Προς το περιεχόμενο

Διαπιστωση


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ vartanis.

κατα τη γνώμη μου έχεις τελείως διαστρεβλωμένη άποψη για τη μουσική. Οι άνθρωποι πού ασχολούνται με τη μουσική με μοναδικό σκοπό την εμπορική επιτυχία καταλήγουν να γραφουν γελειότητες του στυλ "Δαιμονες". Στο εξωτερικό ακόμα και οι πιο εμπορικοί συνθέτες-παραγωγοί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, γουστάρουν και το καλλιτεχνικό κομμάτι της δουλειά τους (βλέπε Mark Ronson κ.α.)

Και μιας και είπαμε για το εξωτερικό, πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι όσα χρήματα βγάζει ο καρβέλας σε έναν χρόνο, βγάζουν οι Daft Punk σε τρεις μέρες και ο Timbaland την ώρα που τρώει το πρωϊνό του. Άρα με παγκόσμια κριτήρια, ο Καρβέλας ή ο Θεοφάνους είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αποτυχημένοι.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ vartanis.

κατα τη γνώμη μου έχεις τελείως διαστρεβλωμένη άποψη για τη μουσική. Οι άνθρωποι πού ασχολούνται με τη μουσική με μοναδικό σκοπό την εμπορική επιτυχία καταλήγουν να γραφουν γελειότητες του στυλ "Δαιμονες". Στο εξωτερικό ακόμα και οι πιο εμπορικοί συνθέτες-παραγωγοί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, γουστάρουν και το καλλιτεχνικό κομμάτι της δουλειά τους (βλέπε Mark Ronson κ.α.)

Και μιας και είπαμε για το εξωτερικό, πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι όσα χρήματα βγάζει ο καρβέλας σε έναν χρόνο, βγάζουν οι Daft Punk σε τρεις μέρες και ο Timbaland την ώρα που τρώει το πρωϊνό του. Άρα με παγκόσμια κριτήρια, ο Καρβέλας ή ο Θεοφάνους είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αποτυχημένοι.

 

+1000

 

οσο μεγαλα μουσικα ταλεντα κι αν ειναι χρησιμοποιησαν το ταλεντο τους για να βγαλουν λεφτα παρασερνοντας μια ολοκληρη κοινωνια οσο πιο κατω γινεται (μουσικα παντα)...

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδικα τα κομματια χωρις φωνη+στιχους ειναι απεριγραπτα.Ανευ ουσιας και περιεχομενου.Τα περισοτερα, να μην πω ολα.

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις με ποια κριτηρια δηλαδη χαρακτηριζεις τα instrumental κομματια ανευ ουσιας και περιεχομενου?Ισως αν μου δωσεις ενα δειγμα των instrumental δισκων ή τραγουδιων που εχεις ακουσει να καταλαβω καπως καλυτερα για ποιο λογο ενοχλεισαι τοσο πολυ... ???

 

Οχι τιποτα αλλο,απλως εχει τυχει να μου αρεσουν παρα πολυ τετοια τραγουδια οχι μονο γνωστων συγκροτηματων(Pelican,Red Sparrows) αλλα και ατομων απο το noiz κατι στο οποιο συμφωνουν και αρκετοι συνφορουμιτες απο οτι εχω δει.

 

 

 

Τα δε τραγουδια με υποψια κουλτουρας(δεν μου κολλαν τα ενσημα, μανα χτυπα το αυγολεμονο,μαυροι δρομοι και καμενα δαση) ειναι δε τα πιο προβληματικα και εμενα προσωπικα μου αφηνουν την αισθηση της συμπονοιας προς αυτα τα ατομα(ατιμη καινωνια ναουμ).

 

Δηλαδη δεν σου αρεσουν κομματια χωρις στιχους ουτε σου αρεσουν κομματια με στιχους με κοινωνικο προβληματισμο...

Το μονο πραγμα δηλαδη  που βρισκεις ενδιαφερον στη μουσικη που ακους και συνθετεις κατ'επεκταση ειναι να εχει χαζοχαρουμενους στιχους και μια μουσικη υποκρουση ισα ισα για να στηριζει τα κομματια?? ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 'ναι αυτό που θέλεις?Θέλω SEX!!!

Τι 'ναι αυτό που θέλεις?Θέλω SEX!!!

Τι 'ναι αυτό που θέλεις?Θέλω SEX!!!

 

Αυτό το έχω μαθει και στην νοηματικη... Γαματο!!! Βεβαια μετά έπρεπε να μάθω και πως ειναι η τουαλετα!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά Βαρτάνης, με εστειλες??? Πες μου τι μουσικη ακούς, αυτο μόνο τέλος(και τι έχεις ακούσει)... Δλδ για να καταλαβω επειδή η μουσική βιομηχανία αντικατέστησε το τσίρκο αυτο σημαίνει πως πρεπει να υποκλινόμαστε στις πωλήσεις (και ποιες πωλήσεις καμιά φορα)??? Για να σου θυμήσω λοιπον καποια πράγματα θα σου παραθέσω μια επόχη όπου συγκροτηματα οπως οι Led Zeppelin και οι Pink Floyd έκανα τις καλυτερες πωλήσεις στον κόσμο!!! Ναι αυτοί με τους περιεργους στιχους κλπ!!! Τώρα τις κάνουν αλλοι!!! Γι αυτό οι εξηγήσεις μπορεί να είναι δύο: 1)Οι Νεφελίμ εξαφάνησαν τους ανθρώπους του 70' και έφαραν καινούργιους μετα με άλλο λειτουργικο 2) Ο ανθρωπος του σήμερα έχει οδηγηθεί να έχει άλλα πραγματα ανάγκη και άρα να επιλέγει διαφορετικα πράγματα να ψυχαγωγηθεί... Ποιο απ τα δύο δεν ξέρω!!!

 

Και το άλλο!!! Έχεις γράψει στίχους και ξέρεις αν απλά γράφονται έτσι για να ειναι ψαγμένοι??? Δλδ μπορείς να ξέρεις τι έχει στο νου του κάποιος οταν γραφει ένα στίχο??? Τί μπορει να συμβολίζουν το ''μαυροι δρόμοι, καμένα δάση''???

 

Καμία επιθετικότητα απλά θέλω να σου δώσω λίγη τροφή για σκέψη!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία επιθετικότητα απλά θέλω να σου δώσω λίγη τροφή για σκέψη!!!

 

Kαμία επιθετικότητα, αλλά το βρίσκεις απαραίτητο? ;D ;D ;D ;D ;D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σημερινή Ελλάδα η βασική προυπόθεση για να κάνεις χιτ είναι η ξετσιπωσιά. Να παίρνεις ανθρώπους από ιδρύματα και να τους βάζεις σε εκπομπές, να κλέβεις αυτούσια ξένα κομμάτια, και να γράφεις στίχους επιπέδου "ο σκύλος μου είναι γκευ".

 

Υπάρχουν και χίτ που δεν έγιναν με τον κάτμαν... Ούτε με στίχους τόσο χαμηλού επιπέδου.

 

''Μου θυμίζει''??????  ;D ;D

Λεμε και καμια να περασει η ωρα!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία επιθετικότητα απλά θέλω να σου δώσω λίγη τροφή για σκέψη!!!

 

Kαμία επιθετικότητα, αλλά το βρίσκεις απαραίτητο? ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ποιο???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα που δεν καταλαβαίνεις... ;D ;D ;D

Νομίζω σε κάποιες σκέψεις δεν χρειάζεται να δίνεις τροφή για επιπλέον σκέψη.. ;) 8)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα που δεν καταλαβαίνεις... ;D ;D ;D

Νομίζω σε κάποιες σκέψεις δεν χρειάζεται να δίνεις τροφή για επιπλέον σκέψη.. ;) 8)

 

Aaaaa!!!!! Κοιτα μια αποψη λεω, αν εχει απηχηση εχει καλως αν δεν εχει δεν πειραζει!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου