Προς το περιεχόμενο

Η "καλή" μου κιθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 η μοναδικη φορα που δεν πηρα καλη κιθαρα μαζι μου ηταν καποια χρονια πριν που βρεθηκαμε για 3 βδομαδες βραζιλια (ο μισος καιρος παιξιμο και ο μισος διακοπες). Φοβηθηκα να παρω την καλη μου strat και αγορασα μια squier μονο για αυτο  ;D Κατα τα αλλα κι εγω κουβαλαω καλες κιθαρες στα λαιβ για τους ιδιους λογους που περιεγραψε ο Spyros παραπανω (επαγγελματισμος και γουστα). Σιγουρα ομως φορτωνεσαι καποιο αγχος παραπανω, ειδικα για κλοπη και αεροπλανα (μια που προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου η εμφανισιακη κατασταση μιας κιθαρας, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν τις προσεχω).

 

 Παντως σε αεροπλανο δεν μου εχει τυχει ποτε να μην καταφερω να παρω κιθαρες στην καμπινα (κι εχω πεταξει αρκετες φορες με ηλεκτρικη-ακουστικη-κλασικη σε 2 θηκες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ειμαι επαγγελματίας μουσικός, όλα τα ταξίδια των οργάνων μου ήταν για διασκέδαση. Μοναδικος μου κανόνας είναι να μην αφήνω ποτέ μουσικά όργανα στο αυτοκίνητο, φοβάμαι τη ζέστη και τις κλοπές.

Προτιμώ τις relic ηλεκτρικες κιθάρες, ειδικά αυτες που διαμορφώθηκαν απο χρήση. Προσπαθώ  να έχω ελάχιστα ακουστικά όργανα, έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και το καπάκι πρέπει να δονείται για να ωριμάζει ο ήχος των οργάνων.

Συνεπώς δεν υπάρχουν για μένα Κυριακάτικες κιθάρες.

Υπάρχει όμως Κυριακάτικος λάμπατος ενισχυτής, που θέλει φροντιδα και προδερμ, γιατί συχνά μετά απο μεταφορές, ακούω τριξίματα, φύσηματα, βομβους  κλπ... ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τις κιθάρες μου τις προσέχω όλες, είτε είναι ακριβές είτε φθηνές. Μάλλον είναι θέμα χαρακτήρα και σεβασμού στο υλικό. Εχει τύχει να πιάσω στα χέρια μου κιθάρα συναδέλφου, που από την μπίχλα και τη βρώμα δεν μπορούσες να παίξεις και φυσικά το όργανο ήταν και ασετάριστο και λάθος και...

Στα live παίρνω μαζί μου αυτή που με φτιάχνει τη συγκεκριμένη στιγμή, είτε φθηνή Ασιατική είτε πανάκριβη vintage, όμως δεν το κρύβω πως σ'ένα live έπιασα τον εαυτό μου να παίζει με κιθάρα που πήρα μαζί μου γιατί ταίριαζε με το ρούχο ;D

Τώρα αν πρόκειται για tour με αυτοκίνητα και αεροπλάνα, προτιμώ μικρότερα όργανα και ενισχυτές για ευνόητους λόγους. Δεν θα πάρω μαζί μου την 18" archtop και τον twin, θα προτιμήσω μια semi ή ένα μικρό σκάφος με laminate construction, για καλύτερη συμπεριφορά σε θερμοκρασίες και υγρασία, αλλά όχι απαραίτητα φθηνά.

Τα όργανα είναι για να παίζονται κι αν κάποιος τα προσέχει, φθάνει για να τα βρεί σε άριστη κατάσταση και το παιδί του... :)

Πάνω απ'όλα η δημιουργία και η χαρά που παίρνεις από αυτό.

Η ζωή φεύγει, τα όργανα μένουν  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ζωή φεύγει, τα όργανα μένουν  ;)

+1

εχω μια παλια Gibson custom την αγορασα used κ χτυπημενη κτλ κ απο τοτε την εχω χτυπησει-κατα λαθος-αλλες τοσες φορες....καθε φορα που την βλεπω ''ταλαιπωρημενη'' γουσταρω περισσοτερο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλη κιθαρα την αγοραζεις γιατι εχει το κατι τις παραπανω απο μια παραγωγης, για το καλυτερο feel, playability, ηχο...ποζερια κλπ ολα μεσα.  Την παιρνεις και σιαχνεις τον ηχο σου επανω της με τον ενισχυτη σου τα πεταλακια σου για να βγαινεις και να γουσταρεις πρωτα εσυ και να αρεσει και στον κοσμο που ακουει...Τι να το κανω να εχω υπερκιθαρο στο σπιτι και να βγαινω λαηβ με κινεζα...

Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα να βγαλω τις καλες κιθαρες για προβα λαηβ κλπ εκει τις φχαριστιεμαι (οταν παιζω...) και μ αρεσει να τις μοιραζομαι με ατομα που εκτιμουν.

Εινα σαν να εχεις το υπεργκομενακι και να το εχεις κλεισμενο στο σπιτι...ε δεν κανει θελει τον αερα του, να αλλαξει και λιγο παραστασεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρησιμοποιω αναλογως αναγκων ολες τις κιθαρες μου παντου,καταλαβαινω την υπαρξη για καποιους ενος οργανου προσεγμενου μονο για recording,και ειδικα οταν προκειται για ακουστικα οργανα.

Βεβαια σε αυτο εγω λειτουργω καπως αντιθετα,προσεγγιζοντας το θεμα με αντιληψη του στυλ "αν αυτοι οι 3 που ηρθαν και με τιμησαν με την παρουσια τους στο live (στο οποιο θα παιξω αυτο που εγραψα στο rec) δεν αξιζουν να ακουσουν κατι οσο το δυνατον πιο κοντα στο rec (και το να χρησιμοποιησω τον ιδιο εξοπλισμο ειναι ενα καλο βημα προς αυτη την κατευθυνση), τοτε ποιοι αξιζουν αραγε?",αλλα οπως ειπα καταννοω και την αντιληψη του "στουντιακου οργανου".

Εξαλλου η ζωη ειναι μικρη,ας χαρουμε οσο μας βαστανε τα ποδια και τα χερια μας τα οργανα και τον εξοπλισμο που καταφεραμε με λιγο ή πολυ κοπο να αποκτησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... πως σ'ένα live έπιασα τον εαυτό μου να παίζει με κιθάρα που πήρα μαζί μου γιατί ταίριαζε με το ρούχο ;D

:D

 

 

 

 

 

Y.Γ. Κι' εγώ το ίδιο κάνω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

:D

 

 

 

 

 

Y.Γ. Κι' εγώ το ίδιο κάνω.

 

Μα αυτός είναι ο λόγος που

πήρα το λεσπολάκι

ολόμαυρο και ταιριαστό

με κάθε συνολάκι. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτός είναι ο λόγος που

πήρα το λεσπολάκι

ολόμαυρο και ταιριαστό

με κάθε συνολάκι. ;D

Κι εγώ πρέπει να πάρω μια να ταιριάζει με το πατούμενο.

Fila.thumb.jpg.342b2186496b85e82becd8c98c3d0fb0.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου