Προς το περιεχόμενο

πληκτροφόροι ....τα φώτα σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε έναν αόμματο....

Εδώ και κάποιο καιρό έχω βαλθεί να μάθω να παίζω (με δυο χέρια) πλήκτρα.

Ως βασικός παίκτης δουλεύω καλά το δεξί (καλά εννοώ υποφερτά) στο να πιάνω θέματα με το αυτί (με ευκολία ανάλογη του κλειδιού) ξέρω όλα τα ακόρντα στις βασικές θέσεις και αναστροφές, ματζόρε, μινόρε, εβδομες μικρές μεγάλες, έκτες, τέταρτες, απο κει και πέρα ζορίζομαι.

Ξέρω ότι πρέπει να γράψω χιλιόμετρα.

Απο το δεξί μου λείπουν τα πιό σοφιστικέ ας πούμε ακόρντα, αυτά που θέλουν συνήθως πάνω από 4-5 νότες, τα οποία δεν ξέρω πως να παίζω με δυο χέρια

Απο το αριστερό που το έχω δουλέψει αρκετά, ώστε να βρίσκω πλέον θέματα ή απλά ακόρντα κλπ, είμαι σίγουρα πιό πίσω, αλλά εκείνο που αδυνατώ ΕΝΤΕΛΩΣ είναι να συνοδεύω μπασογραμμή και να παίζω άλλα πράγματα με το δεξί.

Μπορεί να φαίνεται αφελές και πρωτάρικο (είναι) αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος ή ασκήσεις που να δείχνουν

α. τα πιό πολύπλοκα ακόρντα με δυο χέρια και

β. πως να ξεχωρίσουν τα δυο χέρια και να αποκτήσουν αυτονομία. 

 

Δεν εννοώ να γίνω ο Corea σε μια μέρα. Εννοώ λίγο να ξεκολλήσω από το 0.

 

(μπορεί και να ξαναρώτησα σχετικά, συμπαθάτε με. Τώρα ασχολούμαι πιό σοβαρά)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σε ολα ανεξαιρετως τα οργανα, οι κλιμακες ειναι ο καλυτερος τροπος για ξεκολλημα. Μη ξεχασεις και τις κλιμακες σε αντιστροφη κινηση

 

 russian_pattern.jpg.2673898fba88020bf8a687683ea58915.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manosx είπε

Οπως σε ολα ανεξαιρετως τα οργανα, οι κλιμακες ειναι ο καλυτερος τροπος για ξεκολλημα. Μη ξεχασεις και τις κλιμακες σε αντιστροφη κινηση

 

 russian_pattern.jpg.2673898fba88020bf8a687683ea58915.jpg

ναι οκ

αλλά και τα δυο χέρια παίζουν ίδιες αξίες εδω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι οκ

αλλά και τα δυο χέρια παίζουν ίδιες αξίες εδω

Για εμένα αυτό είναι το πιο δύσκολο. Το πρελούδιο το Ντο μινόρε το 847 ας πούμε, ε δε γίνεται. Θέλει δουλίτσα. Ενώ να παίζω παραντίντλ ή όποιο άλλο rudiment αριστερό χεράκι/δεξί χεράκι το βρίσκω απείρως ευκολότερο. Δεν είναι ανεξαρτησία αυτό, είναι μοίρασμα σειριακό.

 

Άλλο πρόβλημα είναι τα voicing. Δεν αρκούν μόνο οι νότες να είναι σωστές μερικές φορές, πρέπει να είναι και στην κατάλληλη θέση. (και ανάλογα με τη θέση στο κλαβιέ επίσης. Ένα βόισινγκ ακούγεται μέλι στην τενόρο/άλτο έκταση, το πας μια οκτάβα πάνω, μπουρούχα, θέλει αλλαγή θέσης.)

 

Οπότε συμφωνώ, τα πλήκτρα είναι τσαμπουκάς. Γιαπειτεκιαλλαναμαθαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εγω τι να πω...

Εσεις 

Εμείς σου λέμε να φτιάξεις έναν παγωμένο γλυκό φραπέ με άπειρο γάλα και παγάκια και να κάτσεις στη βεράντα σου να τον απολαύσεις. Κι άσε τις μπασογραμμές για πιο μετά, να δροσίσει πρώτα.😌

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι θέμα ανεξαρτησίας και το αντιμετωπίσαμε όλοι νομίζω στις αρχές. Κάποια μέρα απλά θα ξυπνήσεις και θα μπορείς να το κάνεις αυτόματα, εφόσον συνεχίσεις να το προσπαθείς. 

 

Προτείνω ασκήσεις ανεξαρτησίας για αρχάριους σε κάνα YouTube ή καμιά δεκαριά μαθήματα με όμορφη δασκάλα, να σου δίνει και κίνητρο. Στη δεύτερη περίπτωση θα σου διορθώσει και τα χέρια, που σίγουρα αν είσαι αυτοδίδακτος, κάτι θα θέλουν.

 

44 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Για εμένα αυτό είναι το πιο δύσκολο. Το πρελούδιο το Ντο μινόρε το 847 ας πούμε, ε δε γίνεται. Θέλει δουλίτσα. Ενώ να παίζω παραντίντλ ή όποιο άλλο rudiment αριστερό χεράκι/δεξί χεράκι το βρίσκω απείρως ευκολότερο. Δεν είναι ανεξαρτησία αυτό, είναι μοίρασμα σειριακό.

 

Άλλο πρόβλημα είναι τα voicing. Δεν αρκούν μόνο οι νότες να είναι σωστές μερικές φορές, πρέπει να είναι και στην κατάλληλη θέση. (και ανάλογα με τη θέση στο κλαβιέ επίσης. Ένα βόισινγκ ακούγεται μέλι στην τενόρο/άλτο έκταση, το πας μια οκτάβα πάνω, μπουρούχα, θέλει αλλαγή θέσης.)

 

Οπότε συμφωνώ, τα πλήκτρα είναι τσαμπουκάς. Γιαπειτεκιαλλαναμαθαίνουμε.

 

Εμένα πάλι αυτή την εποχή τα paradiddles με δυσκολεύουν περισσότερο. Ετσι είναι ότι ξεκινάς καινούργιο. Το ότι κάποιος μπορεί να παίξει Paganini δεν σημαίνει ότι θα μπορέσει σ' ένα μήνα να βγάλει και την σόλο του Buddy Richie:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kpeyos είπε

καμιά δεκαριά μαθήματα με όμορφη δασκάλα, να σου δίνει και κίνητρο

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω εδώ, γιατί δεν ξέρω για τον dim, αλλά εγώ μια φορά που το έκανα αυτό παστελώθηκα μεν, όργανο δεν έμαθα δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες 

Λινκια.

Κατα προτιμηση με βιδεα.

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Εμείς σου λέμε να φτιάξεις έναν παγωμένο γλυκό φραπέ με άπειρο γάλα και παγάκια και να κάτσεις στη βεράντα σου να τον απολαύσεις. 

Εισθε σίγουρα πληκτράς?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου