Προς το περιεχόμενο

Η αντεπίθεση του Έλληνα εμπόρου;


boukas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ εν μέρη αλλά πιστεύω πως αν κάποιος είναι σωστός στη δουλειά του δε θα πεινάσει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ εν μέρη αλλά πιστεύω πως αν κάποιος είναι σωστός στη δουλειά του δε θα πεινάσει ποτέ

 

Από τη δικιά μου εμπειρία, δεν αρκεί αυτό στον ελληνικό χώρο. Υπάρχουν πολλά στοιχεία που πάνε να σε φάνε και συνήθως στοχεύουν τους "καλούς" (γιατί τον καλό τον λένε και χαζό στο Ελλάντα). Λογιστές, εφορίες, τελωνεία, κτλ you get the picture. Χώρια που τα λειτουργικά έξοδα ενός μαγαζιού είναι αδικαιολόγητα υψηλά πλέον.

 

Η Ελλάδα σκοτώνει τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις γενικά και αυτό αντικατοπτρίζεται από τις στατιστικές. Πάντως ένα απλό και σχετικό παράδειγμα με τα μαγαζιά με μουσικά όργανα είναι ότι γνωρίζω προσωπικά έμπορο ο οποίος έκανε εισαγωγή μόνος του κάποιες κιθάρες και είχε ξεκινήσει να τις διαθέτει με πολύ ανταγωνιστικές τιμές αλλά λόγω της απεργίας στο λιμάνι του Πειραιά, αυτές που είχε παραγγείλει για να διαθέσει στην αγορά την περίοδο των εορτών είναι ακόμα στα container. Έχασε μια από τις καλύτερες περιόδους της αγοράς και με κάθε μέρα που περνάει πληρώνει αποθήκευτρα έξτρα. Δηλ. πας να κάνεις κάτι απλό, να φέρεις εμπόρευμα να το διαθέσεις στην αγορά και βγαίνεις κατά πολύ ζημιωμένος. Πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος και ακόμα τον κουρεύουν. Και το κράτος δεν τον προστατεύει καθόλου. Ούτε αυτόν ούτε τις άλλες επιχειρήσεις.

 

Για να τα λέμε όπως είναι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα & Καλή Χρονιά,

 

Δεν εχω σταματησει να ακουω για Ελληνες εμπόρους που μας εκμεταλλευονται, αλλά τα τελευταια χρονια αυτο ειναι ενα τεραστιο παραμυθι.

Εχω αγοράσει παρα πολλά πράγματα από Νάκα και Ελίνα, και πριν τα αγοράσω εβλεπα τον κατάλογο του Τhomann.

Οι τιμες ηταν απολυτως συγκρισιμες με του Thomann, για να μην πω ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ. (Αν υπολογισετε και 20-30 ευρω μεταφορικα)

Επίσης ο Νακας και η Ελίνα σου προσφερουν και δωρεαν επεξηγηση, εκθεσιακο χωρο οπου παιρνεις μια ιδεα για το προιον που αγοραζεις, και αλλα πολλα. Ο Thomann τι σου προσφερει?

 

Θα στειλω ενα γραμμα στους ΜYTHBASTERS, να τσεκαρουν αν αυτο ειναι μυθος η πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια εγγύηση και επιστροφή εντός 30 ημερών δίχως κανένα ντράβαλο ίσως;

Και σε ποια προϊόντα είδες τιμές συγκρίσιμες με του θωμά; Γιατί εγώ ξεκίνησα το όλο θέμα γιατί επιτέλους ( κατά την γνώμη μου πάντα ) βρέθηκε κάποιος που οι τιμές του συγκρίνονται με του γερμανού!

 

Και μην στείλεις στους mythbusters γιατί μάλλον η ετυμηγορία θα είναι: myth confirmed! :wink: :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο Νακας και η Ελίνα σου προσφερουν και δωρεαν επεξηγηση' date=' εκθεσιακο χωρο οπου παιρνεις μια ιδεα για το προιον που αγοραζεις, και αλλα πολλα. Ο Thomann τι σου προσφερει?

.[/quote']

 

Χρόνια πολλά panagop. Στον νακα δεν βρίσκεις gallien krueger, warwick, DR κοκ. Επίσης αγόρασα απο amazon δυο καινούργια βιβλιαράκια με συνολικό κόστος 33¤(μαζι με μεταφορικα). Στον νακα μπορούσα με 33¤ να αγοράσω μονο το ενα. Απο εξυπηρέτηση δεν σχολιάζω, γιατι μου έχουν τύχη και καλές και κακες στιγμές. Συμφωνώ όμως οτι σε αρκετά είδη στον Νάκα, μπορείς να βρείς συγκρίσιμες τιμές με το thomann. Σε μεταπωλητές, θα πετύχεις και καλύτερη έκπτωση. Αυτά! Καλή χρονιά μας με καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό να προσθέσω ότι ειδικά ο Νάκας σε λίγες (δυστυχώς) περιπτώσεις είναι όντως ανταγωνιστικός πλέον με την Ευρώπη. (Το είχα ξαναποστάρει πριν λίγο καιρό σε μια ανάλογη συζήτηση.) Όταν πρωτοβγήκε το Cubase 4 ήταν 100 ολόκληρα euro φθηνότερη η full έκδοση εδώ, από ότι στον Θωμά, με αποτέλεσμα να κάνει τρελές πωλήσεις, από ότι μου είχε πει ο φιλαράκος από το τμήμα πωλήσεων του Νάκα. Και όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλη την Ευρώπη, από το site του. Και το κορυφαίο, αλλά και απίστευτο!!, πριν από λίγο που κοίταξα πάλι στον Θωμά είδα ότι ο τελευταίος έκανε μια πτώση της τιμής στο συγκεκριμένο προϊόν για να γίνει ανταγωνιστικός, αλλά και πάλι ο Νάκας είναι 50 euro φθηνότερος! :) Α! όλα κι όλα οι καλές προσπάθειες πρέπει να επισημαίνονται και να υποστηρίζονται. Και σιγά σιγά πιστεύω, θα την ψυλλιαστούνε και οι εδώ υπόλοιποι έμποροι. Για όφελος βεβαίως δικό μας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν όντως αυτό ισχύει τότε συγχαρητήρια στον Νάκα! :)

 

Βέβαια θα χρειαστεί να κάνει για πολύ καιρό τέτοιες προσφορές για να μας ξεπληρώσει τις απατεωνιές :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει :

 

http://www.thomann.de/gr/steinberg_cubase_4.htm

 

 

https://nireas.nakas.gr/Ecom_Nakas/Nakas_Gr/Show_Product.htm?Pnt=M' date='3,720,1281,70175[/quote']

 

To e-shop του νάκα δεν ανοίγει με Firefox!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου