Προς το περιεχόμενο

stoner sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

tο Pharaoh μου αρεσε....το αρθρο το εχω διαβασει πολυ ενδιαφερον....πολλα απο τα πεταλια που εχει μεσα δν τα εχω βρει για αγορα βεβαια....κι δν καταλαβα και καποια αποαυτα που λεει...τεσπα...δλδ το tech 21 θα μπορω να το κουμπωνω κατευθειαν καρφι κονσολα χωρις ενισχυτη? εαν ναι...μπορω στην παραμορφωση του να σκαω κι αλλο ενα πεταλι fuzz που να μου αρεσει ο ηχος του ? πχ καποιο αποαυτα που μου παρεθεσαν τα παιδια παραπανω....που ειναι κι οικονομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οπότε καλό θα ήταν να ανέφερες κάποια παραδείγματα συγκροτημάτων που σου αρέσουν)

δν μενδιαφερει να προσεγγισω τον ηχο καποιουνου κιθαριστα....απλα θελω ο ηχος μου να ειναι στονερ....εχω δοκιμασει κι πεταλιερες φιλων κι δν εχω μεινει ευχαριστημενος....απο πεταλια δν εχω δοκιμασει....επισης ξεχασα να πω οτι εχω ενα xtortion xt2 της boss κιαυτο καραθρασια του κερατα ειναι....!αλλα ελπιζω οτι με καποιο απο τα πεταλια που μου ειπατε ωπος τα ακουσα οτ θα γινει δουλεια!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/itm/New-Biyang-FZ-10-Electric-Guitar-Effect-Pedal-Three-Models-Fuzz-Star-Distortion-/131120316035?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e87613e83 ααυτο πχ σαν ηχος μου αρεσε παρα πολυ....θα το βαλω ξερο στον ενισχυτη? δν θα χρειαστει κατι αλλο? καρφι κονσολα γτ δν παει ενω το tech 21 παει? απο ηχοληπτικης αποψης ειναι λαθος?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δν μενδιαφερει να προσεγγισω τον ηχο καποιουνου κιθαριστα....απλα θελω ο ηχος μου να ειναι στονερ....

 

Σου είπαν όμως όσοι σε βοηθούν ότι ΔΕΝ υπάρχει μόνο ΕΝΑΣ ήχος stoner οπότε πρέπει να γίνεις  πιο συγκεκριμένος.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπαν όμως όσοι σε βοηθούν ότι ΔΕΝ υπάρχει μόνο ΕΝΑΣ ήχος stoner οπότε πρέπει να γίνεις  πιο συγκεκριμένος.  ;)

 

Αυτό!

 

Σε κάθε περίπτωση ξέχνα το Tech21 αφού δεν σου άρεσε, κακώς σε έμπλεξα εγώ.

Και για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου, ναι μπορείς να το οδηγείς με άλλο πετάλι νωρίτερα και όχι, τα απλά πετάλια τα ρίχνεις σε ενισχυτή όχι σε κονσόλα.

 

On topic: Αφού ψάχνεις έναν generic stoner ήχο (αν κάτι τέτοιο υπάρχει) θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ή κάποια fuzz που να είναι μην είναι πολύ σκληρά για να κάνουν και για ρυθμικά παιξίματα (παραλλαγές του Muff που υπάρχουν άπειρες και φθηνοί κλώνοι) ή κάποια distortion που να fuzzίζουν σε πολύ gain (ίσως ProCo Rat). Δοκιμασμένες λύσεις αλλά τουλάχιστον από εμένα σε λάμπα, όχι σε solidstate.

 

Αφού σου άρεσε το Biyang, μια χαρά φαίνεται. Και η τιμή του καλή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπαν όμως όσοι σε βοηθούν ότι ΔΕΝ υπάρχει μόνο ΕΝΑΣ ήχος stoner οπότε πρέπει να γίνεις  πιο συγκεκριμένος.  ;)

 

Οκ λοιπον τν ηχο του τολη απο στολκερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπον τν ηχο του τολη απο στολκερ

 

Επειδή δεν βλέπω και πολλές απαντήσεις ας "διανθίσω" λίγο

 

 

Στο  6:40 βλέπεις ότι ο Τόλης γράφει με εναν ENGL και έναν Orange. Η όλη φάση με το stoner είναι η λάμπα και η ένταση (4x12) γι αυτό, ότι και να κάνεις σπίτι δεν γίνεται να πετύχεις τον σουπερ ντούπερ ήχο.

Θα σου πρότεινα να μην πας σε τιγκαρισμένο fuzz γιατί μπορεί πολύ εύκολα να "λασπώσει" ο ήχος σου (sludge φάση).

Πρώτα απ όλα ξεκούρδισε, παίξε λίγο με το tone της κιθάρας σε bridge μαγνήτη και μετά πειραματίσου με πετάλια.

Stoner παίζεται με Orange (σιγουράκι), Mesa, Marshall κλπ που μετά σε αυτούς κοτσάρουμε ένα fuzz και ο καθένας κάνει τη δική του προσέγγιση στη "χρυσή τομή" fuzz- overdrive, οπότε για αρχή θα σου πρότεινα να βρεις κάτι που να προσομοιώνει αυτούς τους ενισχυτές (καθώς και η nightstalker δεν είναι τίγκα στο fuzz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου