Προς το περιεχόμενο

Διαπιστωση


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή είναι η πραγματικότητα, νιώστε τη, και συμβιβαστείτε επιτέλους.

 

Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής

και να γυρίσω δίσκο

Θα ’ρθει όμως καιρός

που και συ θε να πειστείς

πως έτσι δεν τη βρίσκω

Τι να κάνω ήτανε γραφτό

θέλω δεν το θέλω ότι τραγουδώ

να το πουλώ να ζήσω

Όταν πάω στον παραγωγό

πρέπει να βολέψω έτσι το γραφτό

Να του γυαλίσει για να το γυαλίσει

Να ’χει σαλέπι για να σας αρέσει

Να έχει θέμα με έρωτα και αίμα

Να είναι λόγια, λόγια κομπολόγια

Να σας καλοκαρδίσω

για να σας γαλουχήσω

Κι από χρέος συναδελφικό

να χαμογελάω στο κοινό

Να τους σαλεύω για να το μερεύω

Να του σφυρίζω, να το νανουρίζω

Να το φουντώνω, να το ξεφουσκώνω

Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα

για να σας εκτονώνω με πλαίσιο το νόμο

Δουλειά σου είναι μου ’πανε να κρύβεις τα τρωτά

των καθιερωμένων

Για να διατηρήσομε τα οικονομικά

των ευαρεστημένων

Σιγουριά και δόξα τω θεώ

τα καλά στον καπιταλισμό

είναι πως έχει βίδα

Άμα πιάσεις το μηχανισμό

από τα αυτιά τον πιάνεις τον λαγό

Τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα

Στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι

Και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια

Ξεχνάς ποια μάνα σε γέννησε στο κλάμα

Και του εργάτη καβάλησες την πλάτη

Μέχρι να πει αμάν πια

Κι έμπασες τα κομμάτια

Και άει στα κομμάτια

Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής

Και να γυρίσω δίσκο

Θα ’ρθει όμως καιρός που και συ θε να πειστείς

Πως έτσι δεν τη βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια φορά ήταν δυο τύποι... Ο ένας ήταν μουσικός... αλλά και ο άλλος δεν είχε λεφτά!!! (Ζουγανέλης)

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γιατί υπεραναλύουμε αυτό το πράγμα; Ok, άλλοι παίζουν γιατί θέλουν να παίξουν όπως τα είδωλά τους, άλλοι γιατί θέλουν να βγάλουν κάτι από μέσα τους, άλλοι γιατί θέλουν να πουν κάτι, άλλοι γιατί θέλουν να μιλήσουν σε κάποιον, άλλοι γιατί θέλουν να γίνουν φίρμες, άλλοι γιατί θέλουν να βγάλουν λεφτά, άλλοι γιατί θέλουν να κάνουν χαβαλέ, μπλα μπλα μπλα. Τι το ψάχνουμε; Όλα εξίσου αποδεκτά είναι κατά τη γνώμη μου, αρκεί να ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί. Τώρα αν εγώ θέλω να βγάλω λεφτά παίζοντας μουσική δε βλέπω το κακό. Από την άλλη αν θέλω να παίζω μουσική γιατί θέλω να εκφραστώ και δε με νοιάζει το εμπορικό μέρος του θέματος.... πάλι μια χαρα ;) People can be different. Αυτό είναι όλο. Τώρα να κράζουμε όποιον γράφει μη εμπορική μουσική.... γιατί; Να κράζουμε όποιον γράφει εμπορική μουσική..... πάλι γιατί; Η επιτυχία δε μετριέται με τις πωλήσεις, εκτός αν αυτό που ψάχνεις είναι η εμπορική επιτυχία (καθόλου κακό, και προσωπικά δε μου είναι αδιάφορο το να πουλάει η μουσική μου - όταν αξιωθώ να κυκλοφορήσω κάτι δηλαδή). Αν γράψεις ένα τραγούδι για την κοπέλα σου και πουλήσει δέκα εκατομύρια κομάτια και δεν αρέσει στην κοπέλα σου, αποτυχία είναι. Από την άλλη αν γράψεις κάτι για να γίνει world hit και αρέσει μόνο στην κοπέλα σου.... αποτυχία και πάλι  ;D Δεν είναι μονόπλευρα τα πράγματα..... άρα λοιπόν ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας πάμε να παίξουμε καμιά κιθαρούλα, ή να πιούμε καμιά μπύρα, γιατί πολύ έχω στεναχωρηθεί που δε μπόρεσα να έρθω την προηγούμενη φορά!!!  :D :D

 

BTW, μια μικρή επισήμανση που ήθελα να κάνω.... ρε παίδες, γιατί πρέπει ντε και καλά όσοι παίζουν στα μπουζούκια να το κάνουν μόνο για λεφτά; Απαγορεύεται κάποιος τραγουδιστής να γουστάρει αυτό που κάνει; Ή να το κάνει γιατί του αρέσει αυτή η ζωή; Ή γιατί απλά περνάει καλά κάνοντάς το; Κι εγώ δεν τα μπορώ, αλλά μην το δένουμε κιόλας ότι όλοι "ξεπουλιούνται" και πάνε να τραγουδήσουν στα μπουζούκια. Κάποιοι το γουστάρουν το σκηνικό. Μπορεί να μην ασχολούνται με ποιότητα ηχογράφησης και παραγωγής κι έτσι να μη μπαίνουν στο Noiz, αυτό δεν πάει να πει ότι δε γουστάρουν αυτό που κάνουν όμως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γιατί υπεραναλύουμε αυτό το πράγμα; Ok, άλλοι παίζουν γιατί θέλουν να παίξουν όπως τα είδωλά τους, άλλοι γιατί θέλουν να βγάλουν κάτι από μέσα τους, άλλοι γιατί θέλουν να πουν κάτι, άλλοι γιατί θέλουν να μιλήσουν σε κάποιον, άλλοι γιατί θέλουν να γίνουν φίρμες, άλλοι γιατί θέλουν να βγάλουν λεφτά, άλλοι γιατί θέλουν να κάνουν χαβαλέ, μπλα μπλα μπλα. Τι το ψάχνουμε; Όλα εξίσου αποδεκτά είναι κατά τη γνώμη μου, αρκεί να ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί. Τώρα αν εγώ θέλω να βγάλω λεφτά παίζοντας μουσική δε βλέπω το κακό. Από την άλλη αν θέλω να παίζω μουσική γιατί θέλω να εκφραστώ και δε με νοιάζει το εμπορικό μέρος του θέματος.... πάλι μια χαρα ;) People can be different. Αυτό είναι όλο. Τώρα να κράζουμε όποιον γράφει μη εμπορική μουσική.... γιατί; Να κράζουμε όποιον γράφει εμπορική μουσική..... πάλι γιατί; Η επιτυχία δε μετριέται με τις πωλήσεις, εκτός αν αυτό που ψάχνεις είναι η εμπορική επιτυχία (καθόλου κακό, και προσωπικά δε μου είναι αδιάφορο το να πουλάει η μουσική μου - όταν αξιωθώ να κυκλοφορήσω κάτι δηλαδή). Αν γράψεις ένα τραγούδι για την κοπέλα σου και πουλήσει δέκα εκατομύρια κομάτια και δεν αρέσει στην κοπέλα σου, αποτυχία είναι. Από την άλλη αν γράψεις κάτι για να γίνει world hit και αρέσει μόνο στην κοπέλα σου.... αποτυχία και πάλι  ;D Δεν είναι μονόπλευρα τα πράγματα..... άρα λοιπόν ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας πάμε να παίξουμε καμιά κιθαρούλα, ή να πιούμε καμιά μπύρα, γιατί πολύ έχω στεναχωρηθεί που δε μπόρεσα να έρθω την προηγούμενη φορά!!!  :D :D

 

 

Δεν νομιζω οτι ειχαμε αυτες τις αντιδρασεις επειδη ειπε οτι θελει να γραφει εμπορικα κομματια αλλα κυριως γιατι εκανε μια τραγικη γενικευση οτι ολοι εμεις που γραφουμε μουσικη για τη παρτη μας ειμαστε λαθος και συνεχισε αναφεροντας οτι ειναι αηδιες τα κομματια χωρις στιχους καθως και τα κομματια με υποψια στιχων που αναφερονται σε κοινωνικα θεματα...Συνεχισε δε λεγοντας οτι βαθια μεσα μας ολοι ζηλευουμε τον Φοιβο και τον Καρβελα και θελουμε να τους μοιασουμε... :-\ :-\ :-\

 

Επισης οταν καποιος του εδωσε ενα λινκ για να ακουσει καποια ορχηστρικα κομματια του εκανε προσωπικη επιθεση λεγοντας του "Φανταζομαι σε τι ψυχολογικη κατασταση εισαι οταν ακους αυτα τα κομματια...Περαστικα σου." και παραξενευτηκε οταν απαντησαν σε παρομοιο τονο οι υπολοιποι...Ελεος >:( >:( >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράψεις ένα τραγούδι για την κοπέλα σου και πουλήσει δέκα εκατομύρια κομάτια και δεν αρέσει στην κοπέλα σου, αποτυχία είναι. Από την άλλη αν γράψεις κάτι για να γίνει world hit και αρέσει μόνο στην κοπέλα σου.... αποτυχία και πάλι 

 

αν δεν αρέσει όυτε στην κοπέλα σου και δεν πουλήσε ούτε μία κόπια(αφού ούτε η κοπέλα σου δε θα το αγοράσει);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά εδώ πάνω τα σκλυλελεϊκα από 20 που δουλευαν 5ημερο γίνανε 5 που δουλεύουν 3ήμερο...έτσι για να μη νομίζουμε ότι με ένα πιάτο φασολάδα θα βάφουν αυγά για 3 Πάσχα οι κάθε λογής ΚαρβελοΦοίβοι..

Λάμπρο δεν αναφέρομαι σε σένα, το κατάλαβες ελπίζω...

 

Ναι ρε κατάλαβα, αλλα για σκέψου... Για ποιό λόγο κλείσανε? Επειδή δεν ακούει σκυλάδικο πια ο κόσμος ή επειδή δεν έχει λεφτά ο κόσμος να πηγαίνει 5 μέρες τη βδομάδα μπουζούκια? Δεν είναι οι πίστες μόνο το κριτήριο. Δες τί γίνεται κ στα μπαράκια, στα κλαμπάκια, στ τηλεόραση και στο ραδιόφωνο.

 

 

ευτυχώς κλείνουν . μακάρι να παρακμάσουμε τόσο πολύ οικονομικά που να ξεράσουμε τα ουισκια που ήπιαμε και να κλαίμε πάνω στα λουλούδια απο τα νεκροταφεία και τα κατουρημένα φιστίκια μήπως και γίνουμε λίγο πιο άνθρωποι. ήμαρτον πια...  :o

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα είπε ο vartanis, δεν κατάλαβα όμως γιατί αγρίεψε το πραμα... Δηλαδή αν βγει κάποιος και πει οτι δεν του αρέσουν τα κομμάτια που γράφουν οι χρηστες του noiz θα πρέπει να έχει να παρουσιασει κάτι καλύτερο για να στηρίξει το γούστο του?

 

Προσωπικά γράφω μουσική βασικά για προσωπική εκτόνωση, θα ήθελα όμως να άρεσε η μουσική μου και στους φίλους μου εαν αυτό με έκανε πιο δημοφιλή ή μου εξασφάλιζε ιδιαίτερη θέση σε κάποιο κοινωνικό σύνολο. Εν συνεπεια θα ήθελα να άρεσε και παγκοσμίως. Όμως όταν γράφω ή παίζω κάτι, δεν έχω σκοπό τη μεγάλη επιτυχία που θα με κάνει γνωστό παγκοσμίως.. Όπως όταν βλέπω τη sylvia saint δεν σχεδιάζω ταξίδι στην τσεχία για να τη σαγηνέυσω και δεν αναζητώ το κινητό της. Φαντασιώνομαι χωρίς όμως η φαντασίωσή μου να γίνεται τρόπος ζωής. Έτσι και με τη μουσική. Καλύπτει κάποιες ανάγκες μου η οποίες φαίνεται να μην έχουν τελειωμό. Απλά θέτω κάποια όρια.

 

Αν βέβαια κάποιος είναι επαγγελματίας μουσικός αλλάζει το πράμα.

 

(Wow! νομίζω ότι ήσουνα λιγάκι απότομος. Με το συμπάθειο κιόλας.)

 

 

Y.G.Αυτή την άποψη του ότι τρώει κάποιος απ τους γονείς του και δεν έχει δουλέψει και τελικά είναι μακάκας την έχω ακούσει απο αλβανό φίλτατε.

Δεν είναι μακάκας αυτός που δεν εχει δουλέψει ακόμα λόγω νεαρής ηλικίας, αλλά σίγουρα θα πρέπει να ακούει περισσότερο και να αποφεύγει τις εξυπνάδες. Και να αποφεύγει πολιτικά λανθασμένες εκφράσεις. (Δεν έχω σκοπό να προσβάλω, λέω αυτό που πιστεύω)

 

 

Τι παει να πεί δηλαδή οτι όποιος δεν δουλευεί δεν εκφέρει και άποψη.Τι είναι η εργασια δηλαδή τόπος μόρφωσης και μάθησης?Και έπειτα αν ισχύει αυτό τι σου μαθαίνει η εργασία για το συγκεκριμένο θέμα?

 

Φυσικά και είναι τόπος μόρφωσης και μάθησης. Η εργασία σου μαθαίνει τόσα πολλά που δε χωράνε σε αυτό το post.

 

 

(Δεν είμαι ΕΠΟΠ, ουτε Αλβανός, ούτε δουλευώ σε σώμα ασφαλείας.. ευτυχώς)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν κατάλαβες ότι το θέμα ήταν ότι στον vartani δεν άρεσαν κάποια κομμάτια κάνεις τραγικό λάθος. Το θέμα ήταν ότι χαρακτήρισε με ατυχέστατα άτομα, που απλά δεν ακούν ότι ακούει αυτός...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου