Προς το περιεχόμενο

Διαπιστωση


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αληθεια χρονια παρακολουθω αυτο το site και την πορεια καποιων παιδιων μεσα απο την μουσικη χωρις ποτε να εκφερω αποψη λογω της συνδεσης που ειχα με το ιντερνετ.

Τωρα με καλη συνδεση αποφασισα να γινω πιο ενεργο μελος και να καταθεσω την αποψη μου και την διαπιστωση που ειχα ολα αυτα τα χρονια.

Εψαξα σχεδον σε ολα τα site να βρω μουσικη απο Ελληνες μουσικοσυνθετες και ακουσα οσα περισσοτερα τραγουδια μπορουσα,για να εξηγουμε οχι απο τους επωνυμους.

Η ιδια διαπιστωση.

Γραφουνε για την παρτη τους (και εμενα μεσα) χωρις να λαμβανουν υποψη τους απλους ακροατες, που θα ακουσουν το κομματι καλοπροαιρετα χωρις τεχνικες γνωσεις-αποψεις-ζηλειες κ.λ.π.

Δηλαδη τι εννοω.Για παραδειγμα θα αναφερω τον ευατο μου αλλα απο οτι διαπιστωσα ισχυει σχεδον για ολους.

Καθομαι στο πιανο η στην κιθαρα παιζω ενα σχημα, μια μελωδια, μια σειρα ακκορνων, βαζω και πεντε -εξι ηχους, αλλοτε περιεργους αλλοτε πιο συμβατικους και νομιζω οτι εγραψα το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

Ειδικα τα κομματια χωρις φωνη+στιχους ειναι απεριγραπτα.Ανευ ουσιας και περιεχομενου.Τα περισοτερα, να μην πω ολα.

Τα δε τραγουδια με υποψια κουλτουρας(δεν μου κολλαν τα ενσημα, μανα χτυπα το αυγολεμονο,μαυροι δρομοι και καμενα δαση) ειναι δε τα πιο προβληματικα και εμενα προσωπικα μου αφηνουν την αισθηση της συμπονοιας προς αυτα τα ατομα(ατιμη καινωνια ναουμ).

Που θελω να καταληξω;

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι μας καποια στιγμη βρισκουμε τον εαυτο μας να τραγουδαει (παντα κρυφα, μην μας παρουν και χαμπαρι) καποιο τραγουδι απο τις ντοπιες φιρμες (Καρβελας, Φοιβος, Θεοφανους κ.λ.π) αλλα παντα θα τους βριζουμε γιατι βλεπεις ειναι πιο ψηλα μα πολυ πιο ψηλα απο μας και ευελπιστουμε καποια στιγμη και εμεις να τα καταφερουμε και μετα ας μας βριζουν ολοι οι αλλοι.

Σιγουρα ο σκοπος ολων μα ολων ειναι η δουλεια μας, αυτο που μας αρεσει να κανουμε, να εχει αποδοχη, γιατι κακα τα ψεματα αν αρεσει μονο στην μανα μας και στους κολλητους μας, δεν εχουμε κανει τιποτα και ουτε θα κανουμε.

Το ταλεντο η τοχεις η δεν τοχεις.

Οποτε, φτου κι απ' την αρχη.

Αναθεωρηση της συνθεσης και η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λίγο απόλυτο σε βρίσκω...  :-\

και βασικά κανείς δεν είπε οτι οι Καρβελας,Φοιβος κλπ δεν έχουν ικανότητα ή γνώσεις πάνω σε μουσική

και οτι δεν 8α κάνεις την επιτυχία τους,δεν σε κάνει λιγότερο ικανό

μα τω 8εώ η επιτυχία δεν ειναι το μοναδικό κριτήριο..

το ότι μπορείς να πιάσεις τον εαυτό σου να τραγουδάει μία μ@λ@κία δεν τον καταξιώνει ταυτόχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις δικές σου προσπάθειες πότε θα τις ακούσουμε φίλε Vartanis; Μου εξάπτει την περιέργεια αυτή η παράγραφος-ριπή.

 

Για την ακρίβεια, κάτι μου μυρίζει.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε μου, οσα δεν πιανει η αλεπου τα λεει μ@λ@κιες, αυτη ειναι η αληθεια  και δυστυχως, για μια ακομη φορα, η επιτυχια (σε ολους τους τομεις οχι μονο στην μουσικη) ειναι το μοναδικο κριτιριο.Για την φανελα κανεις ποια δεν παιζει, ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ολα εχουν μια τιμη και μια αξια.Αληθεια υπαρχει και αλλο κριτηριο;

Τωρα διαβασα και τον δευτερο φιλο και η απαντηση ειναι στα clips.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε μου, οσα δεν πιανει η αλεπου τα λεει μ@λ@κιες, αυτη ειναι η αληθεια  και δυστυχως, για μια ακομη φορα, η επιτυχια (σε ολους τους τομεις οχι μονο στην μουσικη) ειναι το μοναδικο κριτιριο.Για την φανελα κανεις ποια δεν παιζει, ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ολα εχουν μια τιμη και μια αξια.Αληθεια υπαρχει και αλλο κριτηριο;

Τωρα διαβασα και τον δευτερο φιλο και η απαντηση ειναι στα clips.

 

μπα πίστεψε με,ανεξαρτήτως του αν εγώ ή οποιοσδήποτε από δω μέσα μπορεί να γράψει τέτοιες μαλ@κίες,δε νομίζω πως 8α τον ενδιέφερε ιδιαίτερα να το κάνει...

και μπορεί η αλεπού να μη μπορεί να τα πιάσει δεδομένων των κριτηρίων σου,με κάποια άλλα κριτήρια όμως πηδάει και τα πιάνει μάλιστα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος,αλλα συμφωνω σε ενα σημειο-και μονο αυτο-

 

οσοι "underground" (οκ οσοι εχω ακουσει εγω)  παιζουν "mainstream" αλλα δεν εχουν γινει γνωστοι (ακομα?) ,καλως κατα την αποψη μου, ειναι στην αφανεια.Γιατι και παιζουν ενα ειδος κορεσμενο (οχι τοσο σημαντικο αυτο) και (το σημαντικο) ειναι πολυ χειροτεροι απο αυτο που ηδη υπαρχει.

 

Σε ολα τα αλλα ομως με βρισκεις διαφωνο.Εντελως τυχαια εκανα κ εγω μια διαπιστωση προσφατα,οτι απο τα πολλα live που εχω παει φετος,μονο τα 2 ήταν δισκογραφημενων μουσικων.Το ιδιο συμβαινει κ με τα mp3 που περναω στο φορητο μου player.

 

Tα αλλα που λες περι κουλτουριαρικου,instrumental και σιγοτραγουδισματα με διαφωτιζουν στο οτι ακουμε τελειως διαφορετικα πραγματα βεβαια,οποτε απο την πλευρα σου ισως να εχεις δικιο.

 

Παρε παντως 2-3 myspace ελληνων ανεξαρτητων μουσικων,μηπως τυχον δεν εχεις ψαξει καλα:

 

http://www.myspace.com/elmagnitofwnio

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=91550405 (με ελληνικο στιχο)

http://www.myspace.com/theyourhandinmine (instrumental)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ρε φίλε, άμα για σένα το πρότυπο του μουσικοσυνθέτη είναι ο Καρβέλας και ο Φοίβος, με γειά σου και χαρά σου. Κακώς κρύβεσαι όταν τους σιγοτραγουδάς.

 

Επειδή όμως (και ευτυχώς) τα όρια της μουσικής δεν φτάνουν μέχρι την Βανδή και τον Κάτμαν, επέτρεψέ μας να έχουμε άλλα πρότυπα συνθετών, και κυρίως άλλες φόρμες έκφρασης, στις οποίες θα "ευελπιστουμε καποια στιγμη και εμεις να τα καταφερουμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει ακριβώς και εγώ την ίδια σκέψη: "τί είναι το χιτ? γιατί ορισμένοι άνθρωποι μπορούν και κάνουν συνέχεια χιτ και ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΧΙΤ? "

Άκουσε τι πιστεύω εγώ φίλε μου. Ο κόσμος - ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως (και τα μέλη του noiz συμπεριλαμβάνονται) αρέσκεται σε 5-10 το πολύ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ αλληλουχίες συγχορδιών σε διάφορους αρμονικούς ρυθμούς.. Αυτές συναντούνται σε ΟΛΑ τα χιτ ανεξαρτήτως εποχής. Απο την κλασσική, μέχρι σήμερα. Το "γιατί" δεν το έχω απαντήσει ακόμα, αν και είμαι κοντά σε 1-2 απο αυτές, αλλα στατιστικά έχει αποδειχτεί.

Αν παρατηρήσεις τα κατα καιρούς χιτ και κρατήσεις μερικές "σημειώσεις" για το τί γίνεται και πώς κινείται το κάθε κομμάτι, θα καταλάβεις τι είναι το χίτ και πώς φτιάχνεται.

Επειδή έχω βασανιστεί και το έχω ψάξει, πιστεύω, ότι αυτή τη στιγμή αν κάτσω στο πιάνο μπορώ να σου γράψω χιτ. Και δεν το λέω για να ψωνιστώ ή να πουλήσω μούρη, το έχω τσεκάρει. Γράφω διάφορα, που σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηριστούν χίτ, αλλα για να γίνει το χίτ θέλει και καψουρόστιχους και γκόμενάρα τραγουδιάρα μην το ξεχνάμε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε συνωνοματε(Χαρη) τα κριτηρια σου δεν μου ειπες τελικα ποια ειναι.Αληθεια υπαρχουν;;Αν και δεν καταλαβα τι εννοει ο ποιητης, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορεις ουτε συ αλλα ουτε εγω και ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα να κανουμε επιτυχια ετσι ευκολα οπως λες.

Αγαπητε blye τα συγκεκριμενα κομματια τα ακουσα αμεσως και μου γεννηθηκε ενα ευλογο ερωτημα.Σε τι ψυχικη κατασταση βρισκεσαι οταν τα ακους;;Περαστικα.Αποψη μου.

Αγαπητε manosx λυπαμαι αλλα βλεπω οτι και εσυ τραβας ζορι αλλα να γνωριζεις και τον katman που μου τον εχει αναφερει ο ανηψιος μο

10 χρονων μαλλον εκει κοντα σε βλεπω.

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια οπως γραφω πιο πανω.Περαστικα και σε σενα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε φίλε τον γνωρίζω τον Κατμαν. Ο Καρβέλας που του γράφει τραγούδια τι να πει? Δηλαδή μας λες ότι το όνειρό σου σα μουσικός είναι να γράφεις τραγούδια για τον Κάτμαν?

 

Στη σημερινή Ελλάδα η βασική προυπόθεση για να κάνεις χιτ είναι η ξετσιπωσιά. Να παίρνεις ανθρώπους από ιδρύματα και να τους βάζεις σε εκπομπές, να κλέβεις αυτούσια ξένα κομμάτια, και να γράφεις στίχους επιπέδου "ο σκύλος μου είναι γκευ".

 

Αμα αυτο είναι το ονειρό σου, στο χαρίζω ρε μάγκα! Με τις ευχές μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου