Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για τοποθέτηση musicman μαγνήτη σε Pbass


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω παιξει με το VM4 αλλα δυο αλλα Sandberg που επιασα στα χερια μου ηταν παντως παρα πολυ καλα οργανα, (οτ)αν σκεφτω να παρω κανα ηλεκτρικο μπασο της προκοπης θα ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό του να βάλεις λίγο ατάκα στον ήχο σου, καλύτερα δεν θα ήταν να σκεφτόσουν για έναν "απλό" διπλό πίσω? Εννοώ αλα jazz bass διπλό που ίσως και να σπλιτάρει, πάντως όχι ΜΜ με ένα volume μόνο.

 

Κατά την άποψή μου (και σορρυ αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, τότε όλο αυτό το μήνυμα είναι λάθος οπότε το αγνοείς) το να σκέφτεσαι για ΜΜ μαγνήτη αλλά χωρίς το 2/3 band EQ και μόνο με ένα volume είναι λίγο άκυρο (no offense), είναι σαν να έχεις ευνουχισμένο ταύρο, όλα τα λεφτά στα Ray είναι η active προενίσχυση. Αν την βγάλεις εκτός ή κρατήσεις μόνο μια φλατ "θέση", ακυρώνεις την όλη φιλοσοφία του συγκεκριμένου μαγνητη.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό του να βάλεις λίγο ατάκα στον ήχο σου, καλύτερα δεν θα ήταν να σκεφτόσουν για έναν "απλό" διπλό πίσω? Εννοώ αλα jazz bass διπλό που ίσως και να σπλιτάρει, πάντως όχι ΜΜ με ένα volume μόνο.

 

Κατά την άποψή μου (και σορρυ αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, τότε όλο αυτό το μήνυμα είναι λάθος οπότε το αγνοείς) το να σκέφτεσαι για ΜΜ μαγνήτη αλλά χωρίς το 2/3 band EQ και μόνο με ένα volume είναι λίγο άκυρο (no offense), είναι σαν να έχεις ευνουχισμένο ταύρο, όλα τα λεφτά στα Ray είναι η active προενίσχυση. Αν την βγάλεις εκτός ή κρατήσεις μόνο μια φλατ "θέση", ακυρώνεις την όλη φιλοσοφία του συγκεκριμένου μαγνητη.

 

Ναι νομιζω οτι εχεις απόλυτο δίκιο .αν ειναι για ΜΜ μαγνήτη πρεπει να γίνει με το eq του .

Δε ψαχνω να βαλω ατάκα αλλα θέλω να τονίσω ακομα περισσότερο  την ατακα  στο σημείο

που χτυπάει το δεξί χερι . ;)

Η ατάκα βγαίνει απο την ταχύτητα και το νευρο που χτυπάει και αμέσως φεύγει απο τη χόρδη το δάχτυλο  δεν εχει σχέση με το μαγνήτη  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι νομιζω οτι εχεις απόλυτο δίκιο .αν ειναι για ΜΜ μαγνήτη πρεπει να γίνει με το eq του .

Δε ψαχνω να βαλω ατάκα αλλα θέλω να τονίσω ακομα περισσότερο  την ατακα  στο σημείο

που χτυπάει το δεξί χερι . ;)

Η ατάκα βγαίνει απο την ταχύτητα και το νευρο που χτυπάει και αμέσως φεύγει απο τη χόρδη το δάχτυλο  δεν εχει σχέση με το μαγνήτη  :)

 

 

Το να βάλεις έναν J (humbucking) στη 70's θέση το έχεις εξετάσει; Θα δώσει μια ωραιότατη μύτη στα μεσαία που ίσως είναι κοντά σε αυτό που θέλεις. Και θα δουλέψει και ως passive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλεις έναν J (humbucking) στη 70's θέση το έχεις εξετάσει; Θα δώσει μια ωραιότατη μύτη στα μεσαία που ίσως είναι κοντά σε αυτό που θέλεις. Και θα δουλέψει και ως passive.

 

Νομίζω οτι αυτη ειναι η ποιο λογική λύση επισεις ειναι κοντά σε αυτο που σκέφτομαι .

 

  Εχεις κατι να μου προτείνεις  ; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Why not both!

 

mc4hy.jpg

 

Delano The Hubrid

http://www.delano.de/products.html

 

Δεν εχω εμπειρια απο τον μαγνητη αλλα μιας και πιασαμε το διλλημα J vs MM θυμηθηκα οτι τον ειχα δει καπου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση

 

 1000/100  η καλύτερη λύση ειναι Sandberg VM4 Bass  . Εχει οτι ψάχνω σε ενα οργανο (ελαφρύ,ζυγοσταθμισμένο σώμα ,μελετημένη ταστιέρα  χωρις φάλτσα , pbass ,ΜΜ. :)

  8) 8) 8) 8)1400 δε παίζουν αυτη τη στιγμή άρα μπαίνω στην αρχική ιδέα και βάζω ένα Passive διπλό μαγνήτη ,(μεγάλο σε μέγεθος σχήματος mm για να μπορει το thumb να έχει αποστάσεις για  αλλαγή ηχου αναλογα με το που θα χτυπάω τη χορδη) .

 Επισης ξαναγυρνάω στην φιλοσοφια μου "όχι πολλά κουμπακια - ο ηχος, ο ογκος , η ατακα κλπ βγαίνουν απο το δάχτυλο .Αυτος ηταν και ο λογος που πηγα στο pbass οχι πολλά κουμπακια .

Οταν σε μια φάση άλλαξα τεχνική και πηγα τελείως πισω το δεξι χέρι συνειδητοποίησα οτι εκει που χτυπάει το δάχτυλο πρεπει να υπάρχει απο κάτω μαγνήτης πραγμα που δεν υπάρχει στο pbass.

Οποτε θα αρκεστώ με ενα διπλο passive ακυρώνοντας τo tone και χρησιμοποιώντας ωσ  volume  του bridge.

 Θα ηθελα να μου προτείνετε ενα καλο δυνατό και δοκιμασμένο μεγάλο σε μέγεθος διπλό μαγνήτη . :) :) :) :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  τελικά μετά απο πολυ ακρόαση κατέληξα σε ενα  2004 Fender Precision American Deluxe . :D :D :D

Απο ήχο σκίζει, δε ξερω απο intonation πως τα πάει αλλα εχει και ενα pot για μεσαια που δινει ακριβος τον ηχο που θελω  8). καλα τα sandberg αλλα οσο πιο πολυ τα ακουγα  τοσο συνειδητοποιούσα οτι ενω εχουν εντυπωσιακές χαμηλες και ψηλες συχνότητες  στα μεσαία υπάρχει πρόβλημα  :)

  Τι να κανω, παρα να καταστρέψω το μπασο  που ειχα (και ειναι σουπερ pbass) προτίμησα να το πουλήσω και .......... :)

DSCF6166.thumb.JPG.09b5eac6d79580b4edb96f75153a061a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου