Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας για 'μια ζωή'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου η ως τώρα εμπειρία μου με τέτοιες κιθάρες είναι οτι τις έπιασα, είπα "τι κουπί μπράτσο είναι αυτό"

 

κ γω το ιδιο προβλημα ειχα με την Gibson studio που αγορασα το 2008 με κλειστα τα ματια απο το bon studio...ειχε κουπι μανικι,αβολο τελειως για μενα... :P

μετα αλλαξα σε custom με 60ς μανικι κ ειδα μεγαλη διαφορα κ ευκολια...κ να φανταστεις ειμαι κατα βαση superstrat τυπος. ;D

PanosJr οποτε καλυτερα να δοκιμασεις απο κοντα τι σε βολευει κτλ...να κατσεις να παιξεις,να τεσταρεις ειναι πολυ σημαντικο.

κ φυσικα +1 για το παλικαρι που ανεφερε την σημασια του ενισχυτη στην οικοδομηση του ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπαρχουν Gibson με πολυ πιο λεπτα μπρατσα απο strat (60s slim tapper) & strat με πολυ πιο χοντρα μπρατσα απο Gibson.  

 

 

με προλαβες,αυτο εγραφα κ γω.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν Gibson με πολυ πιο λεπτα μπρατσα απο strat (60s slim tapper) & strat με πολυ πιο χοντρα μπρατσα απο Gibson.  

 

Επισης παρα πολλους κιθαριστες (και εμενα) τους βολευουν ΠΟΛΥ περισσοτερο τα χοντρα απο τα λεπτα μπρατσα.

 

Σωστό, δεν έτυχε να παίξω με τέτοιο, αλλά είναι και το θέμα του scale και δεν το πολυ-έψαξα. Γενικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με LP στυλ, προτιμώ strat (και μου κλείνει το μάτι και η tele σιγά σιγά..)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι και εγω για "εκεινη" την μια, αυτην την περιοδο και κατεληξα πως περα απ'τα βασικα, να μην είναι φαλτσα κτλ, μου μιλαει πιο πολύ ένα σωμα χωρις finish με το ξυλο γυμνο. Αισθητικα αυτό μου φαινεται θα είναι για παντα του γουστου μου, οσα χρονια και αν αλλαξω. Κανεις άλλος με το ιδιο "φετιχ"?  :)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλω και εγω +1 στον ενισχυτη. Με ένα σωστο ενισχυτή...που σίγουρα παίζει να τον κρατήσεις για παντα πιο εύκολα απο μια κιθαρα....θα νιώθεις σαν να πήρες καλύτερη κιθάρα. Και στο μελλον...παίρνεις ένα άλλο όργανο που θα έχεις καταλάβει καλύτερα τι θες και τι ψάχνεις...εγω τα έκανα ανάποδα...όπως το πας εσυ...και όταν έβαλα την παλια κιθάρα μου πάνω στον marshall είπα: αν τον είχα πάρει πρώτο ίσως προς το παρόν να μην άλλαζα κιθάρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα.Όταν ψαχνόμουν για κιθάρα και ήμουν στο ίδιο δίλημμα μου έλεγαν κάποιοι εδώ στο φόρουμ όχι Gibson του χιλιάρικου καλύτερα epiphone η gibson είναι για το τζάκι για τα σκουπίδια για τον π.... Αγόρασα το 2013 μια studio του 2012 όπως σου λέει ο φίλος παραπάνω έτσι τις αγοράζεις προσφορά την είχα πάρει 930 ευρώ από 1100 +.Τελικά μόνο καυσόξυλο δεν είναι είναι πολύ τίμια για τα χρήματα που δίνεις και στο λέω αφού έχω παίξει με κάποιες epiphone που έχουν αναφερθεί παραπάνω.  Θα την πουλήσεις εάν θέλεις κάτι ακόμα καλύτερο εύκολα σε αντίθεση με κάποιες epiphone που θα αναγκαστείς να ρήξεις την τιμή στα τάρταρα  Άλλαξα 5 κιθάρες με τέτοιου είδους συμβουλές έχασα χρήματα και τώρα με μια Gibson studio και Fender am stnd  ειμαι περήφανος για τις επιλογές μου.Αν και μια στάνταρ  δεν με χαλάει...και μια custom επίσης.... Gibson

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι και εγω για "εκεινη" την μια, αυτην την περιοδο και κατεληξα πως περα απ'τα βασικα, να μην είναι φαλτσα κτλ, μου μιλαει πιο πολύ ένα σωμα χωρις finish με το ξυλο γυμνο. Αισθητικα αυτό μου φαινεται θα είναι για παντα του γουστου μου, οσα χρονια και αν αλλαξω. Κανεις άλλος με το ιδιο "φετιχ"?  :)

Εγώ  ....έβγαλα το χρωμα από την στρατοκαστερ μου τόνισα το ξύλο και το αποτέλεσμα εντυπωσιακό...φοβερό !!!

FB_20151014_01_09_38_Saved_Picture.jpg.d4d40dd0ad15f5b9e787a113d0a5009a.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να πάρεις κιθάρα για μια ζωή? Χαλάς όλη την πλάκα. Κακά τα ψέματα, με μία κιθάρα για μια ζωή δεν βγαίνει. Κατά τη γνώμη μου θες 2 - 3 για αλλαγή, ψυχολογική και παικτική. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σκέφτομαι να πάρω την Gibson lp studio 2015 μετά από όλα αυτά που άκουσα!! Πολύ καλύτερη η standard αλλά μεγάλη η διαφορά τιμής :/ να κάνω μια ερώτηση;; Άμα πχ πάρω μια studio 900-1100 ευρώ και μετά από μερικά χρόνια θέλω να την αναβαθμίσω, πόσο πάει περίπου ένα καλό σετ μαγνητών;; Και αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο;;

 

Δεν είπα πως σε λίγα χρόνια αποκλείεται να πάρω και άλλη :) είπα να αντέξει και να με ικανοποιεί για μια ζωή, όχι να παίζω με αυτήν την ίδια μια ζωή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σκέφτομαι να πάρω την Gibson lp studio 2015 μετά από όλα αυτά που άκουσα!! Πολύ καλύτερη η standard αλλά μεγάλη η διαφορά τιμής :/ να κάνω μια ερώτηση;; Άμα πχ πάρω μια studio 900-1100 ευρώ και μετά από μερικά χρόνια θέλω να την αναβαθμίσω, πόσο πάει περίπου ένα καλό σετ μαγνητών;; Και αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο;;

 

Δεν είπα πως σε λίγα χρόνια αποκλείεται να πάρω και άλλη :) είπα να αντέξει και να με ικανοποιεί για μια ζωή, όχι να παίζω με αυτήν την ίδια μια ζωή. ;)

αν μπορεις να φτασεις τα 1100ε,μπορεις κ τα 1300 που εχει η στανταρτ αυτη τη στιγμη στις αγγελιες κ τοτε εχεις πραγματικα μια κιθαρα για μια ζωη!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου