Προς το περιεχόμενο

Epoxy για Coating σε άταστο Μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι μου. Το τελευταίο διάστημα το ψήνω για ένα άταστο μπάσο με rosewood ταστίερα και επειδή θα ήθελα να βάλω και round χορδές, θεωρώ οτι το coating είναι απαραίτητο. Έπειτα απο ψάξιμο στο internet είδα οτι οι περισσότεροι προτείνουν coating απο epoxy, σε σχέση με την πολυουρεθάνη. Επίσης, κοίταξα και το sticky θέμα για μετατροπή σε άταστο (οπού εκεί δεν έγινε με epoxy η διαδικασία) και ήθελα να σας ρωτήσω, αρχικα εάν αλλάζει κάτι στην όλη διαδικασία, στη συνέχεια τι epoxy χρησιμοποιήσατε; απο τι είδους κατάστημα μπορώ να το προμηθευτώ; και τί τιμές να περιμένω περίπου;

 

ΥΓ: Απο την εμπειρία σας, πόσο καιρό αντέχει το coating;

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!  ;D

I never think of the future - it comes soon enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπεις στην διαδικασια του epoxy coating παιξε με την rosewood "ταστιερα" κανονικα και με round χορδες. Προσωπικα δεν ειδα να φθειρεται και τοσο γρηγορα το γυμνο ξυλο και ΟΤΑΝ φθαρει αρκετα με ενα ελαφρυ leveling θα ξαναρθει και εκει που το θες. Με το epoxy επισης αλλαζει κι ο ηχος, γινεται πιο bright.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα φίλοι μου,

 

Το τελευταίο διάστημα το ψήνω για ένα άταστο μπάσο με rosewood ταστίερα και επειδή θα ήθελα να βάλω και round χορδές, θεωρώ οτι το coating είναι απαραίτητο. Έπειτα απο ψάξιμο στο internet είδα οτι οι περισσότεροι προτείνουν coating απο epoxy, σε σχέση με την πολυουρεθάνη. Επίσης, κοίταξα και το sticky θέμα για μετατροπή σε άταστο (οπού εκεί δεν έγινε με epoxy η διαδικασία) και ήθελα να σας ρωτήσω, αρχικα εάν αλλάζει κάτι στην όλη διαδικασία, στη συνέχεια τι epoxy χρησιμοποιήσατε; απο τι είδους κατάστημα μπορώ να το προμηθευτώ; και τί τιμές να περιμένω περίπου;

 

ΥΓ: Απο την εμπειρία σας, πόσο καιρό αντέχει το coating;

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!  ;D

 

Bonda Seal- αυτό θες. Κοστίζει (τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει) περί τα 50 ευρώ.

 

Όταν έβαλα round στο άταστο, άρχισα να οργώνω την ταστιέρα, οπότε το coating ήταν μονόδρομος.

 

Το προιόν θα το βρεις σε κάποιο καλό χρωματοποιείο ή σε μαγαζί με υλικά για σκάφη- βερνίκια κλπ... Εγώ το είχα πάρει από ένα τέτοιο.

 

Μια φορά πέρασα την ταστιέρα και τέλος. Δεν χρειάστηκε ποτέ ξανά. Το εν λόγο βερνίκι είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bonda Seal- αυτό θες. Κοστίζει (τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει) περί τα 50 ευρώ.

 

Όταν έβαλα round στο άταστο, άρχισα να οργώνω την ταστιέρα, οπότε το coating ήταν μονόδρομος.

 

Το προιόν θα το βρεις σε κάποιο καλό χρωματοποιείο ή σε μαγαζί με υλικά για σκάφη- βερνίκια κλπ... Εγώ το είχα πάρει από ένα τέτοιο.

 

Μια φορά πέρασα την ταστιέρα και τέλος. Δεν χρειάστηκε ποτέ ξανά. Το εν λόγο βερνίκι είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό. 

 

Δεν αλλάζει το ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν αλλάζει το ήχο?

 

Ας πούμε ότι ψιλόκομπρέσαρε. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα.

 

Το θέμα ήταν ότι το rosewood με τις round πήγαινε για τσαγάκι. Οπότε δεν υπήρχε άλλος δρόμος.

 

Εννοείται ότι πριν φτάσω εκεί είχα κάνει leveling, αλλά πόσες φορές να το κάνεις;

 

Έτσι το θέμα λύθηκε- και μάλιστα είναι πάνω από τέσσερα χρόνια (μπορεί και πέντε) που το έχω φτιάξει και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bonda Seal- αυτό θες. Κοστίζει (τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει) περί τα 50 ευρώ.

 

Όταν έβαλα round στο άταστο, άρχισα να οργώνω την ταστιέρα, οπότε το coating ήταν μονόδρομος.

 

Το προιόν θα το βρεις σε κάποιο καλό χρωματοποιείο ή σε μαγαζί με υλικά για σκάφη- βερνίκια κλπ... Εγώ το είχα πάρει από ένα τέτοιο.

 

Μια φορά πέρασα την ταστιέρα και τέλος. Δεν χρειάστηκε ποτέ ξανά. Το εν λόγο βερνίκι είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό. 

 

 

Ευχαριστώ πολύ! θα ψάξω στα γύρω καταστήματα για την Bonda Seal  :)

I never think of the future - it comes soon enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου