Προς το περιεχόμενο

SRV Crossfire keyboard riff


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε φίλτατοι. Η ερώτησή μου αφορά κυρίως πληκτράδες/πιανίστες αλλά αν οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να με διαφωτίσει, καλοδεχούμενος.

 

Έχουμε λοιπόν το γνωστό Crossfire του Stevie Ray Vaughan:

 

 

Η ερώτηση έχει να κάνει με το riff των πλήκτρων που παίζει στην εισαγωγή (0:10). Γνωρίζει κανείς ακριβώς τις νότες; Προσωπικά ακούω ένα Eb7(#9) που στο πρώτο όμως "χτύπημα" περιέχει και μεγάλη τρίτη και τέταρτη καθαρή στην κορυφή. Οπότε η μελωδική γραμμή είναι Ab-Gb-Eb αλλά μαζί με το Ab ακούγεται κι ένα G (αναίρεση). Το ακούω λάθος;

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να το προσεγγίσω κιθαριστικά και αναρωτιέμαι αν γίνεται.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ αυτό ακούω. Η ματζόρε 3η είναι χαμηλά, πιστεύω, ακούγεται κάθε φορά που τελειώνει

το ριφάκι και κρατάει το ακόρντο.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να το προσεγγίσω κιθαριστικά και αναρωτιέμαι αν γίνεται.

 

 

 

Δεν βλέπω το γιατί να μην γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω το γιατί να μην γίνεται.

 

Έχεις να προτείνεις κάτι; Btw εγώ την τρίτη την ακούω και ψηλά μαζί με την τέταρτη.

 

Image1.jpg

 

Σπύρο, είναι μια προσέγγιση, ευχαριστώ. Ψάχνω όμως να ακουστεί ολόκληρο το voicing των πλήκτρων ή τουλάχιστον να έχω στην κορυφή το χαρακτηριστικό διάστημα ημιτονίου που δίνει το χρώμα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου