Προς το περιεχόμενο

Sabine RT60


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου η απάντηση για την ερώτηση μου απλά ανοίγω θέμα γιατί είναι πολύ επείγον..

 

1) Μπορεί κάποιος γνώστης να μου εξηγήσει τον τύπο; RT60= 0,161 x (V/S x a)

 

2) Τι αντιπροσωπεύει το S και το a και ένα απλό παράδειγμα για σιγουριά;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτή είναι η έκδοση του τύπου του Sabine για το μετρικό σύστημα, αλλά είναι

RT60 = 0,161*( V / Sa ), και όχι *(V / S x a)

Tο V είναι ο συνολικός όγκος ενός χώρου  (σε κυβικά μέτρα) και το Sa είναι είναι ο συνολικός αριθμός sabines του χώρου.

 

Για να βρεις το Sa πρέπει να "χωρίσεις" τον χώρο σε επιφάνειες που έχουν το ίδιο υλικό, να πολλαπλάσιασεις τo εμβαδό κάθε επιφάνειας επί τον συντελεστή Sabine του αντίστοιχου υλικού, και μετά να προσθέσεις όλα αυτά τα γινόμενα.

 

Πχ. αν οι τοίχοι είναι από τούβλο και έχουν επιφάνεια συνολικά S1=40 τετραγωνικά μέτρα, το ταβάνι S2=10 τ.μ και είναι πχ. από γύψο, και το πάτωμα είναι ξύλινο, επίσης S3=10 τ.μ, τότε το Sa = 40*Α1 + 10*Α2 + 10*Α3, όπου Α1 ο συντελεστής Sabine για το τούβλο, Α2 για τον γύψο κ.ο.κ.

 

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι συντελεστές Sabine που κυκλοφορούν στο internet είναι στο imperial σύστημα (δλδ. τετραγωνικά πόδια, ίντσες κτλ.) Αν θες να χρησιμοποίησεις αυτόν τον τύπο μάλλον θα χρειαστεί να τους μετατρέψεις στο μετρικό σύστημα.

 

Edit:

Δες αυτό το link. Είναι ένα βολικό calculator για το RT60

http://www.marktaw.com/recording/Acoustics/RoomReverbSabineCalculato.html

 

edit2:

Να ξέρεις επίσης ότι αυτός ο τύπος προϋποθέτει την ύπαρξη φυσικού πεδίο αντήχησης (reverberant field) στο χώρο, πράγμα που συνήθως δεν υπάρχει σε μικρά δωμάτια. Έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα ότι ίσως να μην πολύ αξιόπιστος για μικρά δωμάτια, περίπου κάτω των 50κυβικών μέτρων. Πάντως σε γενικές γραμμές δίνει ένα καλό starting point για να πειραματιστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ infectme247

το S x a το έγραψα σκεπτόμενος το S1 x a1 + S2 x a2 κ.ο.κ.

 

Αν το S είναι η συνολική επιφάνεια του χώρου, και a είναι ο μέσος συντελεστής sabine των υλικών για μια συγκεκριμένη συχνότητα, νομίζω ότι μπορείς να αντικαταστήσεις το Sa με το S x a. (βαριέμαι να το τσεκάρω σε χαρτί  :P )

Πάντως αν υπολογίσεις το Sa με τον τρόπο που αναφέρεις, δεν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου