Προς το περιεχόμενο

Κλασσική ή ηλεκτρική σαν αρχή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι έκανα μόνο 10μαθήματα ηλεκτρικής.... Μετα συνεχισά μόνος μου... Μετα βρήκα ένανα άλλο δάσκαλο πάλι αλλά ανακάλυψα ότι δεν θέλω να μου μάθουν κιθάρα αλλά να μάθω. Μόνο γνωριστίκαμε δεν τον φώναξα ποτέ τελικά για μάθημα. Το θέμα είναι να μπορείς να εκφράζεσαι με την κιθάρα. Και ας ξέρω λιγότερες κλίμακες σε λιγότερες θέσεις και να μην έχω την βοήθεια των γνώσεων αρμονίας δεν με πειράζει τόσο. Αφού μπρορώ να βρώ μια μέλωδία δικιά μου και να βγάλω με το αυτί αρκετά κομμάτια στην παρούσα φάση μου φτάνει... Και βασικά (για το αρχικό post) το θέμα είναι πόσο θέλεις να μάθεις.... Όλοι θέλουν να ξέρουν κιθάρα αλλα πόσοι όμως θέλουν να μάθουν;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΣΗΜΕΡΑ ομως, που η κιθαριστικη τεχνη εχει εξελιχθει τοσο, και σε τοσους τομεις, πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο για καποιον να θεωρηθει καλος κιθαριστας, μη εχοντας θεωριτικο υποβαθρο.

Αυτα απο μενα

 

θα διαφωνησω,αν θες να μαθεις ολα τα "περιεργα" ακκορντα απλα ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ και καθαρισες.

 

ο καλυτερος για εμενα κιθαριστας που εχω ακουσει ποτε μου ειναι ο EDGE & δεν νομιζω να εχει τελειωσει κονσερβατοριο.. :lol: :lol: :lol:

 

εχει και μεγαλη σημασια τι ΕΙΔΟΣ μουσικης θες να παιξεις..αν θες να παιξεις fusion.. :? η "τζαζ" οντως χρειαζεσαι καποιες θεωρητικες γνωσεις & καποιες γνωσεις αρμονιας (εκτος κι αν εισαι ταλενταρα οπως παρα πολλοι παλιοι μπασιστες και απλα τα παιζεις χωρις να ξερεις ακριβως τιο παιζεις.. :lol: ),αν ομως παιζεις με τους Green Day δεν χρειαζεσαι παρα να μαθεις τους μπαρεδες και καθαρισες..(και δεν νομιζω να τα εχουν καταφερει και ασχημα.. :lol: )

 

παντως δεν ειναι κακο να εχεις θεωρητικες (& τεχνικες γνωσεις) ειναι ομως τρομερα δυσκολο (ειδικα στην ΕΛΛΑΔΑ) να "συγκρατηθεις" και να μη καταστρεφεις το κομματι που παιζεις "ποζαροντας"..οποτε για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου καταστρεψουν τα τραγουδια μου (τι εχουν ακουσει τα αυτακια μου τα τελευταια 10 χρονια δεν περιγραφεται.. :lol: ) :lol: παντα στη μπαντα μου επιλεγω "αυτοδιδακτους" κιθαριστες με feel & οχι αποφοιτους ωδειων.. :lol: :lol:

 

κακα τα ψεμματα για να εισαι (και να γινεις) ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ και καλος μουσικος πανω απο ολα πρεπει να μαθεις να ΑΚΟΥΣ & να αφουγκραζεσαι (& τον εαυτο σου,και την εποχη σου & τις προηγουμενες απο εσενα εποχες.... :wink: ) αυτο ειναι το σημαντικοτερο χαρισμα & πολυ πιο σπουδαιο απο ενα "χαρτι" που πιστοποιει οτι ξερεις την μυξολυδια κλιμακα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να τονισω για ακομα μια φορα πως ειμαι και γω ενα απο τα αυτοδιδακτα ταλεντα της ηλεκτρικης που αναφερεις :D (εδω γελαμε!!!)

 

κακα τα ψεμματα για να εισαι (και να γινεις) ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ και καλος μουσικος πανω απο ολα πρεπει να μαθεις να ΑΚΟΥΣ & να αφουγκραζεσαι (& τον εαυτο σου,και την εποχη σου & τις προηγουμενες απο εσενα εποχες.... icon_wink.gif ) αυτο ειναι το σημαντικοτερο χαρισμα & πολυ πιο σπουδαιο απο ενα "χαρτι" που πιστοποιει οτι ξερεις την μυξολυδια κλιμακα...

Θα αυμφωνησω μαζι σου, μονο που πιστευω πως αυτο, πολυ δυσκολα το μαθαινεις, ή το εχεις ή οχι!

 

Σημασια δεν εχει μονο να ξερεις την μυξολυδια(που σιγα την κλιμακα στην τελικη :lol: αλλα να ξερεις το που και το πως να την χρησιμοποιησεις.

Αυτο πιστευω πως επιτυγχανεται με δυο τροπους, ειτε με το να ακουσεις και να αναλυσεις παρα παρα πολυ μουσικη, ειτε να μαθεις την "φιλοσοφια" της καθε μυξολυδιας. Με αλλα λογια, να γνωριζεις το πως και το γιατι αυτου που παιζεις!

 

Υ.Γ. Παντα θα υπαρχουν τρομεροι μουσικοι που μονο με το ταλεντο τους, δεν θα χρειαστουν ουτε πως ουτε γιατι, απλα θα ανατρεπουν κανονες και δεδομενα, και ουσιαστικα ειναι αυτοι που εξελισουν την μουσικη!

Καποτε ειχα τν ευκαιρια να συνομιλησω με τον Brauer, το πλαικαρι με λιγα λογια μου ειπε πως μεχρι τα 8 του, ειχε καταριψει σχεδον ολους τους κανονες της κλασσικης αρμονιας, γιατι απλα του αρεσαν πιο πολυ οι ελλατωμενες ακι οι αυξημενες 8O :lol: :lol: !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αυμφωνησω μαζι σου, μονο που πιστευω πως αυτο, πολυ δυσκολα το μαθαινεις, ή το εχεις ή οχι!

 

Και ομως ειναι απλα αυτο που λεμε ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αυμφωνησω μαζι σου' date=' μονο που πιστευω πως αυτο, πολυ δυσκολα το μαθαινεις, ή το εχεις ή οχι!

[/quote']

 

Και ομως ειναι απλα αυτο που λεμε ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ... :wink:

 

Κοιτα Superfunk, εγω ειμαι ενα παιδι 22 χρονων, γεννημενος στην ελλαδα και μεγαλωμενος στην αθηνα, υστερα απο 16 χρονια στην εκπαιδευση και 4 χρονια οδηγωντας στους δρομους, επετρεψε μου να πιστευω πως, και παιδεια να ειναι αυτο που λες, δεν μαθαινεται...ειτε το εχεις ειτε οχι!!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ενας μουσικος που εκτος απο το να παιζει κιθαρα,ακουει παρα πολλη & διαφορετικη μουσικη,ΔΙΑΒΑΖΕΙ,πηγαινει σινεμα,μαθαινει οσα περισσοτερα μπορει και για τις αλλες τεχνες & γενικα δεν μενει αδιαφορος στις εξελιξεις γυρω του ΣΙΓΟΥΡΑ θα γινει και καλυτερος μουσικος... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ενας μουσικος που εκτος απο το να παιζει κιθαρα' date='ακουει παρα πολλη & διαφορετικη μουσικη,ΔΙΑΒΑΖΕΙ,πηγαινει σινεμα,μαθαινει οσα περισσοτερα μπορει και για τις αλλες τεχνες & γενικα δεν μενει αδιαφορος στις εξελιξεις γυρω του ΣΙΓΟΥΡΑ θα γινει και καλυτερος μουσικος... :wink:[/quote']

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες! μπαινουν ομως πολλα "αλλα" απο δω και περα :roll: , και το θεμα θα ξεφυγει επικινδυνα...

 

Χαιρομαι ομως που συμφωνουμε και οι δυο πως αν δεν ξερεις θεωρια και αρμονια, δεν προκειται να παιξεις ποτε σωστη κιθαρα!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 13 ανακάλυψα την κοπάνα' date=' και φυσικά στα 14 σταμάτησα κάθε σχέση με θεωρία, κιθάρα, και γενικότερα μουσική.. ¶ρχισα να ακούω μέταλ στο γυμνάσιο, κανένα πάθος για να μάθω κιθάρα.. όταν όμως άκουσα (μην γελάσετε όλοι μαζί) Malmsteen, ξαναπέρασα χορδές στη κιθάρα.. Μού φάνηκε τόσο ενδιαφέρον και συγχρόνως συναρπαστικό το να παίζεις σαν τον malmsteen, που είχε γίνει το είδωλο μου.. (βέβαια το έχω ξεπεράσει, αλλά για συναισθηματικούς λόγους παραμένει ο καλύτερος κιθαρίστας.. εβερ.. (Πέστε πως είμαι αεκτζής με τους κιθαρίστες... ) :-)

[/quote']

 

(¶σχετο με το θέμα)

 

Ναι, είναι πλέον επίσημο το κράξιμο του Malmsteen από την πλειοψηφεία των κιθαριστών της Ελλάδας

 

Είναι και δικός μου αγαπημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια δεν εχει μονο να ξερεις την μυξολυδια(που σιγα την κλιμακα στην τελικη :lol: αλλα να ξερεις το που και το πως να την χρησιμοποιησεις.

Αυτο πιστευω πως επιτυγχανεται με δυο τροπους' date=' ειτε με το να ακουσεις και να αναλυσεις παρα παρα πολυ μουσικη, ειτε να μαθεις την "φιλοσοφια" της καθε μυξολυδιας. Με αλλα λογια, να γνωριζεις το πως και το γιατι αυτου που παιζεις!

[/quote']

 

Σωστόοοοοστ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου