Προς το περιεχόμενο

Διαπιστωση


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι θα γινοταν πολεμος αυτο δεν το περιμενα.Το θεμα εχει ξεφυγει τελειως, δεν νομιζω να ξανααπαντησω.

Απλως θα πω αυτα τα τελευταια λογια για το συγκεκριμενο θεμα.

Ολοι μας, μα ολοι μας που ασχολουμαστε με την μουσικη ειτε σαν μουσικοι, συνθετες, στιχουργοι κ.λ.π εχουμε το ψωνιο (με την καλη εννοια) να γινουμε γνωστοι στο ευρυ κοινο. Το εζησα πολλα χρονια, πιστεψτε με στα διαφορα μαγαζια, στουντιο, προβαδικια κ.λ.π που περασα και οι καπως μεγαλυτεροι και πιο εμπειροι το γνωριζουν καλα τι λεω,  το ποσο ψωναρες ειμαστε. Ποσες φορες μα ποσες φορες ακουσα (ειδικα κιθαριστες) να λενε οτι ΕΓΩ το παιζω καλυτερα, τραγουδαω καλυτερα κ.λ.π ουτε εγω θυμαμαι πλεον.

Κανεις μα κανεις σε οποιαδηποτε δουλεια οποια κι αν ειναι αυτη δεν θελει να ειναι ο τελευταιος του χωριου.

Τι να το κανω εγω να ασχολουμε με τις ωρες με ενα πραγμα οταν θα το ξερει η μανα μου, η γυναικα μου και πεντε κολλητοι μου.

ΝΑΙ μπορω να το κανω για προσωπικη μου ευχαριστηση αλλα οπως ειπε και καποιος η μετριοφροσυνη ειναι για τους μετριους.Θα το κραταω για μενα μονο για μενα και θα πορευομαι.

Αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι.Το οτι φωναζουμε, βριζομαστε, θαβουμε, πικαρουμε ο ενας τον αλλον γινεται για αυτον ακριβως τον σκοπο.Το οτι στελνουμε τα κοματια μας να τα ακουσουν κι αλλοι τι σημαινει;

Σιγουρα καποια παιδια αγαπουν πολυ αυτο που κανουν (μουσικη) τοσο ωστε να φτασουν σε σημειο να το κανουν επαγγελμα, οπως εγω,αλλα τοτε μονο καταλαβαινεις την διαφορα Soldier of fortune με Καρβελα και Φοιβο και που εχουν σχεση αυτα τα δυο. Ελλαδα ζουμε.Και σιγουρα οι απολαβες ειναι χαοτικες, αλλα ο Καρβελας και ο καθε Καρβελας εχουν σπιτι στην Εκαλη(εχω παει, γεια σου Νικο) ζουν μια ζωη παρα πολυ ανετη απο το ...χομπι τους οπως λενε μερικοι που ΖΗΛΕΥΟΥΝ.Δυστυχως.

Μου φαινεται απιστευτο οτι καποιος ανθρωπος δεν θελει την αναγνωριση και την επιτυχια σε ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, αλλα το κανει μονο για την ψυχη της μανας του.Λεμε παω για ψαρεμα π.χ και για χρονια δεν πιανω τιποτα αλλα συνεχιζω να πηγαινω απο ευχαριστηση.Σωστο πολυ σωστο.Αλλα να γυριζω συνεχεια με αδεια χερια ειναι ΚΑΤΑΡΑ και καπου περναει σε κατασταση αρρωστιας..Οποιος καταλαβε καταλαβε.

Ασχετο.Τους Δαιμονες τους εγραψε καποιος αλλος, ισως γραψω τους Βρυκολακες.

Τωρα, οσα ειναι παιδακια και τους ταιζει ακομη ο μπαμπας , δεν θα καταβουν και πολλα πραγματα, μονο θα γραφουν ''θελω σεξ, θελω σεξ'' γιατι αυτο τους λειπει.

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου Βαρτάνη μη γενικεύεις τόσο πολύ.

 

Κοίτα γύρω σου και θα δεις ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί και θέλουν διαφορετικά πράγματα από τον διπλανό τους στη ζωή τους.

 

Μια συμβουλή θα σου δώσω: Σε ορισμένα πράγματα στη ζωή, όσο και να θέλεις να είσαι πρωταγωνιστής, δεν μπορείς να γίνεις. Καμιά φορά λόγω έλλειψης ταλέντου, καμια φορά λόγω λανθασμένης νοοτροπίας. Μη σπαταλάς λοιπόν ενέργεια εκεί που πάει χαμένη, βρες που θα πιάσει τόπο.

 

Πάντα φιλικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xa, εγώ μπορεί να τρώω απ τον μπαμπά μου ακόμα και απ' το βυζί της μάνας μου να ρουφάω γαλατάκι δυναμωτικό αλλά εσύ αγόρι μ έχεις χάσει την μπάλα και το νόημα.Δεν έγινες καρβέλας και τον ζηλεύεις.Υποστηρίζεις την άποψη του ότι αν δεν είναι καρβέλας είσαι μηδενικό και κάτσε στα αυγά σου ε?Να το κοιτάξεις λίγο αυτό γιατί μπορει να μας πάθεις καμμιά κατάθληψη και να τρέχουμε.GOUSTAREIS????

 

Y.G.Αυτή την άποψη του ότι τρώει κάποιος απ τους γονείς του και δεν έχει δουλέψει και τελικά είναι μακάκας την έχω ακούσει απο αλβανό φίλτατε.Κανείς άλλος δεν το χει αναφέρει.Και αυτός το ανέφερε επειδή ζήλεψε το φοιτητηλίκι λόγω του ότι δουλεύει σα μαύρος απ τα 14 χωρίς να έχει κάτσει να το ξύσει λίγο σας φοιτητάκος(η πολύ δουλεία τρώει τα σωθικά του αφέντη με φαίνεται).Να επαναλάβω την ατάκα που προανέφερες οτι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεμε παω για ψαρεμα π.χ και για χρονια δεν πιανω τιποτα αλλα συνεχιζω να πηγαινω απο ευχαριστηση.Σωστο πολυ σωστο.Αλλα να γυριζω συνεχεια με αδεια χερια ειναι ΚΑΤΑΡΑ και καπου περναει σε κατασταση αρρωστιας..
Δεν νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν μουσικη για να γεμισουν τα χερια τους η την τσεπη τους....μαλλον κατι αλλο προσπαθουν να γεμισουν...αυτο εσυ το βρισκεις αρρωστο??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

vartani, άμα γράψεις τους βρυκόλακες μην παραλείψεις να μας ενημερώσεις (τώρα που έχεις και καλή σύνδεση).

Σαν συμβουλή, αν θέλεις να κάνεις επιτυχία, κάνε τους ξανθούς και με πλούσιο μπούστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Μ' αεροπλάνα και βαπόρια

και με τους φίλους τους παλιούς

τριγυρνάμε στα σκοτάδια

κι όμως εσυ δεν μας ακούς

Δεν μας ακούς που τραγουδάμε

με φωνές ηλεκτρικές

μες τις υπόγειες στοες

ως που οι τροχές μας συναντάνε

τις βασικές σου τις αρχές...''

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αυτοί που επιτυχία θεωρούν να συνταιριάξουν ένα ρεφρέν και 2 κουπλέ που θα τους ικανοποιούν.

 

Υπάρχουν αυτοί που επιτυχία θεωρούν αυτά να ικανοποιούν και μία γκόμενα που γουστάρουν .

 

Υπάρχουν αυτοί που θεωρούν επιτυχία αυτό που έγραψαν να αγγίξει κάποτε

έναν ακόμα άνθρωπο.

 

Υπάρχουν αυτοί που θεωρούν επιτυχία αυτό που έγραψαν να τους "αγοράσει" βίλα στην Εκάλη.

 

 

 

Υπάρχουν και πάρα πολλοί άλλοι πάνω, κάτω και ενδιάμεσα από αυτές τις κατηγοριοποιήσεις.

 

Αποφάσισε γιατί κάνεις μουσική, τι επιδιώκεις να κερδίσεις-υπάρχουν και άλλα πράγματα εκτός από τα φράγκα-, τι θυσίες και εκπτώσεις είσαι διατεθειμένος να κάνεις με βάση το προσωπικό σου σύστημα αξιών και μετά πάιξε με τους όρους του εκάστοτε παιχνιδιού.

 

Υ.Γ Στα 18 μου έπαιζα σε σουβλατζίδικο για 15 ευρώ την βραδιά και ένιωθα οκ γιατί έπαιζα ρεμπετάκια και όχι ξεφτιλολαϊκά.Μου έγινε προταση για ταβέρνα με 60 ευρώ αλλά επειδή ήθελα να επικεντρωθώ σε αυτό που εγώ θεωρώ έντεχνη και ένιωθα να αναλώνωμαι δεν δέχτηκα.'Εκαστος εφ' ω ετάχθη

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Y.G.Αυτή την άποψη του ότι τρώει κάποιος απ τους γονείς του και δεν έχει δουλέψει και τελικά είναι μακάκας την έχω ακούσει απο αλβανό φίλτατε.

 

Αρκετα κακο σχολιο. Και εμεις τα ιδια λεμε. Γιατι αυτη η διαφοροποιηση?

Τεσπα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forensick Καθόλου κακό σχολιο.Και χωρίς καθόλου ρατσιστικό περιεχόμενο αφού όπως έγραψα δεν έχω γνωρίσει έλληνα που να αναφέρει αυτό το πράγμα με αυτόν τον τρόπο.Αν υπάρχει όπως λές, δεν τον συνάντησα ακόμα.Αν κοιτάξεις σήμερα τη σημερινή γενια των νεοελλήνων μας(που ανήκω) δεν βλέπεις κανέναν να μοχθεί τόσο για να πάρει ένα μισθό της πείνας όπως κάνουν οι μετανάστες(αλβανοί).ΚΑι ανέφερα αυτη την υπηκοοτητα διότι υπερισχύει όλων των άλλων.

 

Για να γίνω λίγο πιο σαφής σε αυτό που πάω να πώ αλλα μάλλον δεν το λέω σωστά, αναφέρομαι παραδειγματικά και θέλω να θίξω με τα post αυτα την πλευρά του επιπέδου μόρφωσης ενός ανθρώπου και γενικά της άπολυτης άποψης του στην αναφορά του σχετικά με την εργασία.Τι παει να πεί δηλαδή οτι όποιος δεν δουλευεί δεν εκφέρει και άποψη.Τι είναι η εργασια δηλαδή τόπος μόρφωσης και μάθησης?Και έπειτα αν ισχύει αυτό τι σου μαθαίνει η εργασία για το συγκεκριμένο θέμα?

Τέλος σε κανα μήνα που θα δουλεύω θα μπορώ να εκφέρω τις απόψεις μου άνετα ή θα πρέπει να συτέψω πρώτα στη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vartanis,

το γεγονός ότι χειριζόμαστε μουσικούς φθόγγους (τα μέλη του Noiz, αλλά και γενικότερα), δε μας καθιστά αυτομάτως ανθρώπους με τις ίδιες ανησυχίες, παρόμοια αισθητική και -έστω- παραπλήσια αντίληψη περί Μουσικής και Έκφρασης.

Αυτό είναι προφανές ότι δεν είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, κρίνοντας από τα ποστ σου, στα οποία γενικεύεις ανεξέλεγκτα όποια παρωπιδική συνήθεια και βλακώδη άποψη έχεις.

 

Είμαι σίγουρος, λοιπόν, ότι απλά θα απορρίψεις το ότι υπάρχουν άνθρωποι που ούτε ακούνε Καρβέλα, ούτε αντιμετωπίζουν τη μουσική ως άλλο ένα μέσο για να δείξουν ότι την έχουν μεγαλύτερη.

 

 

Γράφεις σε φόρουμ.

Αν δε θες να σου φέρνει κανείς αντίρρηση, άνοιξε κανένα blog.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου