Προς το περιεχόμενο

Ποσο ευχαριστημένοι είστε με τα Joyo πεταλάκια σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως το κουρδιστηρι με πιαστρακι ειναι πολυ καλυτερο απο το korg που εχω επισης. δε διαλυεται, τεραστια ευδιακριτη οθονη, καλο κουρδισμα, 8 ευρω :)

Και γω παριγγειλα ενα κουρδιστιρι με πιαστρακι Joyo απο Ebay,το μαυρο με την κοκκινη λεπτομερεια γυρω γυρω.Το περιμενω .Μου βγηκε ουτε 4 ευρω με τσαμπα μεταφορικα εννοειτε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο αυτα που ακουσα στο Youtube και ειναι αρκετα η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνω πολυ αυτο το Crunch distortion ΣΦ.Μου φανηκε πολυ καλο σαν ηχος και με μπολικα γκαζια.

 

Επειδη λες οτι το ζαχαρωνεις, να πω δυο πραγματα:

Πρωτον το crunch distortion υποτιθεται οτι ειναι κλωνος του mi audio crunch box. Επειδη ειχα και τα δυο, μπορω να πω οτι ειναι ηχητικα πολυ πετυχημενο. Ωραια british χροια με καλοζυγισμενα μεσαια. Ομως η τρομακτικη του ενταση, οπως αναφερει και ο SF, απλα το καθιστα αχρηστο για μενα. Οχι μονο εχει πολλη ενταση, αλλα ειναι και παρα πολυ ευαισθητο το αντιστοιχο knob στις παραμικρες μεταβολες. Θα πρεπει να καθησεις καποια λεπτα για να βρεις τη σωστη θεση για unity gain, και αυτο καταλαβαινεις οτι σε συνθηκες live, οπου τα knobs κουνιουνται και καταλαθος, ειναι καταστρεπτικο.

Ειχα και το vintage overdrive (κλωνος του tube screamer). Αυτο δεν ειχε τετοιο προβλημα. Θυμαμαι οτι ηταν αρκετα dark πεταλι και το tone του το ειχα στα 3/4 (με tele!). Γενικα ουτε αυτο με εντυπωσιασε, καθως μου εδινε την εντυπωση οτι λασπωνει/μπουκωνει καπως τον ηχο μου.

Για το τρεμολο μου ειπε φιλος οτι σε καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις του εβγαζε εναν υποηχο, κατι σαν κλικ μετρονομου παραλληλα με το σημα του. Δεν το επιβεβαιωνω προσωπικα γιατι δεν το ειχα ποτε.

Γενικα μπορω να πω οτι ειναι πολυ χρησιμα πεταλια ωστε με λιγα λεφτα να δοκιμασεις καποια εφε μεχρι να παρεις τα αντιστοιχα ακριβα original πεταλια...

EDIT: Ειχα και τον κλωνο του suhr riot(δε θυμαμαι πως το λενε. Το μωβ). Δεν μου αρεσε καθολου. Δεν ειχα ποτε το original για να ξερω αν ειναι αποτυχημενο σα κλωνος ή αν απλα δεν μου αρεσει ο ηχος του συγκεκριμενου πεταλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απ το μανταλάκι έχω το classic chorus και το ac tone. Το πρώτο ενσωματώθηκε αμέσως στο pb και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Το δεύτερο είναι φρέσκο (σπαρταράει) και προσπαθεί κι αυτό να ενταχθεί στην οικογένεια αλλά δεν το πολυχωνεύει το phase 90...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αρνητικό είναι το έντονο pop όταν ενεργοποιείται. Ψάχνω να βρω σχέδιο για antipop resistor...αν έχει κανένας κάτι υπόψη ας ενημερώσει...

 

Κλασσικό θέμα με τα Joyo. Το αντιμετώπισα και στα δύο που έχω (classic flanger και chorus) βάζοντας αντιΠοΠ, αλλά έβγαλα τον DPDT διακόπτη απο την μικρή πλακέτα και έκανα rewiring γιατί με τη δική τους συνδεσμολογία η σχετική αντίσταση είναι μια smd με πολύ μικρή για τη θέση τιμή. Επίσης γενικώς η συνδεσμολογία του διακόπτη μου φάνηκε κάπως διαφορετική απο τα standards και γι΄αυτό την ...ξαναέκανα γιατί αν απλά άλλαζα την τιμή της αντίστασης στο κύκλωμά τους δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε.

Σίγουρα κι αυτοί με κάποιο σκεπτικό έκαναν αυτή τη συνδεσμολογία, οπότε το σέβομαι αλλά ...δεν το θέλω έτσι.  :)

Τις συνδέσεις τις βρήκα ψάχνοντας το κύκλωμα σημείο-σημείο με το πολύμετρο.

Βοηθάει βέβαια το γεγονός οτι τα περισσότερα Joyo είναι κλώνοι ή παραπλήσια με γνωστά κυκλώματα, για τα οποία υπάρχουν σχέδια.

 

Χοντρικά, μια Pulldown αντίσταση συνδέεται στον πυκωτή είτε της εισόδου, είτε της εξόδου, είτε και των δύο και καταλήγει στη γή όπου "αδειάζει" το φορτίο του εκάστοτε πυκνωτή.

Η τιμή της πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη, αλλά πάντα μέσα σε κάποια όρια.

Κλασσικές τιμές που "παίζουν" συνήθως είναι απο 1 ώς 2,2ΜΩ.

 

Για να πώ κι εγώ κάτι για τα Joyo μου, τα βρίσκω μια χαρά.

Αρκετά απο αυτά (ιδίως τα παλιότερα) "χωράνε" πείραγμα αν θέλεις κάτι διαφορετικό.

Απλά θα γκρινιάξω για το chorus μου γιατί είχε τρελλό volume drop, περισσότερο απο το αναμενόμενο. Το διόρθωσα, αλλά χρειάστηκε ψάξιμο και πείραγμα.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δοκιμασει κανενα overdrive/dist/fuzz με χαμηλο κουρδισμα (τύπου drop-A) ??

 

Ρίχνεις το επίπεδο φίλος.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δασκαλε SF, το οτι εχεις στο rig σου αρκετα joyo, εμενα παντως μου ανεβηκαν αλλο ενα "κλικ" τα πεταλακια αυτα στην εκτιμηση μου :D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απόρησα που έχει ακόμα πεταλάκια...νόμιζα ότι μετά την TL δεν ξανασχολήθηκε.

 

Και οι τελε θελουν τα Joyo τους.... ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου