογης ισως ειναι το καλυτερο απο οτι το μπαμ και κατω.Και μην ξεχναμε οτι στην περιοδο της κρισης και της οικονομικης υφεσης αυτο το φουμαρισμα  λειτουργει σε πολλους απο μας και σαν αγχολυτικο.Λαθος βεβαιως αλλα ετσι ειναι.

  Εχω να σκεφτω την ανεχεια μου και το χι ψι οργανο που θα με καμπανιασει για το τσιγαρο που πριν ενα χρονο ηταν ελευθερο.

  Ας γινουν αλαγες με ενα πιο ομαλο τροπο.Εστω οπως ειπα να υπαρχουν χωροι που να μπορει να κινηθει και ενας καπνιστης.Και μην ξεχνατε οτι εδω στη Βεροια οντως το τσιγαρο εχει απαγορευθει ,αρα το βιωνω απο πρωτο χερι ,δεν ξερω τι γινεται σε μια αχανη Αθηνα ή αλλου.Αλλα εδω ισχυει μια χαρα.Αντε τωρα που καλοκαιριαζει θα την βγαλουμε.Το χειμωνα ομως ειναι δυσκολο.

  Τελοςπαντων νομιζω οτι το θεμα καλυφθηκε απο παντου.Ειμαστε εμεις που υποστηριζουμε μια μεση λυση που να σεβεται και τις δυο κατηγοριες και οι αλλοι που υποστηριζουν την απολυτη απαγορευση.

  Οσο και να συζηταμε δεν νομιζω να μπορεσει να πεισει ποτε ο ενας τον αλλον.Θα αφησουμε μαλον το καιρο και τις συνθηκες να υποδειξουν το πως θα κινηθουν τα πραγματα,μεχρι τοτε βλεπουμε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη Νικο και συ μπορεις να μεταναστευσεις σε πιο πολιτισμενα κλιματα γιατι βλεπω οτι σιχαινεσαι την Ελλαδα και τον Ελληνα περισσοτερο απο οτιδηποτε.Αληθεια γιατι δεν το κανεις μιας και εισαι και ταξιδιαρης.Α και ο τζεβελεκ επισης.

 

Μα ακριβως επειδη  "την εχω κανει"πολλες φορες  και στο παρελθον αλλα και τωρα που σχεδον το μισο χρονο ζω εξω μπορω να ΣΥΓΚΡΙΝΩ και να ΚΡΙΝΩ με πιο καθαρη ματιά απο καποιον που ζει ολη τη ζωη του στον ελληνικο ασημαντο μικροκοσμο του, ασε που δεν καταλαβαινω γιατι επειδη υπαρχουν καφροι στη χωρα μου οι οποιοι δε σεβονται την κοινη λογικη και τους βασικους κοινωνικους νομους  θα πρεπει να φυγω εγω...ΑΥΤΟΙ να φυγουν και να πανε αλλου  ;)

 

Οσο και να συζηταμε δεν νομιζω να μπορεσει να πεισει ποτε ο ενας τον αλλον.

 

ακριβως για αυτο και υπαρχουν οι ΝΟΜΟΙ που αποφασιζουν με βαση την κοινη λογικη και το κοινο καλο.

 

Θα αφησουμε μαλον το καιρο και τις συνθηκες να υποδειξουν το πως θα κινηθουν τα πραγματα,μεχρι τοτε βλεπουμε.

 

δεν το νομιζω, αργα ή γρηγορα θα μαθουμε απλα να υπακούμε στους νομους οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι λαοι.

 

ολα τα αλλα ειναι κλασσικες αμπελοφυλοσοφιες και αιωνιες δικαιολογιες αγαπητε.

 

Για αλλη μια φορα να ενημερωσω οτι

 

το τηλ. για ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ αν καποιος καπνιζει σε εσωτερικο δημοσιο χωρο ειναι το 1142  

 

και οτι

δεν χρειαζεται να δωσετε τα στοιχεια σας αν φοβαστε αντιποινα απο τους μπραβους των μαγαζιων,απλα τηλεφωνειτε και ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ

 

Σημερα ξαναπηγα στο σουβλατζιδικο και ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕ ΚΑΝΕΙΣ...

 

Ωραιο πραγμα ο ΝΟΜΟΣ.  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να δωσετε τα στοιχεια σας αν φοβαστε αντιποινα απο τους μπραβους των μαγαζιων,απλα τηλεφωνειτε και ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ

 

έρχονται; και τι κάνουν;

 

πες κάνα περιστατικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να  μην υπαρχουν μαγαζια που δεν χρειαζεται να βγει εξω?

Εγω αυτο δεν καταλαβαινω.

 

Ξεχνάτε και κάποιους άλλους που βρίσκονται μέσα στους χώρους αυτούς οι οποίοι δεν έχουν την επιλογή να βγούν έξω ούτε να κάτσουν για λίγο και σε καμία περίπτωση να πάνε αλλού, τους εργαζόμενους. Αν υποθέσουμε ότι έχει προβλεφθεί στον νόμο να υπάρχουν μαγαζιά στα οποία επιτρέπεται το κάπνισμα, με τους άτυχους εργαζόμενους σ' αυτά τι θα γίνει; Και μην ξεχνάτε ότι αυτοί τρώνε στην μάπα όλη την ημέρα και για όλες τις μέρες που δουλεύουν τον καπνό των άλλων σε αντίθεση με τους θαμώνες που εκτίθενται μόνο όσο βρίσκονται στο μαγαζί και όχι σχεδόν κάθε μέρα.

 

Για το  κουρελιασμα του  νομου δε φταινε οι καπνιστες.

Αυτο το ξερουν και  οι  πετρες. ;)

 

Κάνεις λάθος. Όταν ρωτάς τον υπάλληλο αν μπορείς να ανάψεις το τσιγάρο σου ενώ ξέρεις ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να ρωτάς καν αφού πρόκειται για παραβίαση νόμου, δεν παρανομεί μόνο ο μαγαζάτορας αλλά και εσύ. Γι' αυτό άλλωστε μπορείς να φάς πρόστιμο.

 

Τον μη καπνιστη, το ενοχλει το τσιγαρο του αλλου που δεν θελει να το καπνισει

 

Τον καπνιστη τον ενοχλει η σταση του πρωτου ως αντικαπνιστη

 

Συγνωμη, αλλα στο πρωτο μιλαμε για την υγεια μας, στο δευτερο για τον εγωισμο μας

 

Ειναι ξεκαθαρο νομιζω ποιος εχει δικιο...

 

Αυτό

 

ασε που δεν καταλαβαινω γιατι επειδη υπαρχουν καφροι στη χωρα μου οι οποιοι δε σεβονται την κοινη λογικη και τους βασικους κοινωνικους νομους  θα πρεπει να φυγω εγω...ΑΥΤΟΙ να φυγουν και να πανε αλλου  ;)

 

Έλα ντε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου