Προς το περιεχόμενο

Reverse Delay Pedal


Spir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για ενα ( αποκλειστικά ) reverse delay pedal...Εχω το DD20 της Boss, αλλα το reverse του δεν είναι αυτο που ακριβώς θα ήθελα...Εχετε κάποιο να μου προτείνετε?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποκλειστικά reverse ξέρω μόνο το Danelectro BackTalk για το οποίο δεν έχω γνώμη.

 

Τι ακριβώς θέλεις από το reverse που δεν το έχει το DD20?

 

Προσωπικά,το έχω ψάξει κατά καιρούς και μόνο από την Tonelab έμεινα ικανοποιημένος πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reverse setting του DD-6 θέλει πολύ ψάξιμο, αλλά μπορεί να βγάλει super ήχους. Δεν ξέρω αν είναι ίδιο με του DD-20, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι κάτοχοι του DD-20 πρέπει να ψάχνουν το πολύ καλό πετάλι τους και όχι την αγορά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο περιοριστικό να έχεις ένα αποκλειστικά reverse delay??? :?

 

Σε ΠΟΣΑ κομμάτια επιτέλους θα παίζεις..."ανάποδα"??

Δε θα είναι λίγο κουραστικό??

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το back talk της danelectro και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο του. Μου αρέσει επίσης ότι στο τέρμα παίζει μόνο του σαν άχρονη λούπα. Υπάρχει και το wasabi το οποίο έχει το πλεονέκτημα ότι έχει tap tempo κάτι πολύ χρήσιμο σε ένα τέτοιου είδους εφε.

 

Ένα πείραμα που έχει πιάσει αρκετά είναι ότι έχω πριν το back talk ένα slow volume της guyatone (και το reverse των boss κάτι τέτοιο κάνει δεν είναι και τόσο reverse )το οποίο αλλάζει το attack του ήχου με αποτέλεσμα να πετυχαίνεις πιο περίεργο ήχο.Επίσης ακούγεται ωραία με phaser...

 

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα true bypass κουτάκι για ότι πάρεις μιας και το buffer τον παραπάνω πεταλιών δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

elavd το τι είναι χρήσιμο και τι όχι το καθορίζει το τι προσπαθεί να κάνει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd το τι είναι χρήσιμο και τι όχι το καθορίζει το τι προσπαθεί να κάνει κάποιος...

 

Σίγουρα, απλά επειδή θεωρώ το reverse delay, εφέ το οποίο δεν περνά απαρατήρητο (όπως πχ ένας compressor), θεωρώ ότι είναι υπερβολικό το να το χρησιμοποιεί κανείς σε περισσότερο από 10% του playlist του.

 

Με αυτή τη λογική τον ρώτησα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Αυτό που ζητάω (και δεν έχει το DD20...) είναι τον ήχο που παίρνεις εαν ηχογραφείς ενα θέμα και απλά το βαζεις reverse με καποιες επαναλήψεις...(το DD20 βάζει στις επαναλήψεις και 'μη reverse' παίξιμο, με όποια ρύθμιση εχω δοκιμάσει...+ οτι η ατάκα του ειναι 'πειραγμένη' οπως ανέφερε ο analogtreehouse)

 

Και σχετικά για την χρήση συμφωνώ απόλυτα, απλα αυτο το 10% του plyalist που θα χρησιμοποιιθεί θα ήθελα να βγάλω αυτό που έχω σκεφτεί πως θέλω να ακουστει!

 

το Back Talk το εχω δει καιρό και ειναι κάτι το οποίο θα δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά αυτό που θέλεις να κάνεις να προσπαθήσεις να ακούσεις τα danelectro πριν τα πάρεις μιας και η συμπεριφορά τους ίσως να μην είναι τοσό σταθερή όσο θέλεις. Μην σε αποθαρύνει αυτό που λέω απλά στο λέω γιατί η συμπεριφορά τέτοιων μηχανημάτων έχει ιδιαιτερότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου