Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας: To PC προκαλεί θόρυβο.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω εγώ τώρα

 

Μήπως έχεις CRT οθόνη;

Ασύρματο ποντίκι-πληκτρολόγιο;

 

 

'Eχω αφαιρέσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και πάλι τα ίδια. Σίγουρα είναι κάτι από το PC, αφού με το που πλησιάζω την κιθάρα στο PC γίνεται χαμός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Eχω αφαιρέσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και πάλι τα ίδια. Σίγουρα είναι κάτι από το PC, αφού με το που πλησιάζω την κιθάρα στο PC γίνεται χαμός..

 

με πριζες σε αλλα σημεια απο τα ηχεια ειπες δεν βλεπεις καμμια διαφορα?

Εστω και λιγο?

 

  μπορεις να κανεις κατι αλλο. Αφου παιδευεσαι που παιδευσαι.

 

Κανε εναν κοπο να λυσεις το pc, να το βγαλεις απο το κουτι και το συνδεσεις πανω σε ενα παγκο και να δοκιμασεις. Δηλαδη να κανεις συνδεσεις εξωτερικα και με τα καλωδια οχι τυλιγμενα φιογκο.

 

Υπαρχει μεγαλη  περιπτωση να φταιει το κουτι ιδιαιτερα αν ειναι αλουμινενιο.

 

Αν εχει η μητρικη onboard καρτα γραφικων δοκιμασε με την onboard καρτα αφαιρωντας προσωρινα την καρτα γραφικων σου, πολλες παρεμβολες ερχονται απο τις καρτες νεας γενιας και τα κιθαριστικά σου τις ενισχύουν.

 

Κανε μια δοκιμη, αν εξαλειφθει η μειωθει το παρασιτο τοτε μπορει να φταιει το κουτι, η διαρρυθμιση που εχεις κανει στο κουτι, καποιο ground loop.

 

Το κουτι σου ειναι ηλεκτρομαγνητικος ενισχυτης μου φαινεται. λολ

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πριζες σε αλλα σημεια απο τα ηχεια ειπες δεν βλεπεις καμμια διαφορα?

Εστω και λιγο?

 

  μπορεις να κανεις κατι αλλο. Αφου παιδευεσαι που παιδευσαι.

 

Κανε εναν κοπο να λυσεις το pc, να το βγαλεις απο το κουτι και το συνδεσεις πανω σε ενα παγκο και να δοκιμασεις. Δηλαδη να κανεις συνδεσεις εξωτερικα και με τα καλωδια οχι τυλιγμενα φιογκο.

 

Υπαρχει μεγαλη  περιπτωση να φταιει το κουτι ιδιαιτερα αν ειναι αλουμινενιο.

 

Αν εχει η μητρικη onboard καρτα γραφικων δοκιμασε με την onboard καρτα αφαιρωντας προσωρινα την καρτα γραφικων σου, πολλες παρεμβολες ερχονται απο τις καρτες νεας γενιας και τα κιθαριστικά σου τις ενισχύουν.

 

Κανε μια δοκιμη, αν εξαλειφθει η μειωθει το παρασιτο τοτε μπορει να φταιει το κουτι, η διαρρυθμιση που εχεις κανει στο κουτι, καποιο ground loop.

 

Το κουτι σου ειναι ηλεκτρομαγνητικος ενισχυτης μου φαινεται. λολ

 

 

Επειδή αυτό που λες είναι τρελή διαδικασία (να σκεφτείς ότι έχω ήδη αλλάξει κάρτα γραφικών και δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό), σκέφτομαι πρώτα να κάνω το εξής απλό.

Να δοκιμάσω να γειώσω την κιθάρα με το κουτί που είπε ο MitiliRay.

 

Αν ο θόρυβος σταματήσει πάει να πει ότι η γείωση στo εσωτερικό wiring της κιθάρας έχει πρόβλημα που σημαίνει αλλαγή καλωδίων και λύση του προβλήματος.

 

Θα κάνω το τέστ αύριο και θα σας πω νέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτό που λες είναι τρελή διαδικασία (να σκεφτείς ότι έχω ήδη αλλάξει κάρτα γραφικών και δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό), σκέφτομαι πρώτα να κάνω το εξής απλό.

Να δοκιμάσω να γειώσω την κιθάρα με το κουτί που είπε ο MitiliRay.

 

Αν ο θόρυβος σταματήσει πάει να πει ότι η γείωση στo εσωτερικό wiring της κιθάρας έχει πρόβλημα που σημαίνει αλλαγή καλωδίων και λύση του προβλήματος.

 

Θα κάνω το τέστ αύριο και θα σας πω νέα.

 

 

ναι, αλλα το κανεις μεσα στο κουτι μαλλον.

Τελος παντων, κανε αυτο με την κιθαρα και καλη επιτυχια, αυτος ο θορυβος ειναι πολυ σπαστικος, σου βιδωνει τα λαμπακια. Μονο που τον θυμαμαι αρρωσταίνω.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εμένα το κάνουν και οι δύο στρατ μου αλλά έχω βρει μια καταπληκτική λύση. Δεν πλησιάζω (πολύ) την κιθάρα στο πισι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εμένα το κάνουν και οι δύο στρατ μου αλλά έχω βρει μια καταπληκτική λύση. Δεν πλησιάζω (πολύ) την κιθάρα στο πισι.

 

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Αφού δεν τα κατάφερα με τις πολύπλοκες λύσεις, δοκίμασα το πιο απλό πράγμα.

Μετακίνησα το PC ενάμιση μέτρο πιο μακριά και λύθηκε το πρόβλημα.

Χρειάστηκα μόνο μερικές προεκτάσεις καλωδίων.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια και τις ιδέες!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειχα δει μεχρι τωρα.

ερωτηση: τον θορυβο τον κανει και χωρις τα pod/rme/κιθαρα;

αν ναι αγνοησε τα παρακατω.

 

το θεμα κουτι ειναι σημαντικο για το θεμα παρεμβολων οσο και το θεμα ψυξης.

ακομα περισοτερο η γειωση που απομακρυνει τις παρεμβολες.

πολλα κουτια εχου μεταλικη σιτα μεχρι και στις διοδους αερα για αυτο το λογο.

Για τον ιδιο λογο , σε αρκετα κουτια υπαρχουν και αγωγιμα ελασματα στα καπακια ωστε οταν τα βαζεις θα υπαρχει σωστη γειωση

 

παρεμβολες μπορει να εχεις και απο ενα φωτιστικο φθορισμου .

o μονος τροπος να μηδενισεις τις παρεμβολες ειναι να το βαλεις σε ενα κλωβο φαραντει.

 

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?f=15&t=21851

 

 

το τροφοδοτικο που πηρες αν ειναι απο τα 80+ βαλτο ξανα.εκτος του οτι θα φερνει λιγοτερο θορυβο κατα την ανορθωση,θα εχεις και οικονομια .

 

ελεγξε την γειωση στα pod / rme . μπορει να σου φερνει θορυβο απο εκει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλληλεπίδραση των μαγνητών της κιθάρας σου με τους σκληρούς δίσκους είναι, το παθαίνω κι εγώ, όσο πλησιάζει πιο κοντά η κιθάρα τον πύργο τόσο αυξάνεται ο θόρυβος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειχα δει μεχρι τωρα.

ερωτηση: τον θορυβο τον κανει και χωρις τα pod/rme/κιθαρα;

αν ναι αγνοησε τα παρακατω.

 

το θεμα κουτι ειναι σημαντικο για το θεμα παρεμβολων οσο και το θεμα ψυξης.

ακομα περισοτερο η γειωση που απομακρυνει τις παρεμβολες.

πολλα κουτια εχου μεταλικη σιτα μεχρι και στις διοδους αερα για αυτο το λογο.

Για τον ιδιο λογο , σε αρκετα κουτια υπαρχουν και αγωγιμα ελασματα στα καπακια ωστε οταν τα βαζεις θα υπαρχει σωστη γειωση

 

παρεμβολες μπορει να εχεις και απο ενα φωτιστικο φθορισμου .

o μονος τροπος να μηδενισεις τις παρεμβολες ειναι να το βαλεις σε ενα κλωβο φαραντει.

 

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?f=15&t=21851

 

 

το τροφοδοτικο που πηρες αν ειναι απο τα 80+ βαλτο ξανα.εκτος του οτι θα φερνει λιγοτερο θορυβο κατα την ανορθωση,θα εχεις και οικονομια .

 

ελεγξε την γειωση στα pod / rme . μπορει να σου φερνει θορυβο απο εκει.

 

Ο θόρυβος αυξάνεται κάθε φορά που πλησιάζουν οι μαγνήτες στο tower (περισσότερο) αλλά και στα αυτοενισχυόμενα ηχεία και σε κάτι πολύμπριζα. Το κουτι ειναι αλουμίνιο και ειναι πολύ καλής ποιότητας μπορώ να πω, όπως και το τροφοδοτικό.

 

Βασικά όπως έγραψα και παραπάνω, απλά μετακίνησα το κουτί πιο μακριά και λύθηκε το θέμα. Θα είχε ενδιαφέρον να ψάξω κι άλλα πράγματα αλλά έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ που απλά ησύχασα τώρα και δεν ξανασχολούμαι.

 

Ευχαριστώ πολύ όλο τον κόσμο που ασχολήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου