Προς το περιεχόμενο

Τί όργανο να πάρω για live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι Deep Purple

 

Ένας δονητής σε κάθε μέλος νομίζω θα αρκούσε, τι να τα κάνουν τα άλλα όργανα. Σιγά μη θέλαν και γυμναστήριο  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καταρχήν μη χαλάτε το θέμα με τους σκυλάδες, waterfall τι ζόρι τραβάς άσε να παίζουν ότι θέλουν, ποιός είπε ότι τα synth είναι για συγκεκριμένο είδος μουσικής?

 

κατά δεύτερο η πρoσφορά που λέει o water είναι πολύ καλή για το mox6 στα 480, αλλά επιμένω ότι μπορείς να βρεις και το m50 σε πολύ χαμηλή τιμή πριν λίγο καιρό υπήρχε ένα στα 350 άριστο τιμή τσάμπα!!! είναι πολύ δυνατό και φρέσκο workstation και μπορεί να σταθεί σε live με μπάντα (φτάνει να μη πέσεις σε ελατωματικό με πρόβλημα σε πυκνωτές το μόνο κακό σε αυτά τα synth).

 

Εάν παρακολουθείς τακτικά τις αγγελίες υπάρχουν πολύ καλές προσφορές ανά καιρούς θέλει ψάξιμο.

 

Το mm6 δεν θα το πρότεινα πολύ περιορισμένο σε σχέση με το mox6/m50/krome

όπως επίσης και πιο παλιά όργανα πχ κάποια Korg n364, x3 ακούγονται πολύ ψεύτικα πλέον είναι 20ετίας.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν μη χαλάτε το θέμα με τους σκυλάδες,

 

Ελα μωρε χαβαλε κανουμε... :)

 

μπορείς να βρεις και το m50 σε πολύ χαμηλή τιμή πριν λίγο καιρό υπήρχε ένα στα 350 άριστο τιμή τσάμπα!!!

 

Σε αυτην την τιμη οντως ειναι πολυ καλη ευκαιρια, αλλα axtarmas πιστευω ειναι καλυτερα στα 500 με krome ή mox, κ ας βγαινεις απο το budget λιγο. Αξιζει. Τα yamaha mx δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει edit στους ηχους, το αντιστοιχο mox ειναι ολοκληρο workstation . Και τα δυο εχουν πολυ καλο ηχο. Τα krome εχουν πολυ εως υπερβολικα πολυ ωραιο piano. Περαν απο αυτο,τα ανωτερω ειναι synth που μπορεις να τα βρεις ανετα και να παιξεις ο ιδιος σε καταστημα για δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν μη χαλάτε το θέμα με τους σκυλάδες, waterfall τι ζόρι τραβάς άσε να παίζουν ότι θέλουν, ποιός είπε ότι τα synth είναι για συγκεκριμένο είδος μουσικής?

Πρωτον, δεν τραβαω κανενα ζορι.

Δευτερον, δεν μου αρεσουν οι σκυλαδες.

Τριτον, δεν μπορω να βλεπω σκυλαδες να αγοραζουν ενα Kronos μονο και μονο για την μοστρα, για να πουν δηλαδη οτι εχουν Kronos και οι ασχετοι φιλοι τους να κανουν "WOW". Το να ζεις σε ενα κωλοχωρι με κατσικοδρομους και να αγοραζεις Ferrari για να την πηγαινεις με 50χλμ απο το σπιτι στην πλατεια και πισω, κι αυτο για επιδειξη, αν μη τι αλλο ειναι γελοιο.

 

Ετσι και με το Kronos, το να το αγοραζεις για να σολαρεις με ηχο κλαρινου και να χρησιμοποιεις 5-6 ακομα "σκυλε" ηχους, ειναι ξεφτιλα. Ξεφτιλα για το οργανο, το οποιο ειναι Ferrari και δεν ειναι φτιαγμενο για κατσικοδρομους. Το οτι η Ferrari μπορει να οδηγηθει και σε κατσικοδρομους δεν σημαινει οτι ο Χ νεοπλουτος φλωκος πρεπει να το κανει.

 

Εσυ παλι τι ζορι τραβας? Εισαι σκυλας με Kronos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα yamaha mx δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει edit στους ηχους

Μπορει να γινει κανονικο editing μεσω καποιου προγραμματος απο τον Melas αν θυμαμαι καλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, δεν τραβαω κανενα ζορι.

Δευτερον, δεν μου αρεσουν οι σκυλαδες.

Τριτον, δεν μπορω να βλεπω σκυλαδες να αγοραζουν ενα Kronos μονο και μονο για την μοστρα, για να πουν δηλαδη οτι εχουν Kronos και οι ασχετοι φιλοι τους να κανουν "WOW". Το να ζεις σε ενα κωλοχωρι με κατσικοδρομους και να αγοραζεις Ferrari για να την πηγαινεις με 50χλμ απο το σπιτι στην πλατεια και πισω, κι αυτο για επιδειξη, αν μη τι αλλο ειναι γελοιο.

 

Ετσι και με το Kronos, το να το αγοραζεις για να σολαρεις με ηχο κλαρινου και να χρησιμοποιεις 5-6 ακομα "σκυλε" ηχους, ειναι ξεφτιλα. Ξεφτιλα για το οργανο, το οποιο ειναι Ferrari και δεν ειναι φτιαγμενο για κατσικοδρομους. Το οτι η Ferrari μπορει να οδηγηθει και σε κατσικοδρομους δεν σημαινει οτι ο Χ νεοπλουτος φλωκος πρεπει να το κανει.

 

Εσυ παλι τι ζορι τραβας? Εισαι σκυλας με Kronos?

 

Παίζω και σκυλάδικα γιατί το απαιτεί η δουλειά να παίζω δεν ακούω αυτό το είδος ούτε μ'αρέσει, αλλά τους θεωρώ από τους καλύτερους παίκτες & δεξιοτέχνες. δεν έχω το kronos έχω το m50&triton άμα είχα το Kronos θα έπαιζα με το Kronos θα το φόρτωνα full amza και θα έπαιζα γιατί το απαιτεί η δουλειά να παίζω όχι για την επίδειξη.

 

όσο αφορά το kronos και κάθε kronos καθένας μπορεί να  πάρει και να πληρώσει όσο θέλει μπορεί να το βάψει και ροζ με λαμπάκια και να παίζει ότι γουστάρει,  άλλωστε κατά κανόνα οι πρώτοι που το παίρνουν είναι οι σκυλάδες σε μεγάλες πίστες αυτοί βγάζουν τα φράγκα.

 

Το ίδιο ισχύει από το M1, Trinity, Triton όλες οι κορυφαίες σειρές σε σκυλάδικα πρωτοκυκλοφόρησαν και μετά στα studio και λοιπές σκηνές τι σχέση έχει αυτό με το θέμα του axtarma δεν καταλαβαίνω.

 

τεσπα νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος, το θέμα είναι budget keyboard μεταχειρισμένο εως 400 ευρά...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά το kronos και κάθε kronos καθένας μπορεί να  πάρει και να πληρώσει όσο θέλει μπορεί να το βάψει και ροζ με λαμπάκια και να παίζει ότι γουστάρει....

Ο καθενας μπορει να αγορασει οτι γουσταρει. Δεν πανε να αγορασουν και Fairlight, το ιδιο μου κανει. ;D Το ιδιο ισχυει βεβαια και με τα αμαξια.

Φυσικα, ο καθενας μπορει να παρει και μια Ferrari και να "τη βαψει ροζ με λαμπακια" και να την τρεχει απο χωριο σε χωριο, δικαιωμα του φυσικα.

Οπως δικαιωμα μου/μας ειναι να βλεπουμε αυτα τα ευτραπελα και να γελαμε. Απλα πραγματα.

 

Στα του Αχταρμα τωρα, ημουν ο πρωτος που του απαντησα, και συνεχιζω να απανταω με προτασεις που μπορουν να τον βοηθησουν στην αγορα που θελει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος, το θέμα είναι budget keyboard μεταχειρισμένο εως 400 ευρά...

 

400 ευρώ είναι το απόλυτο ταβάνι κύριοι και πρός το παρόν είναι θεωρία σκέτη, δεν υπάρχουν ακόμα κάν 300 ευρώ, για αυτό οι προτάσεις σας περί Krome, M50 κλπ παρόλο που μαρέσουν προσωπικά, είναι άστοχες για την τσέπη μου και το πόσο γρήγορα "γεμίζει" (πιό αργά πεθαίνεις :P).

 

Μία ερώτηση στους πληκτράδες που παίζουν Live. Πόσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσετε το sequencer του οργάνου σας ενώ παίζετε με την μπάντα σας, δεν αναφέρομαι σε one man band. Μήπως να βγάλουμε το sequencer εκτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσετε το sequencer του οργάνου σας ενώ παίζετε με την μπάντα σας...

Καμια. Δεν χρειαζομαι sequencer για να παιξω hard rock/blues rock. :P Αλλα στο σπιτι που παιζουν και αλλα πιο electro πραγματα το sequencer ειναι must.

Aν βγαλεις εξω το sequencer, σημαινει οτι κανεις στην ακρη τη workstation λυση και πας για "καθαρο" synth.

Aλλα τι συζηταμε τωρα βρε Αχταρμα, αφου "δεν υπάρχουν ακόμα κάν 300 ευρώ"? Φτιαξε πρωτα καποιο κομποδεμα και μετα τα λεμε. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου