Προς το περιεχόμενο

Τελικη Μιξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως για την τελικη μιξη ενος κομματιου, θα βοηθουσε να χαμηλωσω ολα τα καναλια (cubase) και να αρχιζα με μια συγκρκρημενη σειρα ?

π.χ πρωτα το bit μετα μπασο μετα το snare ta hats, ta pad, ta lead klp

ή δεν παιζει κανενα ρολο ?

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα ένα δεν νομίζω οτι έχει κανένα νόημα. Ο σκοπός είναι στο τέλος να δέσει το κομμάτι.

 

Εγώ τα βάζω όλα τα κανάλια στο ίδιο level, και αρχίζω να βάζω τα effects, και ταυτόχρονα tweaks συνέχεια στην ένταση, τα τοποθετώ στο χώρο (reverbs κλπ), μέχρι να είμαι κάπως ικανοποιήμενος απο αυτό που ακούω. Μετά φέυγω απο το χώρο, και το ακούω στο αμάξι, σε διαφορετικά hi-fi ηχεία, ξανά πίσω για tweaks, και ξανά το ακούω... και ξανα ... και ξανά .... μέχρι να είμαι ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως για την τελικη μιξη ενος κομματιου' date=' θα βοηθουσε να χαμηλωσω ολα τα καναλια (cubase) και να αρχιζα με μια συγκρκρημενη σειρα ?

π.χ πρωτα το bit μετα μπασο μετα το snare ta hats, ta pad, ta lead klp

ή δεν παιζει κανενα ρολο ?

thanx[/quote']

 

περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω διαβάσει πως πάιζει ρόλο.

 

Αν δεν βάλεις πρώτα τα κρουστά, και στα db που πρέπει ....

ξέχνα την μίξη σου.

 

Ψάξε εδώ

 

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=free_beginner_pdfs

 

και εδώ ....

 

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=cm_tutorial_pdfs

 

και θα βρείς αρκετά πράγματα. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' έχω διαβάσει πως πάιζει ρόλο.

 

Αν δεν βάλεις πρώτα τα κρουστά, και στα db που πρέπει ....

ξέχνα την μίξη σου.

 

:wink:[/quote']

 

:D :D :D

ελα βρε ινηλατη , ψυχραιμια.

φυσικα και δεν ειναι ετσι υπερβολικα οπως τα λες.

γενικα υπαρχει μια πεπατημενη οδος που λεει να αρχιζεις με μπιτ και μπασσο και να χτυπανε περιπου στο -5 και - 7 ,

αλλα φυσικα δε λεει τιποτα αυτο απο μονο του , και ειδικα για εμας που μιξαρουμε στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ένα δεν νομίζω οτι έχει κανένα νόημα. Ο σκοπός είναι στο τέλος να δέσει το κομμάτι.

 

Εγώ τα βάζω όλα τα κανάλια στο ίδιο level' date=' και αρχίζω να βάζω τα effects, και ταυτόχρονα tweaks συνέχεια στην ένταση, τα τοποθετώ στο χώρο (reverbs κλπ), μέχρι να είμαι κάπως ικανοποιήμενος απο αυτό που ακούω. Μετά φέυγω απο το χώρο, και το ακούω στο αμάξι, σε διαφορετικά hi-fi ηχεία, ξανά πίσω για tweaks, και ξανά το ακούω... και ξανα ... και ξανά .... μέχρι να είμαι ικανοποιημένος.[/quote']

 

δεν μπορω ν΄ακουω ολοι την, ωρα τουλαχηστων τα hats kai to snare χωρις ρεβερμπ !! :) Οσο για το αμαξι και αλλα hi fi κι εγω το κανω εννοητε :)

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως για την τελικη μιξη ενος κομματιου' date=' θα βοηθουσε να χαμηλωσω ολα τα καναλια (cubase) και να αρχιζα με μια συγκρκρημενη σειρα ?

π.χ πρωτα το bit μετα μπασο μετα το snare ta hats, ta pad, ta lead klp

ή δεν παιζει κανενα ρολο ?

thanx[/quote']

 

περιπου...

 

κατατοποιστικοτατος :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AntonyPath25, εγώ ειδικός δεν είμαι, αλλά μερικά πράγματα είναι αυτονόητα:

α) Δεν υπάρχει ΜΙΑ απάντηση στην ερώτησή σου, αλλά τόσες απαντήσεις όσες και μουσικά κομάτια. Ή μάλλον, τόσες απαντήσεις όσες και ο πιθανός αριθμός ανθρώπων που θα μπορούσαν να κάνουν το mixing.

β) Η υπόθεση περιπλέκεται από το ότι δεν έχουμε ιδέα για το ποιο είδος μουσικής προσπαθείς να κάνεις και πόσο κοντά έχεις φτάσει από ΑΛΛΕΣ απόψεις, δηλαδή σύνθεση και ενορχήστρωση. Αν συνθετικά και ενορχηστρωτικά είσαι ακόμη μακρυά, τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για την μίξη.

γ) Είναι απαραίτητο (μερικές φορές), άλλος να μιξάρει το υλικό διότι απλούστατα αυτός που το έχει γράψει έχει επίσης μπαφιάσει να το ακούει και του φαίνονται όλα χάλια. Εγώ λύνω αυτό το πρόβλημα αφήνοντας αφύσικα μεγάλα χρονικά διαστήματα μέχρι να κάνω την πρώτη απόπειρα mixing (τυπικά, πάνω από έξη μήνες).

δ) Όπως έχω πει άλλες πέντε χιλιάδες φορές, αυτές οι συζητήσεις είναι ΑΣΚΟΠΕΣ αν δεν μπορούμε να ακούσουμε κάτι. Ανέβασε κάτι στο δίκτυο να δούμε ποιο είναι (και αν υπάρχει) πρόβλημα.

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης τα πραγματα περιπλοκονται επειδη οι πιο πολλοι απο μας εδω , συνηθως συνθετουν-ενορχηστρωνουν καθως μιξαρουν και μιξαρουν καθως συνθετουν-ενορχηστρωνουν . σπανια κανουμε ενα κομματι τελειωμενο τελειως και μετα καποια στιγμη λεμε οκ τωρα θα το μιξαρω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης τα πραγματα περιπλοκονται επειδη οι πιο πολλοι απο μας εδω ' date=' συνηθως συνθετουν-ενορχηστρωνουν καθως μιξαρουν και μιξαρουν καθως συνθετουν-ενορχηστρωνουν . σπανια κανουμε ενα κομματι τελειωμενο τελειως και μετα καποια στιγμη λεμε οκ τωρα θα το μιξαρω :wink:[/quote']

 

Έτσι είναι, όπως τα λέει ο boody, αλλά πριν δύο χρόνια κατάλαβα ότι είναι λάθος αυτό. Τώρα κάνω export τα audio tracks και τα παρατάω σε μιαν άκρη για ένα διάστημα, πριν αποφασίσω να τα μιξάρω. Είναι άλλη φάση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου