Προς το περιεχόμενο

Καλύτερες - μακροβιότερες χορδές μπάσου?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιές κατα τη γνώμη σας είναι οι καλύτερες μαι μακροβιότερες χορδές για τετράχορδο μπάσο σε τιμές 20-25 ευρώ? (Κυρίως πένα παίζω ροκ ήχο κυρίως) Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι μουσική παίζεις;

Τι χορδές θέλεις; Flat ή από τις άλλες;

Τον Jamerson τον ξέρεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκ αμερική πλευρά 90-00's παίζω κυρίως. Από τις κλασικές θέλω. Ακουσα τον ήχο του Jamerson πολύ ωραίος γιαυτά που παίζει αλλά δε μοιάζει στον δικό μου ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μακροβιότερες και budget δεν γίνεται καθότι οι μακροβιότερες είναι οι coated όπως οι Elixir ή οι DR Extra Life και αυτές φθηνές δεν είναι.

Στα λεφτά που θες, πάρε ένα σοβαρό σετ και πρόσεχέ το (σκούπισμα, fast fret) όσο μπορείς.

Ή βρες κάποια σετ πολύ φθηνών χορδών και άλλαζέ συχνότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μεγάλη έρευνα και πειραματισμούς κατέληξα σε αυτές:

http://www.thomann.de/gr/dean_markley_2672_blue_steel.htm?sid=ec4b25522f613440b3abe156ad719085

 

Μου αρέσει το ηχόχρωμά τους, ιδιαίτερα σε Fender μπάσα και δίνουν ένα στακάτο ροκ ήχο. Με φροντίδα (τακτικό σκούπισμα και καθαρισμό) μπορεί να κρατήσουν πολύ.

 

Για Music man μπάσα θα πρότεινα αυτές (all time classic):

http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_eb2834.htm

 

Όπως καταλαβαίνεις η επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική και εξαρτάται πολύ από το είδος μουσικής, το μπάσο, τον ενισχυτή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μεταχειρισμένο ένα καλό fender μπασάκι και είχε πάνω κάποιες σχετικά χρησιμοποιημένες χορδές και ακουγόταν ογκόδες και δυναμικό, βάζω σετάκι φτηνές (στο 10-12ε) και ξαφνικά έχασε όλο τον όγκο του και ακουγόταν μεταλλικό αλλά σα ντενεκές κάπως λες και είναι φτηνό όργανο...και το 2ο μου φτηνό μπάσο που φόρεσε τις παλιές χορδές του φεντερ τράνεψε...οπότε λέω μήπως να παιρνα κάποιο πιο σωστό σετ χορδών. Με δάχτυλα βγαίνουν πιο εύκολα σωστά μπάσα με διάφορες ακόμη και παλιές χορδές, ενώ με πένα θέλει περισσότερη προσοχή. Όσο για erniball έχω πάρει στο παρελθόν και θυμάμαι να θερίζουν στην αρχή αλλά "πεθαίνουν" γρήγορα πολύ...σε μια δυο βδομάδες μη πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το 2ο μου φτηνό μπάσο που φόρεσε τις παλιές χορδές του φεντερ τράνεψε...οπότε λέω μήπως να παιρνα κάποιο πιο σωστό σετ χορδών.

 

Απλα ανακαλυψες και εσυ οτι οι ΠΑΛΙΕΣ χορδες ακουγονται καλυτερα απο τις καινουργιες (εγω εχω να αλλαξω χορδες 8 χρονια... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ανακαλυψες και εσυ οτι οι ΠΑΛΙΕΣ χορδες ακουγονται καλυτερα απο τις καινουργιες (εγω εχω να αλλαξω χορδες 8 χρονια... ;D)

Γιατί ρώτησα εγώ για τον Jamerson πρώτα πρώτα;

Ο άνθρωπος δεν τις άλλαζε παρά μόνον όταν έσπαγαν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις άλλαζε μόνο οταν έσπαγαν γιατί ξαναλέω ο ήχος του ήταν αυτός. Εμένα δε μου αρέσει το μπάσο να είναι μια μουντήλα μόνο θέλω να "γουργουρίζει" όταν πάιζει στο neck και να κρυσταλλίζει όταν παίζω προς bridge πλευρά όπως εδώ...

 

Υ.γ. Οι παλιές χορδές ακουγόταν κάπως έτσι δεν ήταν δλδ σαν του Jemerson :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρώτησα εγώ για τον Jamerson πρώτα πρώτα;

Ο άνθρωπος δεν τις άλλαζε παρά μόνον όταν έσπαγαν.

Το μπουγαδόσυρμα που είχε στο τόξο του (ούτε είχε σετάρει ποτέ) δεν έσπαγε, ειδικά με τον τρόπο που έπαιζε (με ένα δάχτυλο μόνο, "the hook").

 

Αλλά δεν θα το κάνουμε και κανόνα ή ευαγγέλιο.

 

Μπορεί να είναι καλύτερη η παλιά ή η φλατ χορδή στο muted/reggae/xerogotiallo στυλ αλλά πέρα από τα fundamentals δεν μπορεί να δώσει τα overtones ή το στραγαλοgrowl (που ναι ο ParTerryus να μας πει για τις round πάνω σε άταστο) μιας σχετικά καινούριας round.

 

Ο καθένας ψάχνει τον δικό του ήχο και καλό είναι να πειραματίζεται χωρίς προκαταλήψεις, με τον ήχο του μέσα στη μπάντα, για να δει τι του κάθεται καλά. 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου