Προς το περιεχόμενο

Satriani για τα modelling amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω .

 

Αυτό το φόρουμ είναι γεμάτο με αυτό ακριβώς το θέμα ,κιθάρες μπάσα ,τύμπανα, πλήκτρα ,ενισχυτές....πως τα κάνουμε να ακούγονται καλύτερα .Κιθάρες των 2-3-4.000 ,monitors αντίστοιχων χρημάτων ,P.A. και στούντιο εξοπλισμός που κοστίζει ένα σπίτι στην Γενεύη (με πισίνα) .

 

Τώρα κατάλαβες ότι είμαστε πρεζάκια ;

 

Καλά ναι, ισχύει. Όμως με τα ψηφιακά υπάρχει ένα ακόμα "επιχείρημα" για να υποκύψουμε στο GAS. Σου λέει βγήκε νέα έκδοση, πιο εξελιγμένη, με πιο πολλά μπλιμπλίκια, πιο ισχυρή, πιο εκείνο, πιο το άλλο. Δες τι γίνεται π.χ. με τα κινητά, μην και δεν έχουν την τελευταία έκδοση iphone ή galaxy, νιώθουν σαν παρακατιανοί. Με τον λαμπάτο δεν έχεις και τόσες δικαιολογίες, ουσιαστικά την ιδια τεχνολογία αγοράζεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδώ ξεφεύγεις. Το "γκαγκα-γκάν γκαγκα-γκάν"  ακούγεται πολύ διαφορετικά με λάμπα σε σχέση με μάμπα και το ξέρεις.

 

Και πολύ διαφορετικά από λάμπα σε λάμπα. Στο high gain υπάρχει ακριβώς το ίδιο cork sniffing όπως σε κάθε άλλο είδος μουσικης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου ειλικρινά, αλλά δεν έχεις μάλλον μεγάλη επαφή με το πως λειτουργούν τα κυκλώματα και η επεξεργασία ενός σήματος.

 

Το clipping που λες (όπως χρησιμοποιείται για παραμόρφωση κιθάρας) δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία αναπαράστασης (αναλογική/ψηφιακή) ενός σήματος. Εσύ αναφέρεσαι

σε hard vs (λιγότερο hard - όχι soft) clipping που προκύπτει από αναλογικά κυκλώματα

λάμπας vs αναλογικά solid state όταν η τάση που τους ζητήται να ενισχύσουν πλησιάζει τα όρια γραμμικής λειτουργίας του κυκλώματος.

 

Και τα δύο μπορούν εξίσου να κάνουν clip και με τους δύο τρόπους.

 

Η χαρακτηριστική κυματομορφή που βγαίνει από έναν λαμπάτο ενισχυτή οφείλεται κυρίως στον output transformer που χρησιμοποιούν οι λαμπάτοι ενισχυτές και οποιός λειτουργεί παράλληλα και σαν δυναμικό φίλτρο και σαν multi-band compressor.

 

Σε όλα τα είδη κυκλώματος μπορεί να γίνει αυτό.

 

 

[flash=200,200]

 

Για παραμορφωση μιλησα. Δες την αρχη του βιντεο.

 

Για το καθαρισμα με την πενα/volume knob μπορει η ακριβοι modelling να το κανουν καλα ομως με διαφορους μετριας τιμης modelling που εχω παιξει δεν το κανουν τοσο καλα οσο με μερικους μικρους λαμπατους στις ιδιες τιμες που καθαριζε εντελως, οπως στο βιντεο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[flash=200,200]

 

Για παραμορφωση μιλησα. Δες την αρχη του βιντεο.

 

Για το καθαρισμα με την πενα/volume knob μπορει η ακριβοι modelling να το κανουν καλα ομως με διαφορους μετριας τιμης modelling που εχω παιξει δεν το κανουν τοσο καλα οσο με μερικους μικρους λαμπατους στις ιδιες τιμες που καθαριζε εντελως, οπως στο βιντεο.

Ελαφρως offtopic: Κοιτα πως ακουγονται τα καθαρα παιζοντας με κερμα, αντι για πενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία και χρήσιμα αυτά που λέει ο Joe στο video.

 

Το lick που ακούγεται απο το 45:46, είναι απο κάποιο κομμάτι;

 

 

www.youtube.com/watch?v=nXk4gxcjVr8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το lick που ακούγεται απο το 45:46, είναι απο κάποιο κομμάτι;

...

Είναι από το κομμάτι "Rubina" που βρίσκεται στον πρώτο δίσκο του "Not Of This Earth". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου θύμιζε..! (Δεν είμαι και φανατικός ακροατής του Joe)

 

Σ' ευχαριστώ geodimitri!  ;)

Εγώ πάλι είμαι! :D

Δεν κάνει τίποτα, να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου