Προς το περιεχόμενο

Τεχνική Χεριού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Προσπαθώ να μάθω πλήκτρα, και έχω κολλήση σε ένα προβληματάκι. Απ'ότι είδα, ο σωστός τρόπος για να ανέβεις στις ψηλές νότες από τις χαμηλές με το αριστερό χέρι είναι :

 

Μόλις χρησιμοποιήσεις και το 1ο δάχτυλο (αντίχειρας), στην συνέχεια το τέταρτο δάχτυλο πρέπει να περάσει πάνω από το πρώτο δάχτυλο και παει λέγοντας μέχρι να τελειώσει το εύρος των πλήκτρων (Γνωρίζω και το αντίστοιχο για το δεξί χέρι).

 

Αν τώρα για παράδειγμα παίζω ένα τραγουδάκι στην κλίμακα του ντο και τοποθετήσω το αριστερό χέρι μου με το πέμπτο δάχτυλο στην νότα ντο, αν υποθέσουμε ότι το τραγούδι τελειώνει με την νότα ντο, στο τέλος του τραγουδιού τα δαχτυλά μου θα πρέπει να είναι ακριβώς όπως τα είχα τοποθετήσει στην αρχή; Δηλαδή 5ο δάχτυλο = ντο, 4ο = ρε, 3ο = μι, 2ο = φα, 1ο = σολ .

 

Επιπλέον ο σωστός τρόπος για τα δαχτυλά ειναι ο παρακάτω;;;;

(με την προυποθεσή ότι βρισκόμαστε σε μία κλίμακα του ντο)

 

αριστερό χέρι:

    5o δαχτυλο = ντο

    4o δαχτυλο = ρε

    3o δαχτυλο = μι

    2o δαχτυλο = φα

    1o δαχτυλο = σολ

    4o δαχτυλο = λα

    3o δαχτυλο = σι

    2o δαχτυλο = ντο

 

Δεξι χέρι:

    1o δαχτυλο = ντο

    2o δαχτυλο = ρε

    3o δαχτυλο = μι

    1o δαχτυλο = φα

    2o δαχτυλο = σολ

    3o δαχτυλο = λα

    4o δαχτυλο = σι

    5o δαχτυλο = ντο

 

 

Δεν μου τα έχει πει κανείς αυτά. Το μόνο που είδα από ενά βίντεο στο youtube ήταν

το πως πρέπει να "πηδάς" τον αντίχειρα, και τα υπόλοιπα που σας είπα παραπάνω τα

σκέφτηκα μόνος μου. Έχω εμπειρία στην μάθηση όργανου με λανθασμένο τρόπο

και ξέρω πόσο κακό είναι!!! Για αυτό έκανα και αυτές τις ερωτήσεις έτσι ώστε να είμαι

σίγουρος ότι μαθαίνω πλήκτρα με τον σωστό τρόπο.

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όχι.

 

Αν παίζεις ΤΗΝ κλίμακα του ντο, τότε θες να επαναλαμβάνεις το μοτίβο (ντο - σι και μετά το ίδιο, κλπ), άρα μετά το 1ο θα βάλεις 3ο (και όχι 4ο) για να βρεθείς στην κατάλληλη "θέση".

 

Το βασικό είναι να καταλάβεις τις "θέσεις" και τι χρησιμότητα έχουν. γιατί, για παράδειγμα αν παίζεις και λα και σι (κάτω από το ντο που ξεκίνησεις) θα πρέπει ή να γυρίσεις το χέρι, ή να βάλεις 5ο στο λα και άρα 3ο στο ντο, κοκ.

 

Κανονικά θα πρέπει να βρεις δάσκαλο, γιατί μόνος... δύσκολα θα κάνεις δουλειά δυστυχώς. ΚΑι αφού έχεις εμπειρία του να μαθαίνεις λάθος ένα όργανο, καταλαβαίνεις και τη σπουδαιότητα του σωστού δασκάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι όντως χρειάζετε δάσκαλο.

Είμαι φοιτητής και εχω αρκετά έξοδα όμως. Γνωρίζεις πόσο περίπου κοστίζουν ιδιαίτερα μαθήματα για 8 ώρες τον μήνα (Δηλαδή 2 ώρες την βδομάδα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι όντως χρειάζετε δάσκαλο.

Είμαι φοιτητής και εχω αρκετά έξοδα όμως. Γνωρίζεις πόσο περίπου κοστίζουν ιδιαίτερα μαθήματα για 8 ώρες τον μήνα (Δηλαδή 2 ώρες την βδομάδα);

σε ποιά πόλη; Και γιατί ιδιαίτερα.

 

Πιο αναλυτικά: Θα έλεγα ότι θα μπορούσες, πιθανόν να βρεις κάποιο καθηγητή με 15-20 ευρώ την ώρα... Για 1 ώρα (60 λεπτά).

 

Αλλά, δεδομένου ότι τα μαθήματα στο ωδείο και πάλι σαν ιδιαίτερα είναι (ένας προς έναν) ίσως να υπάρχει καλύτερη επιλογή. Επιπλέον παίρνεις και μαθήματα θεωρίας.

 

Ψάξτο στις αγγελείες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιά πόλη; Και γιατί ιδιαίτερα.

 

Πιο αναλυτικά: Θα έλεγα ότι θα μπορούσες, πιθανόν να βρεις κάποιο καθηγητή με 15-20 ευρώ την ώρα... Για 1 ώρα (60 λεπτά).

 

Αλλά, δεδομένου ότι τα μαθήματα στο ωδείο και πάλι σαν ιδιαίτερα είναι (ένας προς έναν) ίσως να υπάρχει καλύτερη επιλογή. Επιπλέον παίρνεις και μαθήματα θεωρίας.

 

Ψάξτο στις αγγελείες. :)

 

Βρήκα στα χανιά ένα καλό ωδείο (αυστηρό όμως πολύ απότι διάβασα στην ιστοσελίδα τους). Κάνουν τα πάντα, θεωρία, όργανο, σολφέζ, κτλ αλλά μου φαίνοντε πάρα πολά

για να έχουν μια τιμή όπως 50 ευρό τον μήνα  :P Γνωρίζεις πόσο περίπου πληρώνουν οι μαθητές στα ωδεία για σπουδές μουσικής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου