Προς το περιεχόμενο

Squier Bullet Strat Melodic Jam - Stel Andre


Stel Andre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ. Μελετουσα μελωδικες φρασεις νωριτερα και εκανα ενα rec στα γρηγορα οποτε σορρυ για τα λαθακια!! Παιζω με την καινουρια κιθαρουλα που αγορασα, μια Squier Bullet Strat η οποια για τα ελαχιστα χρηματα της ακουγεται και παιζει αδιανοητα καλα! Ελπιζω να σας αρεσει, θα ακολουθησουν καλυτερα βιντεο με την κιθαρα αυτη.

 

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίος ;)

 

Αυτο δείχνει πως δεν χρειάζεται κανεις μια custom shop των αρκετών χιλιαρικων για να βγάλει ωραίο ηχο.

 

Απο την άλλη, αν και ακούγεται πολύ ωραία στο βίντεο, μονο εκείνος που παίζει μαζι της θα μπορει να καταλάβει τι κανει τη διάφορα σε ενα πολύ φθηνό και σε ενα πολύ ακριβό όργανο.

 

Οπότε, για πες μας τα pros και cons.

(...καταλαβαίνεις τώρα τι παει να γίνει, έτσι;  :-X)

 

 

Επίσης, μπορεις να μας περιγράψεις λιγο το signal flow μέχρι την ηχογράφηση;

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ;)

 

Αυτο δείχνει πως δεν χρειάζεται κανεις μια custom shop των αρκετών χιλιαρικων για να βγάλει ωραίο ηχο.

 

Απο την άλλη, αν και ακούγεται πολύ ωραία στο βίντεο, μονο εκείνος που παίζει μαζι της θα μπορει να καταλάβει τι κανει τη διάφορα σε ενα πολύ φθηνό και σε ενα πολύ ακριβό όργανο.

 

Οπότε, για πες μας τα pros και cons.

(...καταλαβαίνεις τώρα τι παει να γίνει, έτσι;  :-X)

 

 

Επίσης, μπορεις να μας περιγράψεις λιγο το signal flow μέχρι την ηχογράφηση;

 

 

Ευχαριστω πολυ για τα λογια σας! Συμφωνω οτι πρεπει καποιος ΠΑΝΤΑ να δοκιμαζει ενα οργανο πριν το αγορασει. Τα χρηματα τα οποια κοστιζει μια κιθαρα δεν ειναι παντα το κριτηριο. Η συγκεκριμενη κιθαρα ηταν πολυ φθηνη, αλλα οταν την δοκιμασα ακουσα πολυ εντονη Federίλα! Και με επεισε να την παρω. Μετα απο ενα πολυωρο και λεπτομερες σεταρισμα ωστε να ρθει στα μετρα μου, εκει ειναι που επαιξε και ακουστηκε σαν USA μοντελο. 

 

Θετικα - πολυ φθηνη, απιστευτο tone, παρα πολυ καλη αισθηση στα δακτυλα και το μπρατσο ειναι λεπτο για strat ενω η ταστιερα πολυ ευκολοπαιχτη, ο συνδυασμος HSS μαγνητων δινει και την ευελιξια να παιξεις και κατι πιο σκληρο.

 

Αρνητικα - σχετικα μετρια ποιοτητα κατασκευης, τα πλαστικα ειναι καπως προχειρα βιδωμενα/τοποθετημενα, απαιτειται καλο σεταρισμα για να ειναι αρκετα ανετη για παιξιμο, δεν γραφει Fender αλλα Squier  8)

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... απαιτειται καλο σεταρισμα για να ειναι αρκετα ανετη για παιξιμο

 

Εδω ειναι που έρχεται η ερώτηση... Σίγουρα για πολλούς κιθαριστες, που μπορει τωρα να το διαβάζουν, ή αυτους που θέλουν να ξεκινήσουν με μια καινούργια κιθάρα.

 

1. Αξίζει τα λεφτα, και την ταλαιπωρία, να πάρεις κατι φθηνό, και με μοντες να το φέρεις σε καλο σημείο;

2. Μέχρι ποιο σημείο μπορει μια τέτοια φθηνή κιθάρα να φτάσει;

3. Ποσο πιστεύεις μπορει να σου κρατήσει;

4. Μέχρι πού θα την επαιρνες να παίξεις, και αν οχι παραπέρα, γιατι;

 

Τωρα, το βλέπω να ξεκινάω ενα muthbuster depate, αλλα, οι τελευταίες αγορές μου κι εμένα με μέτρια όργανα (βλ. Squier Tele CV, Vintage icon V6 strat) μου έχουν δώσει να καταλάβω πως εχει περάσει ανεπιστρεπτί η νοοτροπία μας στο "made in PRC" στις κιθάρες.

 

Οκ, και ποιος δεν θα ηθελε μια Fender Custom Shop ΜΙΑ;

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι που έρχεται η ερώτηση... Σίγουρα για πολλούς κιθαριστες, που μπορει τωρα να το διαβάζουν, ή αυτους που θέλουν να ξεκινήσουν με μια καινούργια κιθάρα.

 

1. Αξίζει τα λεφτα, και την ταλαιπωρία, να πάρεις κατι φθηνό, και με μοντες να το φέρεις σε καλο σημείο;

2. Μέχρι ποιο σημείο μπορει μια τέτοια φθηνή κιθάρα να φτάσει;

3. Ποσο πιστεύεις μπορει να σου κρατήσει;

4. Μέχρι πού θα την επαιρνες να παίξεις, και αν οχι παραπέρα, γιατι;

 

Τωρα, το βλέπω να ξεκινάω ενα muthbuster depate, αλλα, οι τελευταίες αγορές μου κι εμένα με μέτρια όργανα (βλ. Squier Tele CV, Vintage icon V6 strat) μου έχουν δώσει να καταλάβω πως εχει περάσει ανεπιστρεπτί η νοοτροπία μας στο "made in PRC" στις κιθάρες.

 

Οκ, και ποιος δεν θα ηθελε μια Fender Custom Shop ΜΙΑ;

 

 

 

Πολυ καλες ερωτησεις φιλε μου! Θα προσπαθησω να απαντησω απο οσα ξερω/πιστευω κατα μενα.

 

1.Αξιζει αν με τον ορο ταλαιπωρια οριζουμε ΜΟΝΟ το σεταρισμα. Αν μπεις σε διαδικασια μαγνητων κλειδιων κλπ.. εκει ισως αξιζει να πας κατευθειαν για μια strat mexico στα 600 ευρω η μεταχειρισμενη usa για λιγο πιο πανω. Η συγκεκριμενη παιζει τελεια με οτι εχει πανω, ισως αλλαζα κλειδια η τον bridge μαγνητη. Αλλα με σωστο σεταρισμα και δεσιμο των χορδων ακομα και αυτα τα φθηνα κλειδια κρατανε τελεια. Κανω bends απο το πρωι μεχρι το βραδυ και η κιθαρα ξεκουρδιζει ελαχιστα. Οποτε ναι αξιζει αυτη η κιθαρα με το σκεπτικο οτι το μονο που θελει ειναι ενα καλο σεταρισματακι.

 

2.Η κιθαρα αυτη μπορει να φτασει οσο ψηλα μπορει να παιξει ο καθενας. Ενας κακος παιχτης θα ακουστει κακα και με μια Music Man η USA Fender. Ενας καλος κιθαριστας θα ακουστει καλος και με yamaha pacifica. Παρολαυτα η συγκεκριμενη μπορει να "Χτυπησει" feder μοντελα ειδικα αν συνδυαστει με καλους ενισχυτες, προενισχυσεις κλπ κλπ. Ειδικα για το budget αυτο. Αν καποιος ομως ειναι επαγγελματιας η παιζει πολυ συχνα Live και θελει παρομοιο federοηχο.. τοτε μαλλον αξιζει να δωσει κατι παραπανω, οχι τοσο tonewise αλλα κυριως quality wise.

 

3. Με προσοχη, δλδ καθαρισμα, αλλαγμα χορδων και λαδωμα στην ταστιερα και ολα τα συναφη, μπορει να κρατησει αιωνια! :D

 

4.Με αυτην την κιθαρα προσωπικα εγω θα επαιζα παντου χωρις καμια ντροπη η ενδιασμο. Αντιθετα... νιωθω τελεια να παιζω με μια κιθαρα των 130 ευρω και να νιωθω οτι "παταει" την Music Man που στεκεται διπλα της  ;D Ξεφτιλα.. αλλα δε ξερω.. μαμαει!! :D

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, ;)

 

Για το nut ομως; Καθώς λέγεται πως ειναι απο το πρωτο πράγμα που πρεπει να αλλάζει κανεις πανω στην κιθάρα.

Εγω πχ, άλλαξα σε tusq nut στην strat, και με λιγο μολύβι κιόλας (αν και δεν χρειαζόταν γιατι θεωρείται self lubricant) το ξεκουρδισμα εχει παει περίπατο.

 

Απο την άλλη, θα συμφωνήσω μαζι σου για πιθανό upgrade σε μαγνήτες που ξεφεύγει το θεμα. Ομως, μήπως ειναι πλέον και υπερκετιμημενοι οι μαγνήτες;

 

Δηλ, έχοντας τους wilkinson WVS μαγνήτες, το σκέφτομαι πολύ να τους αλλάξω. Ειναι παρά πολύ καλοί και φθηνοί και βγάζουν ωραίο ηχο. Ο οποίος Trev Wilkinson εχει πει "δεν μπορω να καταλάβω γιατι μερικοί μαγνήτες τυλιγμένοι με χάλκινο καλώδιο θα πρεπει να αξίζουν μια περιουσία;"

 

Και έτσι εχει βγάλει καλούς φθηνούς μαγνήτες.

 

http://www.premierguitar.com/articles/14638-builder-profile-trev-wilkinson

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε holystone πιστεύω ότι οι wilkinson είναι πολύ καλοί μαγνήτες και σε καμία περίπτωση δε θεωρούνται φτηνιαρικοι με την ποιοτική έννοια

 

Όσον αφορά τα ενδιαφέροντα που είπατε για budget εξοπλισμούς και καλό αποτέλεσμα, θεωρώ απ την ελάχιστη εμπειρία που (δεν :D) έχω ότι αυτές οι συζητήσεις και τα αποτελέσματα που αναφέρουμε εμπεριέχουν πολλούς παράγοντες και έτσι δε δυνάται να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα

 

Εκτιμώ ότι είναι συνδιασμός καλού κιθαρίστα με γνώσεις στο πως θα φέρει το όργανο στα μέτρα του και καλού υπόλοιπου εξοπλισμού. Πάντα αναλογιζόμενοι το είδος μουσικής που θες να παίξεις....Αν γουστάρεις λ.χ. στονεριες, με μια φτηνή epiphone sg, budget αξιόλογα πεταλακια , και έναν λαμπατο κάτω των 1000, αν είσαι καλός μουσικός ανταποκρινεσαι θεαματικά και βγαίνεις σε λαηβ σε όλα τα μαγαζιά....Ο bernie marsden έπαιξε λαηβ στους whitesnake ως guest με την signature prs se του (900 ευρώ), όλα stock και έδωσε ρέστα

 

Αυτές οι συζητήσεις έχουν πάντα λόγο-αντιλογο και πάντα οι πλευρές θα έχουν παραδείγματα, τεκμηριωμένες απόψεις και το συμπέρασμα θα οδηγεί ότι όλοι έχουν δίκιο. Δεν υπάρχει σωστό λάθος για μένα.... Αν ακούγεσαι καλά, τότε έχεις πετύχει τον σκοπό σου

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου