Προς το περιεχόμενο

Διαπιστωση


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι σημαίνει δεν υπάρχουν καλοί Έλληνες μουσικοί; Φυσικά και υπάρχουν. Και δημιουργοί. Όπως και κάθε άλλης εθνικότητας.

 

Στο myspace δε βρίσκεις μόνο εκτρώματα από Ελλάδα αλλά από οπουδήποτε. Όπως οι Έλληνες φτιάχνουν "χαζοσκυλάδικα" έτσι και οι Γερμανοί έχουν τη δικιά τους "χαζοκουλτούρα", οι Άγγλοι τη μελιστάλαχτη pop με υπαρξιακούς στίχους. Εδώ υπάρχει ήλιος και θάλασσα και οι στίχοι είναι πιο νταχτιρντί "πάρε θάλασσα το κορμί μου γιατί μου 'μπηξε" μαχαίρι στη καρδιά", εκεί υπάρχει βροχή και απομόνωση οι στίχοι παρόμοιων τραγουδιών έχουν "its a sad day pls rain kill me yeah"

 

Όσο για τον Καρβέλα... μόδα είναι θα περάσει. Υπάρχουν ωραίες μόδες και άσχημες. Γούστα είναι αυτά. Εμένα αυτή δεν είναι του γούστου μου τουλάχιστον.

 

Και όταν μιλάμε για χιτς, μου έρχεται στο μυαλό η pop. Μπορεί να βλέπεις Madonna, Timberlake, Britney, Aguilera κτλ. να βγάζουν συνέχεια χιτς. Στην ουσία πίσω από αυτούς κρύβονται άνθρωποι μετρημένοι στα δάχτυλα που δημιουργούν μουσική που για μένα τουλάχιστον είναι άξια θαυμασμού για την πρωτοτυπία της πολλές φορές ή την έξυπνη παραγωγή. Γιατί και η pop μουσική έχει τις εκλάμψεις της.

 

Οι άνθρωποι που την δημιουργούν τα παγκόσμια hits: ένας από Σουηδία, 2-3 από Αμερική, ένας από Ιταλία, ένας από Γαλλία, ένας από Αγλλία...τους καλύτερους τους διαλέγει η Madonna, γι'αυτό βρίσκεται πάντα στην κορυφή. Ο κ.Moroder που είναι ο παραγωγός του Βοwie, έχει γράψει κομμάτια για όλους σχεδόν τους τραγουδιστές της εποχής disco. Ο κ.Danja Hills το δεξί χέρι του Timbaland, που έχει γράψει όλο το album του Timberlake, έχει συνεργαστεί με την Bjork. Δεν νομίζω ο Καρβέλας χωράει κάπου εκεί. Ο Ρακιτζής πάντως στην εποχή του έδινε κι έπαιρνε (όπως μου έχει μεταφέρει ο πατέρας μου καθώς δε μπορώ να κρίνω, ήμουν νινί τότε ;D)

 

Αυτά τα είπα γιατί είμαι ούφο και θέλω να το παίξω έξυπνη ...Αυτά τα είπα γιατί διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης του vartani και οι λόγοι είναι οι παραπάνω.  :)

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι μας καποια στιγμη βρισκουμε τον εαυτο μας να τραγουδαει (παντα κρυφα, μην μας παρουν και χαμπαρι) καποιο τραγουδι απο τις ντοπιες φιρμες (Καρβελας, Φοιβος, Θεοφανους κ.λ.π)

αλλος ενας κατεστραμενος  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυγενικη παραχωρηση του deadendmind, ενα απο τα μεγαλα παγκοσμια χιτς του Μιχαλακη. Στην ενορχηστρωση η αφροκρεμα των ελληνων μουσικων, σε βητα φωνητικα ενα παιδι που ειχε τοτε ανακαλυψει ο Ρακιτζης και μετα εκανε καριερα, και στα βραχακια η βανα μπαρμπα.

 

 

 

Εχω μια μεγαλη κακια να πω, αλλα επειδη ειμαι καλος ανθρωπος σημερα, θα την πνιξω.

 

*γκλουπ*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο Gillan είναι γνωστός στόκος αλλά αυτό πρέπει να είναι το (hard) rock bottom της καριέρας του...

Eυγενικη παραχωρηση του deadendmind, ενα απο τα μεγαλα παγκοσμια χιτς του Τεο. Στην ενορχηστρωση η αφροκρεμα των ελληνων μουσικων, σε βητα φωνητικα ενα παιδι που ειχε τοτε ανακαλυψει ο Ρακιτζης και μετα εκανε καριερα, και στα βραχακια η βανα μπαρμπα.

Εντάξει ο Gillan είναι γνωστός στόκος αλλά αυτό πρέπει να είναι το (hard) rock bottom της καριέρας του...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυγενικη παραχωρηση του deadendmind, ενα απο τα μεγαλα παγκοσμια χιτς του Τεο.

 

Τεό; Μήπως εννοείς Μιχάλη;

 

Και αφού έβαλες Ρακιντζή, πάρε και ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ του βιντεοκλιπ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=-3ENDit4IdY

 

ΤΡΑΓΙΚΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οσο για τον Καρβελα, εγω τον παραδεχομαι. Απεχθανομαι αυτα που γραφει, δεν τα θεωρω ουτε καν μουσικη, αλλα ειμαι σιγουρος πως και ο ιδιος εχει αντιστοιχη αποψη. Τετοια τραγουδια παιζει να γραφονται σε στοιχηματα με συνθετες και δισκογραφικες, του τυπου:

 

-Βαζεις στοιχημα πως αν γραψω ενα τραγουδι με τιτλο "ο σκυλος μου ειναι γκει" θα σου πατησει κατω τους δαντηδες, τις Παπαριζου και οποιον αλλο σουπερσταρ εχεις στα charts?

 

Εχει βρει το κουμπακι των Ελληνων και τους δινει οτι ακριβως ζητανε. Και δυστυχως, η ελληνικη κουλτουρα ειναι Σκυλαδικα στις εθνικες, 150 ε η φιαλη στα "μαγαζια" και κωλομπαρα στην παραλιακη. Αυτος ειναι ο κανονας, και αυτο τους δινει. Και  ολοι οι χατζηγιανναιοι, Ρεμοι, χρυσπες και λοιποι καθως πρεπει "καλλιτεχνες", "λαικοι", "εντεχνοι", "λαικοποπ" και δεν ξερω και εγω τι αλλο εχουν καταποντιστει στα charts απο μια γρια με ενα δοντι που τραγουδα "εξω απο τα δοντια", απο ατομα με νοητικη στερηση  και τα κομματια τους που παλαι ποτε επαιζαν στα κλαμπακια, αντικατασταθηκαν απο τον Βας Βας και τον σχιζοφρενη δολοφονο με το πριονι.

Και ολοι τριβουν τα ματια τους. Ε να σταματησουν να τα τριβουν γιατι ο,τι ειναι οοολοι αυτοι που τους γραφει ο καρβελας, το ιδιο και χειροτερα ειναι ολοι αυτοι που κονταροχτυπιουνται για μια θεση στην κορυφη και για χρυσα δισκακια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου