Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κιθάρας από Αμερική


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας :)

Είναι ένας φίλος μου αμερική και θέλω να μου πάρει κιθάρα από εκεί,λόγω σχετικά μεγάλης διαφοράς στην τιμή,και διάφορα πεταλάκια επίσης.

Το αρχικό σχέδιο είναι να πει ότι είναι δικιά του-και δεν την αγόρασε εκεί δηλαδή- και να την μεταφέρει πάνω μαζί του σαν χειραποσκευή και τα πεταλάκια στη βαλίτσα με τα ρούχα κλπ που θα πάει ξεχωριστά.

Τί λέτε??    Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέτε??

 

Οτί είναι θέμα χρόνου να κλειδωθεί το θέμα σου...

 

(Παραβαίνει τους κανονισμούς,γι΄αυτό το λόγο. :))

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν κανονισμό παρέβηκα?Αν όντως ισχύει αυτό ζητώ συγγνώμη.

Μάλλον έπρεπε να ανοίξω το εξής θέμα:Αγόρασα κιθάρα από εξωτερικό-όπου και έμενα- πριν καιρό και τώρα επιστρέφω Ελλάδα.Υπάρχει περίπτωση μεταφέροντας κάτι δικό μου όπως ό,τι άλλο πρόκειται να μεταφέρω να μου ζητηθεί να πληρώσω φόρους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί παραβαινει τους κανονισμούς οταν κάπου μπορεί να υπάρχει κενό νόμου·

1) Εχεις ήδη αγοράσει τη κιθάρα;

2) Ερχεσαι direct από Αμερικη;

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί παραβαινει τους κανονισμούς οταν κάπου μπορεί να υπάρχει κενό νόμου·

1) Εχεις ήδη αγοράσει τη κιθάρα;

2) Ερχεσαι direct από Αμερικη;

 

Μαζί σου,αλλά πόσα και πόσα θέματα που ζητούνταν δημόσια πληροφορίες σχετικά με την αποφυγή φόρων,δασμών κτλ. κτλ..."λουκεταρίστηκαν" ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ζήτησα γνώμη όσον αφορά ποιό θα είναι αποτέλεσμα μιας πράξης.Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό.Τι προβλέπει ο νόμος,πώς εφαρμόζεται κλπ.Θα μπορούσε οποιοσδήποτε να μου δώσει αυτήν την πληροφορία απλα σκέφτηκα μήπως έχει κάποιος πείρα επί του θέματος.

Απλά δεν ένιωσα οτι θα παραβώ κάποιον κανονισμό του φόρουμ και ούτε και ποιόν-δε βλέπω και το λόγο να κλειδωθεί,αν και πιθανό απ'ότι λέτε.

Μένει ένας φίλος μου μόνιμα Αμερική και θα έρθει σύντομα Ελλάδα.Αν δεν κλειδωδεί ίσως επανέλθω με περαιτέρω πληροφορίεs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας :)

Είναι ένας φίλος μου αμερική και θέλω να μου πάρει κιθάρα από εκεί,λόγω σχετικά μεγάλης διαφοράς στην τιμή,και διάφορα πεταλάκια επίσης.

Το αρχικό σχέδιο είναι να πει ότι είναι δικιά του-και δεν την αγόρασε εκεί δηλαδή- και να την μεταφέρει πάνω μαζί του σαν χειραποσκευή και τα πεταλάκια στη βαλίτσα με τα ρούχα κλπ που θα πάει ξεχωριστά.

Τί λέτε??    Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Θεωρητικά όλα θα είναι καλά.

Δεν ξέρω βέβαια, αν ο φίλος σου θα πρέπει να δηλώσει, φεύγοντας από τις ΗΠΑ, τι κουβαλάει μαζί του που εμπίπτει στην κατηγορία των δασμών, έτσι ώστε όταν ξαναγυρίσει εκεί να τα έχει μαζί του (όπως παλιά, που αν έβγαινες στο εξωτερικό για ένα ταξίδι π.χ. αναψυχής και είχες μαζί σου φωτογραφική μηχανή, τη δήλωνες κατά την έξοδό σου από τη χώρα και το ελέγχανε όταν επέστρεφες).

 

Ρώτα έναν τελώνη.

 

Ή ένα τελώνιο.  8)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170293.0

 

ομως τζαμπα καιει η λαμπα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Το αρχικό σχέδιο είναι να πει ότι είναι δικιά του-και δεν την αγόρασε εκεί δηλαδή- και να την μεταφέρει πάνω μαζί του σαν χειραποσκευή και τα πεταλάκια στη βαλίτσα με τα ρούχα κλπ που θα πάει ξεχωριστά.

Τί λέτε??

...

 

Δηλαδή θα πει ψέμματα στο τελωνείο για να γλυτώσει φόρους?

 

Επιμένεις ότι δεν καταλαβαίνεις ποιους κανονισμούς παραβαίνει το θέμα?

 

Δυστυχώς απ ότι φαίνεται η μικροπαρανομία έχει περάσει στο συλλογικό DNA μας σε βαθμό που να μας φαίνεται αυτονόητη και φυσιολογική.  

 

Μάλιστα, υπάρχουν και "θεωρητικοί" της κατάστασης αυτής όπου προβάλλουν επιχειρηματολογία υπέρ της φοροδιαφυγής, της αποφυγής  διοδίων κλπ κλπ.

 

Ποιο είναι το επόμενο βήμα? Η δημιουργία θεωρητικού-ηθικού πλαισίου για το shoplifting από καταστήματα πολυεθνικών?

 

Το θέμα κλειδώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου