Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι.Έχω προσπαθήσει να γράψω ροκ τραγούδι.Καλούτσικα τα πήγα.

Άρα,δια της ατόπου...

 

Ποιά εις άτοπο απαγωγη βρε 'συ Grey. Έγραψες καλούτσικα ροκ τραγούδια αρα τι; Τα hip hop είναι "εύκολα"; Τι ακριβώς συμπέρασμα έβγαλες;

 

Όχι.Σου είπα,προτιμώ να παίζω μουσική.

 

Καλά. Άρα έβγαλες συμπέρασμα πως το να παίζεις hip hop είναι εύκολο χωρίς να ξέρεις πως παίζει κανείς hip hop.

 

Είσαι ή δείχνεις αρκετά ένθερμος υποστηρικτής ενός είδους το οποίο δεν γνωρίζεις.

 

Αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι απάντηση στο ερώτημά μου. Δεν είμαι υποστηρικτής του είδους, της λογικής είμαι που της έχεις πετάξει τα μάτια έξω.

 

Μα...τι άλλο είναι μια μουσική εκτός από τους συνθέτες,τους εκτελεστές και τους οπαδούς της;Tι είναι αυτό που έγραψες τώρα;

 

Εε ξέρω 'γω. Μήπως, λέω μήπως να είναι οι νότες; Μήπως να είναι ο ρυθμός; Μήπως το ύφος. Μήπως εκείνο το περίεργο πράγμα που βγαίνει απ' τα ηχεία όταν αυτά κουνιούνται; Εσύ που έχεις γράψει και ροκ θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό.

 

Τα δικά μου δείγματα δεν περιέχουν τέτοιο πράγμα...Δεν έχω καμία διάθεση να γυρέψω την εξαίρεση για ακαδημαϊκούς σκοπούς.

 

Αφού δεν έχεις την όρεξη να ψάξεις η άποψή σου αυτομάτως καθίσταται το λιγότερο ελλιπώς πληροφορημένη. Μας λες πως δεν ξέρεις το είδος παρόλ' αυτά το ξέρεις για να το κρίνεις. Ή ξέρεις ή δεν ξέρεις.

 

...Ποιος έχει χακάρει τον λογαριασμό σου;

 

Άσχετο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ως μουσικό είδος κάτι το οποίο στερείται:

1.συνθετικής ικανότητας

2.εκτελεστικής ικανότητας

3.παράδοσης

4.κουλτούρας

5.μουσικών οργάνων(τι άλλο θέλεις;)

1. Οι στιχοι μετριουνται σαν συνθετικη ικανοτητα? Αν ναι, χρειαζεται εξαιρετικη/γνωση χρηση της γλωσσας και της σχεσης της με τον ρυθμο για να φτιαξεις κανεις μερικες ραπ στροφες. Αν μιλας καθαρα για μουσικη, δεν υπαρχει η "παραδοσιακη" συνθεση, αλλα το sampling καθε αλλο παρα απλο ειναι. Χρειαζεται απιστευτη υπομονη, τεραστια δισκοθηκη και ναι, μουσικες γνωσεις (εστω και μη ακαδημαικες), για να φτιαξεις ενα beat το οποιο να μην μοιαζει με ενα κολλαζ ηχων, αλλα με μια μουσικη συνθεση. Ναι, λογω παρεας, εχω γινει DJ απο καιρο σε καιρο. Κα-θο-λου ευκολο  :P

2. Ενας ραπερ χρειαζεται απιστευτο ελεγχο στη φωνη του και στις αναπνοες του, καθαρη αρθρωση και εννοειται, να εχει/χτισει μια ενδιαφερουσα χροια/προσωπικοτητα με τη φωνη του. Ο Dre ειναι γνωστος σαν παραγωγος για την σκληρο ελεγχο που κανει σε νεους ραπερ  μετα το αρχικο συμβολαιο με την εταιρια του, γιατι τις περισσοτερες φορες απλα δεν εχουν το "υλικο" για να προχωρησουν πιο περα απ'τη γειτονια τους.

3. Η παραδοση της hip hop υπαρχει σε ενα απο τα προηγουμενα ποστ μου, σε ενα λινκ για την ιστορια του ειδους.

4. Η κουλτουρα του ειδους προφανως και υπαρχει, ασχετα με το αν συμφωνεις ή οχι

https://en.wikipedia.org/wiki/Hip_hop#MCing

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το θέμα έγινε λάστιχο και ακόμη συζητάτε αν όντως το ραπ είναι είδος μουσικής. Δηλαδή πες ότι καταλήξαμε ότι όντως είναι, θα χρειαστεί άλλες 100 σελίδες για να αναλυθεί περαιτέρω. Χώρια ότι είναι όλα εκτός θέματος.

 

Μιλάμε για αυτονόητα πράγματα. Ναι δεν αρέσει σε πολλούς, αλλά αυτό δε το καθιστά μη-μουσική. Με το ίδιο επιχείρημα δεν είναι μουσική ούτε η κλασική, γιατί δεν αρέσει σε πολλούς.

 

Στο λινκ από τη wiki που εβαλες γράφει ότι είναι το ποιο εμπορικό κιόλας. Αυτό σημαίνει είτε ότι ο κόσμος γέμισε μαύρους γκάνκστα ή ότι όντως εκατομμύρια άνθρωποι πληρώνουν για τους δίκσους και παρευρίσκονται στις συναυλίες.

 

Άντε πάμε παρακάτω τώρα.  ;D ;D ;D Γιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είμαι υποστηρικτής του είδους, της λογικής είμαι που της έχεις πετάξει τα μάτια έξω.

 

 

 

:o

 

Ως επί το πλείστον, είσαι υποστηρικτής των προσωπικών σου biases, όπως όλοι μας.

 

Συγγνώμη για την παρεκτροπή, συνεχίστε.

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread αλλά αν κάτσω να κάνω quote το οτιδήποτε στο οποίο διαφωνώ, θα τελειώσω το πρωί.. ;D

 

 

Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ως μουσικό είδος κάτι το οποίο στερείται:

1.συνθετικής ικανότητας

2.εκτελεστικής ικανότητας

3.παράδοσης

4.κουλτούρας

5.μουσικών οργάνων(τι άλλο θέλεις;)

 

- Σε πολύ γενικές γραμμές, το χιπ-χοπ ξεκίνησε και αγκαλιάστηκε από τους φτωχούς νεολαίους των γκέτο, ακριβώς επειδή "στερείται" συνθετικής και εκτελεστικής ικανότητας (όπως αυτή την ορίζεις εσύ). Δε χρειαζόταν να σπουδάσει κάποιος μουσική ($) για να γράψει ένα χιπ-χοπ κομμάτι, ούτε χρειαζόταν να αγοράσει ακριβά όργανα μουσικής ($). Αν λοιπόν θεωρείς ότι η χιπ-χοπ δεν είναι μουσική επειδή ένας χιπ-χοπάς δεν ξέρει τι σημαίνει "φούγκα" ή δεν έχει πτυχίο αρμονίας, τότε ούτε η πανκ είναι μουσική, ούτε και τα παραδοσιακά τραγούδια. Επίσης, με βάση την παραπάνω λίστα, ούτε η techno και η house είναι μουσικές.

 

- Φυσικά και έχει παράδοση, ψάξε το.

 

- Όσο για την κουλτούρα, κάθε μουσική αναπαράγει και μια κουλτούρα από την οποία ανατροφοδοτείται (κι εδώ θα διαφωνήσω με τον theoctapus που θεωρεί τη μουσική κάτι ξεκομμένο από την κουλτούρα της). Το χιπ-χοπ, ως μουσική με μεγάλη απεύθυνση σε καταπιεσμένους νέους, "έχτισε" τη δική της κουλτούρα με πολλές κοινωνικές προεκτάσεις.

 

 

Όσο για το σημερινό χιπ-χοπ, ουσιαστικά ισχύει ότι και για τα περισσότερα είδη που αγαπήθηκαν και έγιναν πιο εμπορικά. Πέρα από το "καλό" χιπ-χοπ, υπάρχει και το χιπ-χοπ που τραγουδιέται στα σκυλάδικα, υπάρχει και το "δείτε πόσα φράγκα και γκόμενες έχω" χιπ-χοπ κ.ά. Σκέφτομαι ότι ίσως κάτι τέτοιο έχετε κατά νου κάποιοι, γι αυτό και βγάζετε τόση απέχθεια. Κι ο Kanye West ίσως ανήκει σε αυτή την κατηγορία, πάντως κανά-δυο κομμάτια που είχα ακούσει δεν ήταν τόσο άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Ως επί το πλείστον, είσαι υποστηρικτής των προσωπικών σου biases, όπως όλοι μας.

 

Συγγνώμη για την παρεκτροπή, συνεχίστε.

 

Δεν άντεξες εε; Αντί λοιπόν να κάνεις σχόλια επι προσωπικού κάνε ένα κόπο να σχηματίσεις επιχειρήματα και να παρουσιάσεις απόψεις επί του θέματος. Αν θες βέβαια. Άλλωστε αυτό που λές δεν έχει καμία αξία αφού ισχύει για όλους (και για 'σένα αλλά και για την ίδια την άποψη) κι αν το γενικεύσουμε και σε ισχύ τότε καμία κουβέντα δεν έχει νόημα, ποτέ.

Αν θεωρήσουμε πως η υποστήριξη προσωπικών bias είναι το μόνο πράγμα που λειτουργεί σε μια κουβέντα τότε ουσιαστικά ακυρώνουμε την δυνατότητα να ελέγξουμε, να κρίνουμε και πιθανώς να διορθώσουμε θέματα που είναι και ποσοτικοποιήσιμα, και βασίζονται εκ των πραγμάτων σε λογικές συνέχειες και η αλήθεια τους μπορεί να εξακριβωθεί. Κοινώς αφήνουμε χώρο για το οτιδήποτε και ακυρώνουμε την όποια απάντηση. Δεχομαστε τα πάντα σαν να είναι πίστη και απορρίπτουμε τα γεγονότα, τα δεδομένα και την λογική την ίδια. Κάτι μου λέει πως κουβέντα ουσίας δεν γίνεται έτσι.

Θεωρώ λοιπόν πως οι απαντήσεις του Grey στο θέμα έχουν λογικά λάθη. Μπορεί να κάνω λάθος. Ας μου πείτε που. Δεν έχει σημασία αν λέω κάτι εγώ, ο Grey ή ο οποιοσδήποτε αλλά αυτό που λέγεται τι περιέχει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το χιπ-χοπ, ως μουσική με μεγάλη απήχηση σε καταπιεσμένους νέους, "έχτισε" τη δική της κουλτούρα με πολλές κοινωνικές προεκτάσεις.

 

 

Ισχύει. Η καταγγελία της καταπίεσης (των μαύρων από την αστυνομία π.χ.) όμως εύκολα εκφυλίζεται στη συνέχεια σε ιστορίες για μεγάλους κώλους που ξέρουν να κουνιούνται, για το πόσα λεφτά έχει ο κάθε Κάνιε, για τις σκύλες που θέλουν ξύλο, για τις γαμάτες συμμορίες στα γκέτο. Το θλιβερότερο είναι ότι όλα αυτά είναι διαποτισμένα με έναν ναρκισσισμό που συναγωνίζεται σε μέγεθος τον κώλο της Καρντάσιαν.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Η καταγγελία της καταπίεσης (των μαύρων από την αστυνομία π.χ.) όμως εύκολα εκφυλίζεται στη συνέχεια σε ιστορίες για μεγάλους κώλους που ξέρουν να κουνιούνται, για το πόσα λεφτά έχει ο κάθε Κάνιε, για τις σκύλες που θέλουν ξύλο, για τις γαμάτες συμμορίες στα γκέτο.

 

Αυτό όμως είναι θέμα αισθητικής. Αν πάμε π.χ. σε άλλο μουσικό είδος (και μην ακούσω κανένα να λέει πως δεν είναι μουσική, θα του δαγκώσω το λαρύγγι :)) όπως είναι το death metal, υπάρχουν καθόλα καταξιωμένες μπάντες όπως οι Cannibal Corpse και οι Carcass που οι μεν πρώτοι έχουν στίχους για διαμελισμούς και άπειρο gore οι δε δεύτεροι έχουν στίχους για νεκροτομές και αντίστοιχο λεξιλόγιο, μεταξύ άλλων. Να μην μιλήσω για τους Manowar και το στιχουργικό τρίπτυχο "το μεταλ γ****, εμείς γ*****, οι οπαδοί μας γ*****" κι όλ' αυτά φορώντας δερμάτινα εσώρουχα.

Δεν μιλάμε λοιπόν και για τίποτα καινοφανές. Δεν μπορεί εκ των πραγμάτων το σύνολο των τραγουδιών να αναφέρεται πάντα για θέματα σοβαρά ή έστω υψηλής αισθητικής ή έστω αποδεκτής αισθητικής. Μπορεί κανείς να ακυρώσει την αξία του αποτελέσματος αλλά όχι να αμφισβητήσει την φύση αυτού.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... υπάρχουν καθόλα καταξιωμένες μπάντες όπως οι Cannibal Corpse και οι Carcass που οι μεν πρώτοι έχουν στίχους για διαμελισμούς και άπειρο gore οι δε δεύτεροι έχουν στίχους για νεκροτομές και αντίστοιχο λεξιλόγιο, μεταξύ άλλων.

Ναι, αλλά αυτό δεν είναι μουσική.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αυτό δεν είναι μουσική.

 

;D ;D

(και μην ακούσω κανένα να λέει πως δεν είναι μουσική, θα του δαγκώσω το λαρύγγι :))

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου