Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά π.χ. όταν ένας υδραυλικός, που έχει το groove, χτυπάει το σωλήνα με ρυθμό, κάνει μουσική;

ναι ρε φίλος...και τον λέμε drummer ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα δεν με κρατάει ξύπνιο τα βράδια αλλά το σκέφτομαι πολλές φορές.

Όχι βέβαια για είδη αποδεκτά ως μουσική, αλλά π.χ. όταν ένας υδραυλικός, που έχει το groove, χτυπάει το σωλήνα με ρυθμό, κάνει μουσική;

 

Αν -με καποιο τροπο- καταλήξεις σε μια σιγουρη απαντηση Ναι/Οχι για το παραπανω ερωτημα, τι ακριβως αποτελεσμα θα εχεις? Θα επηρεαστεις εσυ καπως? Για παραδειγμα θα ξεκινησεις/σταματησεις να εκτιμας τον ηχο του υδραυλικου που χτυπαει το σωληνα επειδη ειναι/δεν ειναι μουσικη?

 

Ρωταω χωρις hostility και προφανως οχι εσενα προσωπικα. Απλα μου κανει εντυπωση πως η συζητηση κατεληξε εν μερει να περιλαμβανει και το συγκεκριμενο ερωτημα το οποιο θεωρω τελειως ατοπο/ανωφελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαρακτηρισεις το χιπχοπ μουσικη θα πρεπει να δεχτεις οτι και οι dj ειναι επισης μουσικοι… γιατι δεν εχει αλλους ενα χιπχοπ συγκροτημα, μονο ‘’τραγουδιστες’’ που μιλανε και δεν τραγουδανε και ‘’μουσικους’’ που δεν φτιαχνουν μουσικη αλλα ξεσηκωνουν των αλλων… εγω δεν θα το κανω αυτο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαρακτηρισεις το χιπχοπ μουσικη θα πρεπει να δεχτεις οτι και οι dj ειναι επισης μουσικοι… γιατι δεν εχει αλλους ενα χιπχοπ συγκροτημα, μονο ‘’τραγουδιστες’’ που μιλανε και δεν τραγουδανε και ‘’μουσικους’’ που δεν φτιαχνουν μουσικη αλλα ξεσηκωνουν των αλλων… εγω δεν θα το κανω αυτο:)

Ως μουσική ορίζεται η τέχνη που βασίζεται στην οργάνωση ήχων με σκοπό τη σύνθεση, εκτέλεση και ακρόαση/λήψη ενός μουσικού έργου. Με τον όρο εννοείται επίσης και το σύνολο ήχων από το οποίο απαρτίζεται ένα μουσικό κομμάτι.

Οι DJ κανουν ακριβως αυτο. Οργανωνουν ηχους απο ήδη υπαρχοντα κομματια και δημιουργουν κατι καινουργιο. Σιγουρα δεν μπορεις να δωσεις 5/5 λογω "κλεψιας" (και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι οι original συνθετες σαφως και πληρωνονται). Βεβαια να πουμε και κατι αλλο. Οι DJ και οι παραγωγοι δεν ειναι παντα το ιδιο προσωπο και δεν εχουν τις ιδιες δουλειες. Ο πρωτος κανει το "performance", ο δευτερος δημιουργει το sample. Πχ. το "Eric B. Is President" ειναι φτιαγμενο απο τον Marley Marl, αλλα την ολη "ερμηνεια", ας πουμε, την κανει ο Eric B.. Προσωπικα, στο thread χρησιμοποισα τον ορο DJ και για τις δυο δουλειες για λιγοτερα μπερδεματα σημασιολογιας  :P

 

Για παραδειγμα ακου αυτο (κομματαρα BTW  :P )

 

Και δες τα sample:

"Something Extra" performed by Black Heat

"Up for the Down Stroke" performed by The Horny Horns (Removed following lawsuit.)[7][21]

"Chief Rocka" performed by Lords of the Underground

 

Πηραν sample των 2 δευτερολεπτων στο καθενα και φτιαξαν κατι διαφορετικο. Συνθεση ειναι, κατα τη γνωμη μου, απλα οχι "παραδοσιακη".

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μουσική ορίζεται η τέχνη που βασίζεται στην οργάνωση ήχων με σκοπό τη σύνθεση, εκτέλεση και ακρόαση/λήψη ενός μουσικού έργου. Με τον όρο εννοείται επίσης και το σύνολο ήχων από το οποίο απαρτίζεται ένα μουσικό κομμάτι.

δεν θελω να απαξιωσω αυτον που εγραψε τον ορισμο αυτο… αλλα δεν εχει να κανει,  δεν ειναι μουσικη αυτο. μου αρεσει και η λεξη ‘’οριζεται’’ ? ? στην αρχη… ετσι θα ορισεις αλλα αντικειμενα που ειναι πιο κατανοητα απο τον ανθρωπο, οχι τη μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AuditoryDriving λες, λες και τίποτα δεν λες. Αερολογίες. Και να σου ξανα στίχοι των Carcass και πληροφορίες για τον δίσκο και την δισκογραφία τους. Η πλάκα είναι πως έχω μόνο δυο δίσκους απ' το εν λόγω συγκρότημα και τα τραγούδια που αναφέρεις ουτε καν τα ξέρω, άσε που αν προσπαθήσω να το κατατάξω δεν μπαίνει ούτε στα πρώτα 30 αγαπημένα μου συγκροτήματα. Στο τέλος της συζήτησης θα ξέρεις πιο πολλά εσύ γι' αυτούς απ' ότι εγώ και να δείς που θα αρχίσεις και να τους ακούς ;D ;D

 

Το προβλημα ειναι σ αυτο τον παραλογισμο "ολα ειναι μουσικη, αρα ολα ισα κι ομοια" [/i]τον οποιο προσπαθεις να στηριξεις εσυ με τη λογικη σου, με τροπο υπεραπλουστευτικο για θεματα που ειναι εν γενη πολυδιαστατα και πολυπλοκα.

 

Δεν έκανα καμία γενίκευση του τύπου "ολα ειναι μουσικη, αρα ολα ισα κι ομοια". Πάλι φαντάζεσαι πράγματα. Η συζήτηση αφορά πολύ συγκεκριμένα το hip-hop και ραπ και εξελίχθηκε για το death metal. Δεν είναι ούτε ίσα (ανάλογα τις προτιμήσεις του καθένα κάποιο είναι ανώτερο κάποιο είναι κατώτερο) ούτε όμοια (διαφορετικά μουσικά είδη) αλλά είναι όμως κανονικότατη μουσική όλα τους.

 

Μιλάμε λοιπόν για είδη και μπάντες που ακούνε εκατομμύρια άνθρωποι και έχουν δεκαετίες παρουσίας και εσύ κουνάς το δάχτυλο και μου πουλάς μούρη ότι δήθεν τα σχόλιά σου δεν είναι νερουλά ενώ για κερασάκι μιλάς για κατσαρόλες στο πάτωμα. Κι από πάνω με πληροφορείς δήθεν σε τι φόρουμ είμαστε. Ευχαριστώ πολύ, τι θα έκανα χωρίς εσένα.

 

Το προβλημα ειναι σ αυτο τον παραλογισμο "ολα ειναι μουσικη, αρα ολα ισα κι ομοια" [/i]τον οποιο προσπαθεις να στηριξεις εσυ με τη λογικη σου, με τροπο υπεραπλουστευτικο για θεματα που ειναι εν γενη πολυδιαστατα και πολυπλοκα.

 

Ακόμα μια φορά, μόνο σου το συμπέρανες το "ολα ειναι μουσικη, αρα ολα ισα κι ομοια".

 

...τοτε αρχιζεις να αμυνεσαι σαν 5 χρονων παγκοτερμα σε αντεπιθεση που βγαινει για καρατε.

 

Αν είχες λίγο αξιοπρέπεια και λίγο μυαλό θα καταλάβαινες πως αυτό είναι γνήσια προσβολή. Προφανως δεν μπορείς να κάνεις κουβέντα χωρίς προσβολές και προσωπικές επιθέσεις. Λυπάμαι. Θα σου ζήταγα να ανασκευάσεις αλλά ευτυχώς γι' μένα δεν με ενδιαφέρει τι λες.

 

Μισανθρωπια και αηδια. Σιγουρα θα λαβω την αποψη σου περι αισθητικης πολυ σοβαρα.

 

Γειά σου AuditoryDriving ανθρωπιστή. Δεν ζήτησα ούτε την άδειά σου ούτε να λάβεις υπόψη την γνώμη μου.

 

Και να σε ρωτήσω, γιατί ακριβώς η μισανθρωπιά και η αηδία να μην γίνει θέμα για τραγούδι; Επειδή δεν σου αρέσει εσένα. Κάτσε ένα λεπτό. Ναι Carcass εκεί; Παιδιά κατεβάστε ρολά, γρήγορα. Ο AuditoryDriving λέει πως δεν γράφετε μουσική. Δεν σας γουστάρει ρε παιδί μου, πως το λένε. Γρήγορα γιατί μετά δεν θα σας ξεπλένει ούτε ο Δούναβης. ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...τοτε αρχιζεις να αμυνεσαι σαν 5 χρονων παγκοτερμα σε αντεπιθεση που βγαινει για καρατε.

 

 

Αν είχες λίγο αξιοπρέπεια και λίγο μυαλό θα καταλάβαινες πως αυτό είναι γνήσια προσβολή. Προφανως δεν μπορείς να κάνεις κουβέντα χωρίς προσβολές και προσωπικές επιθέσεις. Λυπάμαι. Θα σου ζήταγα να ανασκευάσεις αλλά ευτυχώς γι' μένα δεν με ενδιαφέρει τι λες.

 

 

Χμμμμ.. αυτο ειναι γνησια προσβολη, ενω το να θεωρουμε πολιτισμικα ισοτιμη τη νεκροφιλια, τον κανιβαλισμο σε πτωματα και τον σαδισμο δεν ειναι...

 

Λογικό.  :o

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ.. αυτο ειναι γνησια προσβολη, ενω το να θεωρουμε πολιτισμικα ισοτιμη τη νεκροφιλια, τον κανιβαλισμο σε πτωματα και τον σαδισμο δεν ειναι...

 

otivox4d6ac9o5qu8qkq.jpg

 

Δεν περίμενα πως θα το έλεγα ποτέ αυτό αλλά, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΟΣ. ;D ;D Ικανοποιημένος;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου