Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 2η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fidelis είσαι μεγάλος μάστορας και έχεις και γούστο. Τα thread σου είναι σκέτη απόλαυση. Αφεντικά, βάλτε πέντε κιλά κάρμα στο παιδί. ;D

 

Δεύτερη επιλογή είναι να φτιάξω τους δικούς μου (πάνω κάτω - συπεριλαμβανομένου των πειραματισμών - τα υλικά ίδια λεφτά θα μου βγουν). Ήδη ψάχνομαι με μαγνήτες νεοδυμίου με καλούτσικα αποτελέσματα (σύντομα θα αναφέρω πιο αναλυτικά για την όλη διαδικασία).

 

Τρέλανέ μας τώρα. DIY μαγνήτες; Για μέταλ; Θα ήθελα πάρα πολύ να το δω αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ theoctapus

Ευχαριστώ, πραγατικά ελπίζω να βοηθούν και να μην τρώω άδικα τόσο χρόνο να ανεβάζω τα βήματα με τις φωτογραφίες.

 

Τώρα όσο αναφορά για τους μαγνήτες όπως προείπα είναι η δεύτερη επιλογή μου. Αν δεν μπορέσω να να βρω BK's  (γ*μώ τα κ*λο capital controls) σίγουρα θα το ψάχτώ περισσότερο. Είναι μια μεγάλη οικονομική «πληγή» και δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να εμπλακώ. Μέχρι στιγμής έχω πειραματιστεί με «έτοιμα» πηνία από παλιές «φτηνό» κιθάρες και διφορετικούς μαγνήτες (ειδιαιτέρως νεοδυμίου που με ψάρωσαν). Τα αποτελέσματα δεν είναι απογοητευτικά όμως τα εργαλεία που απαιτούνται για τις σωστές μετρήσεις είναι τόσο δυσεύρετα όσο και πανακριβά. Δεν αποκλείω τίποτα όλα είναι ανοιχτά στο τραπέζι. Ότι καταφέρω να «κατασκευάσω» θα το αναρτήσω χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Θα ήθελα να προσκαλέσω ανοιχτά όλους του «ηλεκτρονικούς» diyers από Θεσσαλονίκη και να τους ζητήσω/παρακαλέσω, εάν και εφ' οσον ενδιαφέρεστε, να δώσετε κανα χεράκι τεχνο-υλικής υποδομής, είμαι όλος αυτιά και περιμένω τις προτάσεις σας στο pm μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

 

 

 

@HellFire

Νίκο να΄σαι καλά και η strat σου τα σπάει αν και είμαι εναντίον της «λειψανοποίησης»  ;D.

 

Επιστροφή στα μαραγκάδικα  ;D

 

01. Ορμάω να στο κόψιμο του καπακιού για να σχηματίσω το όπισθεν κομμάτι της κατασκευής.

20151108_192456_zpsk7mjn9ob.jpg

 

02. Μετράω τα κομμάτια που χρειάζομαι και αρχίζω το πριόνισμα με την σέγα

20151108_195846_zpslgh2wkkg.jpg

 

03. Παραθέτω το κομμάτι του καπακιού και π΄ρνω μετρήσεις για το τελικό σχήμα

20151109_185354_zpsxrzzwbzo.jpg

 

04. Τσακώνω το ξύλο με σφιγκτήρες και ταινία διπλής όψης πάνω στο γραφείο και αρχίζω το πριόνισμα.

20151109_190809_zpsdokhsbze.jpg

 

05.

20151109_190932_zpshpsibrhl.jpg

 

06.

20151109_191555_zpseghgy0tc.jpg

 

07. Η ίδια διαδικασία και στις δύο πλευρές

20151109_191901_zpsujwqkwpm.jpg

 

08. Αντιπαραθέτω τα κομμάτια μεταξύ τους. Γουστάρω το γεγογονό που είναι book-matched

20151109_203842_zpsmva2ixmj.jpg

 

09. Και φυσικά τα παραθέτω όλα πάνω στην υπολοιπη κατασκευή για να δω που βρίσκομαι

20151109_204122_zpsdw51rua2.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για την κατασκευή δεν έχω τι να πω. Μιλάμε για γαμω. Μια απορία έχω μιας και σε έχω παρακολουθήσει στις κατασκευές. Γιατί φτιάχνεις και άλλη V; Αν θυμάμαι καλά έχεις jackson και έχεις φτιάξει και άλλη μία. Γιατί δε την έκανες αυτή σε στιλ σόλοιστ ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για την κατασκευή δεν έχω τι να πω. Μιλάμε για γ***. Μια απορία έχω μιας και σε έχω παρακολουθήσει στις κατασκευές. Γιατί φτιάχνεις και άλλη V; Αν θυμάμαι καλά έχεις jackson και έχεις φτιάξει και άλλη μία. Γιατί δε την έκανες αυτή σε στιλ σόλοιστ ας πούμε;

 

Γιατί με 2 V φτιάχνει W ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Soulreaper

Ευχαριστώ για το καλά σου λόγια και την επιλογή για το καπάκι :)

Μην ξεχνάς κάποτε έφτιαχναν μουσικά όργανα χωρίς κανένα ηλεκτρικό εργαλείο. Εγώ έχω δυο-τριά στην διάθεσή μου  ;)

 

 

Να 'σαι καλά!

Μια που λέμε για εργαλεία, με τη σέγα χειρός την παλεύεις; Έχει ρυθμιζόμενη ταλάντωση και ταχύτητα η Ingco; Ρωτάω γιατί μια Black n Decker που έχω εγώ με fixed ταχύτητα δεν τιθασεύεται με τίποτα. Δεν γίνεται κοπή ακριβείας. Λέω να πάρω μια βαρβάτη Bosch να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@otto##

Kαι πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Για την επιλογή του σχήματος υπάρχουν δύο λόγοι, ή αν υπολογίζεις και τον metalmike τρεις.

 

Πρώτον το V σχήμα της Jackson είναι το φετίχ μου, από 10 χρονών όταν πρωτο-είδα τον Mustain να παίζει με αυτήν την κιθάρα... I was mesmerised. Fast forward 23 χρόνια μέτα ακόμα δεν το το έχω ξεπέρασει. Πέρα το αστείο του πράγματος (κατά την γνώμη μου πάντα) και πέραν τη θεϊκή ομορφιά που εκπέμπει (στα μάτια μου πάντα) αυτο το σχήμα, είναι το μόνο που ουσιαστικά σε αναγκάζει να πάιζεις με υποπόδιο όταν κάθεσαι, ακριβώς όπως στην κλασσική κιθάρα. Ίσως επειδή έχω κλασσική εκπαιδεύση, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως είναι η μόνη στάση που σου επιτρέπει να παίζεις «ατελείωτες» ώρες χωρίς να φοβάσαι τα μυοσκελετικά πιασίματα λόγο κακής στάσης.

 

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι όταν ξεκίνησα να φτιάχνω την πρώτη κιθάρα είχα υπολογίσει τις διαστάσεις της ξυλείας μου ειδικά για την V. Δυστυχώς δεν κατέστει δυνατόν να βρώ ακριβώς τα πάχη που χρειαζόμουν και «αναγκάστηκα» να πάρω υλικό για δύο. Οι neck-through κιθάρες χρειάζοναται ξύλα σε μήκος 95 εκατοστών ενώ για παράδειγμα οι «soloist» απαιτούν τουλάχιστον 115cm (συνυπολογισμένου του συγκεκριμένου headstock). Οπότε ήταν εν μέρη λόγο ανάγκης.

 

Ο τρίτος λόγος είναι ακριβώς αυτό που είπε ο metalmike. Έχω κρυφή ατζέντα να φτιάξω κιθάρες που να συμβολίζουν το world wide web (www). Έχω άλλες 4 στα σκαριά ;D

 

 

@metalmike

Δικέ μου πέθανα στα γέλια ;D

 

 

@ Soulreaper

Να είμαι ειλικρινής δεν την παλεύω  ;D

Αλλά αν και η σέγα είναι της εντελώς της πλάκας, μου δίνει τη δυνατότητα 6 διαφορετικών ταχυτήτην και έχει ρύθμιση ταλάντωσης. Αν παρατήρησες πάντα σε όλες τις κοπές με την σέγα αφήνω 1~2μμ «αέρα» και οι «ατέλειες» διορθώνονται με εργαλεία χειρός (ράσπα, ξύστρα, καλέμια και πάαααααρα πολύ γυαλοχαρτίαρισμα). Ουσιαστικά δεν πριονίζω τίποτα στις τελικές διαστάσεις λόγω των δυνατοτήτων που μου δίνουν τα εργαλεία μου. Η όλη κατασκευή είναι πιο κοντά στην ξυλογλυπτική παρά στην ξυλουργική.

 

 

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες ενδελεχώς γιατί πρέπει να συνεχίσω την κατασκευή.

 

 

01. Σήμερα έχω το κόλλημα του δεξιού πίσω καπακιού/top/bottom. Παραθέτω το κάλυμμα πάνω στο φτερό/σώμα και το γωνίαζω ώστε να κάθεται παράλληλα σταθεροποιώντας πρόχειρα το με χαρτοταινία.

20151110_185345_zpszprj38uh.jpg

 

02. Το ανοίγω σαν βιβλίο (book match)

20151110_190209_zpskmjvrbho.jpg

 

03. Το περιλούζω με ξυλόκολλά.

20151110_190722_zpskscaufmz.jpg

 

04. Απλώνω την κόλλα με το πινέλο σε όλη την επιφάνεια.

20151110_190933_zpsezhtwtaj.jpg

 

05. «Κλείνω» το «βιβλίο» αφού αφήσω την κόλλα ένα τσιγάρο χρόνο μέχρι να αρχίσει να ψιλό «δαγκώνει». Σε αυτό σημείο διορθώνω ότι μικρό αποκλίσεις έχω από τη τελική του θέση και το πιέζω με το χέρι ώστε να αφαιρέσω την περίσσεια κόλλα και τον παγιδευμένο αέρα. Ταυτόχρονα πιάνω με σφιγκτήρες τις 3 βασικές γωνίες ελέγχοντας πάντα ότι δεν έχω γλιστρήματα.

20151110_191050_zps6mggunhl.jpg

 

06. Εφ' όσον είμαι σίγουρος για την ορθότητα της θέσης αρχίζω το καργάρισμα και την πρόσθηκη επιπλέον σφιγκτήρων.

20151110_195644_zps6gq5slm8.jpg

 

Δατς ολ φοκς.. για σήμερ τουλάχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01. Σήμερα ασχολήθηκα με το κόλλημα του δεξιού πίσω φτερού. Ταίριαξα τα κομμάτια μεταξύ τους ώστε να έχω μια καθαρή εικόνα του τι πάει που.

20151111_182420_zpsgfodkr10.jpg

 

02. Τρεϊσάρω πάνω σε ριζόχαρτο την κοιλότητα των ηλεκτρονικών και σχεδιάζω το τελικό σχήμα του καλυμματος τους. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το ίδιο το ξύλο για να φτιάξω το κάλυμμα έτσι ώστε να έχω ένα αποτέλεσμα με συνεχούμενα νερά

20151111_182945_zpseko4zug7.jpg

 

03. Επειδή το πριόνι των χρυσοχόων που είχα μου έσπασε, ο μόνος τρόπος που σκέφτηκα για να σώσω το ξύλο που θα έκοβα, ήταν ο παρακάτω. Θα τρυπήσω πολλές μικρες τρύπες περιμετρικά του σχήματος του καπακιού μέχρι αυτό να απελευθερωθεί από το υπόλοιπο. Χρησιμοποιώ τρυπάνι 2mm. Ετοιμάζω ένα πρόχειρο jig που θα είναι ουσιαστικά είναι ο οδηγός μου για το τρυπήμα. Σαν αποστάτες χρησιμοποιώ το πάχος του τρυπανιού

20151111_185528_zps4rdenjnq.jpg

 

04. Ανοικτό πλάνο μπας και γίνω πιο κατανοητός από τις φωτογραφίες

20151111_185536_zpsw37tehlq.jpg

 

05. Η διασκέδαση τώρα ξεκινάει...

20151111_191004_zpspnc57ckf.jpg

 

06. Η μέθοδος και η πορεία...

20151111_191249_zpsos6oylw6.jpg

 

07. Κάθε φορά που ολοκληρώνω το τρύπημα, επιβλέπω την πρόοδο μου κόντρα σε μια φωτεινή πηγή για να έχω καθαρότερη εικόνα.

20151111_191634_zpsh1zrgmld.jpg

 

08. Η συνέχεια του έργου...

20151111_193845_zpspbvelvp5.jpg

 

09. Η πορεία είναι αργή αλλά σίγουρη λύση. Ξανά μανά επίβλεψη της πορεία υπό του φωτός.

20151111_200903_zpshp085pwi.jpg

 

10.  Κανά δύωρο υπολογίζω μου πήρε η όλη διαδικασία και καμια ωρίτσα το γυαλοχαρτιάρισμα για να καθαρίσω όλες τις επιφάνειες.

20151111_202209_zpsv4t4iquh.jpg

 

11. Αμέσως το αντιπαραθέτω πάνω στο κομμάτι του σώματος για να δω αν οι μετρήσεις του κοψίματος ήταν σωστές. Ευτυχώς όλα πήγαν όπως τα σχεδίασα

20151111_213045_zpsphrvzwvp.jpg

 

12. Ταιριάζω όλα τα κομμάτια μεταξύ τους. Το κενό, ήταν φυσικό μείνει, δεν θέλει άγχος και στεναχώριες γιατί θα καλυφτεί υποχρεωτικά με φιλέτο  ;)

20151111_213149_zpsywfnh27b.jpg

 

13. Εφαρμόζω την κόλλα στα ίδια βήματα που χρεισιμοποίησα στο αριστερό καπάκι.

20151111_214100_zpsgdmksm9k.jpg

 

14. Καργάρω τους σφιγκτήρες περιμετρικά και το αφήνω μέχρι αύριο που θα έχει στεγνώσει η κόλλα.

20151111_222343_zpsqrtjya2h.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Soulreaper

Χαίρομαι που βοήθησα  ;)

 

01. Ενώ έχω αφήσει το κόλλημα του καπακιού στον «φούρνο» και ασχολούμε με το φιλετάρισμα του καλύμματος των ηλεκτρονικών. Κόβω στο κατάλληλο μήκος το σφένδαμο αντιπαραθέτοντάς το.

20151112_072315_zpsn4ozlcck.jpg

 

02. Χρησιμοποιώ superglue για την κόλληση.

20151112_075623_zpsirtf5cs5.jpg

 

03. Καθαρίζω περιμετρικά όλες τις ατέλεις και το ταιριάζω πάνω στην κατασκευή για μικροδιορθώσεις. Έχει προηγηθεί ο «ευθειασμός» του φιλέτου με ξύστρα και γυαλόχαρτο.

20151112_185759_zpsawsytukc.jpg

 

04. Επιτυχής έκβαση  ;D

20151112_185812_zpsfh6fvukg.jpg

 

05. Και φυσικά παίρνω τον χρόνο μου να στήσω πρόχειρα την όλη κατασκευή για να πάρω μάτι την πορεία.

20151112_191926_zps16l92thm.jpg

 

06. Μπροστινή όψη έτσι για το γ***το

20151112_192333_zpsmpvxwkyn.jpg

 

07. Θα συνεχίσω την κατασκευή με το τρύπημα της κοιλότητας που θα φωλιάσει το input jack. Πρώτο βήμα, ετοιμάζω τα κομμάτια του hardware

20151112_193432_zpsovcdlfmr.jpg

 

08. Μαρκάρω πάνω στο πλαϊνό την θέση που θέλω να τοποθετήσω το jack.

20151112_194052_zpsma12kpw3.jpg

 

09. Μεταφέρω τις μετρήσεις στην πάνω «επίπεδη» πλευρά για να μπορέσω να υπολογίσω την γωνία κατά την οποία θα πρέπει να τρυπήσω. Tρυπάω ένα πρόχειρο οδηγό με 3άρι  τρυπανάκι. Λόγω της περίεργης κλίσης του φτερού πρέπει πρώτα να διεισδύσω υπό κάθετη προς το σώμα γωνία μέχρι να έχω αρκετό υλικό για να περπατήσω το τρυπάνι φτερού που θα είναι 23mm.

20151112_194608_zpsnr5sqddq.jpg

 

10. Ξεκινάω με το «φτερωτό» πολύ αργά και προσεκτικά, δημιουργώντας ένα σωληνάτο διάδρομο. Όσο πιο βαθυά φτάνω τόσο προσαρμόζω την κλίση του τρυπήματος.

20151112_195357_zps4ciqaas4.jpg

 

11. Θα χρειαστώ τουλάχιστον 35mm στην «κοντή» πλευρά (όπως κοιτάτε δεξιά) για να χωθεί το input jack με το feder-ίσιο plate.

20151112_200158_zpsh0mvlazp.jpg

 

Δυστυχώς το τρυπάνι μου ξεφορτίστηκε εντελώς ενώ χρειάζομαι 10mm ακόμα. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω άρα τα «παρατάω» για σήμερα. Χάσαμε που χάσαμε τζάμπα τη λαηβάρα των Grave τουλάχιστον να κάνω κανα μπανάκι να φύγει η πριονιδίλα  ;Dαπό πάνω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου