Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ ήμαρτόνε, προτιμώ τις γάτες σου, δλδ εσύ έχεις παράξει τπτ πρωτότυπο? Όλο διασκευές παίζεις και μάλιστα με ήχους πλάγιους δεύτερους, τύπου Λόρδα. Ξεκόλλα , εκτός απ το Χαμουνδ, υπάρχουν και τα μουυυυυυυυυυυυγκ ;D ;D ;D

  Μην καταδικάζεις, ειδιά δε απ τη στιγμή που εσύ είσαι ήδη καταδικασμένος στη λήθη, μαζί με τους DP  8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο τι σχεση εχει με το αν οι DJs ειναι ή δεν ειναι μουσικοι?

Ξαναδιάβασέ το... το'χεις!

 

Disclaimer: δεν είμαι ούτε DJ, ούτε μουσικός, ούτε με νοιάζει

 

Για το πρωτο και το δεύτερο δεν ξερω, για το δευτερο τρίτο  ειμαι σιγουρος.

Τώρα είναι σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν συμφωνώ με τον Waterfall (φτύνω τον κόρφο μου ;D).

 

Η δική μου εκδοχή, χωρίς άπειρα quotes (που έχουν γίνει τρελή μόδα):

 

Ο Dj δεν είναι μουσικός διότι απλά κάνει κόψε-ράψε σε ήδη έτοιμη μουσική. Δηλαδή δε χρειάζεται να έχει καμία γνώση μουσικής ή οργανοπαιξίας, ούτε χρειάζεται να παράγει πρωτότυπο υλικό. Όλα όμως έχουν αντεπιχειρήματα. Για παράδειγμα, εγώ παίζω κιθάρα και μπουζούκι όμως δεν παράγω πρωτότυπη μουσική και όταν το έκανα κατά καιρούς το αποτέλεσμα ήταν μέτριο. Άρα ως μουσικός (τρομάρα μου) και βάσει του δεύτερου σκέλους, εξαρτώμαι, εν μέρει, από συνθέσεις άλλων. Έτσι διά της ατόπου καταλήγω ότι αν εξαφανιστούν οι συνθέτες τότε θα μείνω κι εγώ κάπως στείρος.

 

Ακόμη, δεν είναι εύκολο να επικαλούμαστε ορισμούς (τι είναι μουσική;) στηρίζουμε τα επιχειρήματά μας διότι μπορεί μέσω της συζήτησης να θεωρηθεί και το pc μουσικό όργανο (πχ πατάω το L και βγάζει έναν ήχο κλπ). Τώρα που το σκέφτομαι, υπο αυτή την έννοια όντως είναι.

 

Το γεγονός ότι οι DJs δεν είναι μουσικοί, και εδώ διαφωνώ με τον waterfall, δεν σημαίνει ότι αυτό που κάνουν είναι trivial. Αν θέλεις δηλαδή να βγάλεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα θέλει τριβή. Εγώ πχ δε μπορώ να το κάνω διότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα προγράμματα και δεν έχω και πολλή καλή αίσθηση του ρυθμού. Και επειδή μπορεί να μου πείτε ότι εγώ είμαι Ούγκανος που δε μπορώ, πιστεύω υπάρχουν κι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω απο πειρα μιλαω. Ειναι piece of cake που λενε και στο χωριο μου. Το ποσο ευκολο ειναι το βλεπεις καθε μερα, η παραγωγη κομματιων/"τραγουδιων" απο μη-μουσικους κοντευει να ξεπερασει_αν δεν το εχει κανει ηδη_την παραγωγη τραγουδιων απο πραγματικους μουσικους.

Αυτο δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Ευκολο ειναι και το να φτιαχνεις blues κομματια. Οχι απλα ευκολο, γελοιο. Λεει κατι αυτο για την οποια ποιοτητα του μουσικου αποτελεσματος (ειτε blues, ειτε hip hop)? Επισης, εννοιες "ευκολο"/"δυσκολο" ειναι λιγο-πολυ υποκειμενικες.  ;)

Σαν τους μαγειρες μπορει να ειναι, μουσικοι σιγουρα δεν ειναι. Επειδη ανακατευεις διαφορα ζαρζαβατικα και κρεατικα μεσα σε μια κατσαρολα και τα μαγειρευεις δεν σημαινει οτι εισαι και γεωργος/κτηνοτροφος/χασαπης κτλ. Εισαι απλα μαγειρας. "Παιζεις" με τις πρωτες υλες, δεν τις δημιουργεις. Γι αυτο και εισαι μονο μαγειρας. Αν παψουν να υπαρχουν οι γεωργοι, οι κτηνοτροφοι και τοσοι αλλοι που παραγουν τις πρωτες υλες, το επαγγελμα σου θα παψει να υφισταται. Εκτος κι αν αρχισεις να μαγειρευεις τις σολες σου σαν τον Σεραφινο. ;D

Ετσι και με τους DJ/"παραγωγους", αν οι μουσικοι σταματησουν να γραφουν και να παιζουν μουσικη, "παπαλα" οι DJ/"παραγωγοι". No Music, No Sampling. No Sampling, No new music tracks from DJs/Producers.

;D

Η παρομοιωση ειναι λιγο-πολυ ακυρη ομως  :P Και οι κανονικοι μουσικοι "μαγειρες" μπορουν να θεωρηθουν. Και αυτοι με τις πρωτες υλες παιζουν (νοτες). Δεν υπαρχει παρθενογεννεση στη μουσικη. Το οτι στη χιπ χοπ οι DJ το χουν τραβηξει απ'τα μαλλια σχετικα με το concept της παρθενογεννεσης ειναι κατι που δικαιως ενοχλει πολλους. Αλλα, εν τελει, μουσικη φτιαχνουν κι αυτοι. Λιγο/πολυ original σε συνθεση δεν εχει σημασια. Μουσικη ειναι.

...εσυ το τυρι κουμπαρε. :P Μανια να βαφτισεις μουσικους τους DJs. Προσπαθησε να καταλαβεις οτι οποιος "οργανωνει" ή/και παραγει ηχους δεν ειναι απαραιτητα και μουσικος. Αυτο μπορει να το κανει ο καθενας, τα samplers και τα synths εκει ειναι γι αυτο τον λογο, και μπορει να τα χρησιμοποιησει ο καθενας, μουσικος ή μη.

Δεν εχω καμια μανια ρε συ Waterfall  :P Αυτο που λεω ειναι το εξης. Πως οριζεις το μουσικος? Γιατι θυμαμαι thread εδω περα παλιοτερα που ειχαν μπλεξει τα μπουτια τους σχετικα με το τι σημαινει ο ορος "μουσικος". Αλλοι ελεγαν αυτος που ειναι οργανοπαιχτης, αλλοι μονο αυτος που πληρωνεται για να παιζει μουσικη κτλ. Και ναι, δεν διαφωνησα ποτε, μουσικοι με την εννοια του οργανοπαιχτη κτλ. δεν ειναι. Με τη ευρυτερη εννοια ομως του μουσικου/καλλιτεχνη, φυσικα και ειναι. Και οι collage artists καλλιτεχνες ειναι.  8)

 

Οσο για το video που μου 'στειλες, δεν χρειαστηκαν μουσικες ικανοτητες για να το φτιαξεις? Δεν πρεπει να εχεις αισθηση του ρυθμου, μελωδιας, αρμονιας κτλ. οταν samplαρεις? Η απλα μια ωρα διαλεγες τα sample και τα πεταξες μεσα χωρις καθολου σκεψη? Αυτο που δημιουργησες, παρ'ολο που δεν θα μπορουσες να το κανεις χωρις τα sample, ηθελε δουλεια και καποια skill μουσικοτητας. Εστω κι αν ηταν μονο μια ωρα  ;)

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ήμαρτόνε, προτιμώ τις γάτες σου, δλδ εσύ έχεις παράξει τπτ πρωτότυπο?

Ναι.

 

Ο Dj δεν είναι μουσικός διότι απλά κάνει κόψε-ράψε σε ήδη έτοιμη μουσική. Δηλαδή δε χρειάζεται να έχει καμία γνώση μουσικής ή οργανοπαιξίας, ούτε χρειάζεται να παράγει πρωτότυπο υλικό.

Αυτο το αυτονοητο θα επρεπε να το ξερουν ολοι εδω μεσα, σ'ενα φορουμ που υποτιθεται οτι αποτελειται κυριως απο μουσικους. 

 

εγώ παίζω κιθάρα και μπουζούκι όμως δεν παράγω πρωτότυπη μουσική και όταν το έκανα κατά καιρούς το αποτέλεσμα ήταν μέτριο. Άρα ως μουσικός (τρομάρα μου) και βάσει του δεύτερου σκέλους, εξαρτώμαι, εν μέρει, από συνθέσεις άλλων.

Και τι εγινε? Παραμενεις μουσικος. Το θεμα μας ειναι αν οι DJs ειναι μουσικοι ή οχι.

 

αν εξαφανιστούν οι συνθέτες τότε θα μείνω κι εγώ κάπως στείρος.
Θα συνεχισεις να παιζεις μουσικη οπως και να'χει. Θα αναγκαστεις να βγαλεις τη δικια σου μουσικη, αφου υποτιθεται δεν θα υπαρχει τιποτα απο αλλους συνθετες για να παιξεις. Απ'την στιγμη που παιζεις καποιο μουσικο οργανο, το να γραψεις καποτε την οποια δικη σου μουσικη ειναι αναποφευκτο. Ασε που το παμε μακρια τωρα και εντελως σε φανταστικο επιπεδο. Πως εμαθες να παιζεις ενα μουσικο οργανο αν δεν προϋπηρχε καποια γραμμενη μουσικη? Κατι επρεπε να παιζεις σ'αυτο το οργανο. Ή εμαθες να παιζεις λοιπον πανω σε μουσικες αλλων ή εμαθες μονος σου γραφοντας τη δικη σου μουσικη. :P

 

...μπορεί μέσω της συζήτησης να θεωρηθεί και το pc μουσικό όργανο (πχ πατάω το L και βγάζει έναν ήχο κλπ)
Και το καζανακι να τραβηξεις, ηχο θα βγαλει. ::) Ηχο θα ακουσεις επισης αν κλεισεις μια πορτα, αν χτυπησεις το κεφαλι σου στον τοιχο, αν πεταξεις ενα ποτηρι στο πατωμα, αν πατησεις την ουρα της γατας σου, αν φτερνιστεις, αν πατησεις τα πληκτρα του κινητου σου, αν...αν...αν...1 τρισεκατομμυριο "αν" μπορουμε να αναφερουμε. Εχεις μπερδεψει την παραγωγη του ηχου με την μουσικη. Η μουσικη δεν ειναι σκετο ηχοι.

 

Καλα τωρα πραγματικα δεν το πιστευω οτι καθομαστε και συζηταμε σοβαρα για ενα τετοιο θεμα σε ενα φορουμ μουσικων. Τι ειναι μουσικη, τι ηχος, τι θορυβος, αν ειναι ο DJ μουσικος και αλλα τετοια αστεια. Το εχω ξαναγραψει απειρες φορες, στο ΝΟΙΖ η εννοια του Αυτονοητου απλα δεν υπαρχει. Ειμαι σιγουρος οτι αν ανοιξει αυριο καποιος ενα θρεντ με τιτλο "Αποκεφαλισμος: σιγουρος θανατος ή υπαρχει θεραπεια?" θα βρεθουν 10-20 πυροβολημενοι που θα πανε το θεμα στις 30 σελιδες γραφοντας "αποψεις" και "επιχειρηματα" υπερ της "θεραπειας".

Αχ ρε κατακαημενη "Κοινη Λογικη", εσυ εφυγες (απ'το φορουμ) νωρις..

 

Το γεγονός ότι οι DJs δεν είναι μουσικοί, και εδώ διαφωνώ με τον waterfall, δεν σημαίνει ότι αυτό που κάνουν είναι trivial.
Κανεις δεν ειπε οτι το επαγγελμα του DJ ειναι trivial. Αλλα και παλι, δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

 

Ευκολο ειναι και το να φτιαχνεις blues κομματια. Οχι απλα ευκολο, γελοιο. Λεει κατι αυτο για την οποια ποιοτητα του μουσικου αποτελεσματος (ειτε blues, ειτε hip hop)?

Εχει καποια σχεση αυτο με το θεμα που συζηταμε? Για το αν οι DJs ειναι μουσικοι ή οχι? Και μια και ανεφερες το "ευκολο" Blues, ενας κιθαριστας θα κατσει κατω με μια κιθαρα και θα συνθεσει ενα blues τραγουδι. Θα γραψει τη μελωδια που αποτελειται απο νοτες και μετα τους στιχους, ή και το αναποδο. Αυτος ειναι Μουσικος.

Οταν ερθει τωρα καποιος DJ/"παραγωγος", σαμπλαρει το μισο κομματι του, σαμπλαρει και αλλο μισο κομματι απο καποιον αλλο Blues μουσικο, μετα πεταξει τα φωνητικα και γραψει τους δικους του στιχους και τους κολλησει στο νεο κομματι/κολαζ, αυτος ο τυπος θεωρειται μουσικος/συνθετης? Ουτε στο πιο τρελο του ονειρο.

 

Και οι κανονικοι μουσικοι "μαγειρες" μπορουν να θεωρηθουν. Και αυτοι με τις πρωτες υλες παιζουν (νοτες).
Αντε να στο πω ακομα πιο απλα, μπας και συνεννοηθουμε:

Παιρνεις τηλ. στην Pizza Krak και παραγγελνεις μια Special Krak. Μετα απο μιση ωρα την εχεις στην πορτα σου. Ανοιγεις το κουτι και μοιραζεις την πιτσα σε 4 πιατα, και μετα αρχιζεις και τρως με τους φιλους σου. Επειδη μοιρασες στην παρεα σου μια ετοιμη πιτσα που εφτιαξε και εψησε καποιος αλλος, εστω κι αν η συγκεκριμενη πιτσα φτιαχτηκε απο υλικα που εσυ διαλεξες, θεωρεις τον εαυτο σου...μαγειρα? Αν οχι, και με την ιδια λογικη, γιατι να θεωρει ενας DJ τον εαυτο του μουσικο? Ο DJ δεν κανει τιποτα αλλο απ'το να "σερβιρει" την ετοιμη μουσικη τριτων στο κοινο του. Ακομα κι αν μερος της μουσικης αυτης ειναι σαμπλαρισμενη και εχει παρει καποια διαφορετικη μορφη απο την original μουσικη, παραμενει στο μεγαλυτερο μερος της "μαγειρεμενη" απο αλλον.

Καταλαβαινεις την Τεραστια διαφορα του "φτιαχνω μουσικη με νοτες παιζοντας καποιο μουσικο οργανο" και του "φτιαχνω μουσικη με samples ετοιμων τραγουδιων"? Και τα δυο Μουσικη ειναι, απλα η πρωτη περιπτωση φτιαχνεται απο μουσικους ενω η δευτερη απο μη-μουσικους, και φυσικα η πρωτη εχει μεγαλυτερη αξια, να μην πω οτι μονο η πρωτη εχει αξια. Το Copy-Paste δεν ειναι τεχνη, οχι τουλαχιστον με την μορφη που συζηταμε εδω.

 

Πως οριζεις το μουσικος?
Καποιος που παιζει/συνθετει μουσικη μεσω ενος μουσικου οργανου. Ξερεις, καποιος που χρησιμοποιει νοτες για να φτιαξει μια μουσικη απ'το μηδεν, οχι samples με την...μιση 9η του Μπετοβεν να ακουγεται στο πατημα ενος pad καποιου MIDI controller. Το ξερω, ειναι δυσκολο να το χωνεψουν καποιοι DJs, αλλα τι να κανουμε τωρα? Ας προσπαθησουν να ζησουν μ'αυτο, δεν τρεχει και τιποτα. Αν πια καιγονται τοσο πολυ για τον "τιτλο" του μουσικου, ποτε δεν ειναι αργα να μαθουν καποιο μουσικο οργανο.

 

Και οι collage artists καλλιτεχνες ειναι.  8)
Ειναι.  Μουσικοι δεν ειναι.

 

Οσο για το video που μου 'στειλες, δεν χρειαστηκαν μουσικες ικανοτητες για να το φτιαξεις?
Οχι. Τι μουσικη ικανοτητα χρειαζεται για να κανεις copy-paste καποιες κυματομορφες στο Audacity? Ή να περασεις καποια εφφε σε samples ομιλιας στο FL Studio? 

 

Αυτο που δημιουργησες, παρ'ολο που δεν θα μπορουσες να το κανεις χωρις τα sample, ηθελε δουλεια και καποια skill μουσικοτητας. Εστω κι αν ηταν μονο μια ωρα  ;)
Χωρις καποια απο αυτα τα samples δεν θα μπορουσα να το κανω, γιατι δεν μπορω να φτιαξω ηχο σε καποιο synth με τον Austin Powers να φωναζει "Yeah Baby, Yeah!". :P Το μουσικο μερος ομως θα μπορουσα να το φτιαξω με τα synths, αλλα θα μου επαιρνε φυσικα αρκετο χρονο και προγραμματισμο. Στα παλιοτερα χρονια δεν φανταζεσαι τι τραβαγαμε για να φτιαξουμε μια ρυθμικη γραμμη/arpeggio με καποιον synth bass ηχο για παραδειγμα σε ενα καναλι του sequencer, με ολες τις αλλαγες τονικοτητας, modulation κλπ που χρειαζοταν να γινουν στο συγκεκριμενο καναλι και για ολη την διαρκεια του κομματιου, νοτα προς νοτα.

 

Σημερα καποιος_μουσικος ή μη (ενας DJ πχ) μπορει απλα να πατησει μια 5-note συγχορδια στα πληκτρα  ενος συγχρονου workstation και να αφησει τον/τους arpeggiator/s να παιξουν/δημιουργησουν arpeggios απιστευτης πολυπλοκοτητας σε χρονο μηδεν. Ενας μουσικος μπορει να εχει το ιδιο αποτελεσμα απλα παιζοντας και γραφοντας την ιδια φραση ενος arpeggiator σε ενα καναλι του sequencer, κατι που θελει βεβαια πολυ δουλεια, ιδιαιτερα αν χρειαζονται αλλαγες τονικοτητας της φρασης μεσα στο χρονο κλπ. Οπως και να'χει, στο τελος ο μουσικος θα το φτιαξει, εστω κι αν χρειαστει μερικες ωρες προγραμματισμου.

Βαλε κι εναν DJ να κανει το ιδιο, αραξε αναπαυτικα με ενα μεγαλο σακουλι ποπ κορν και απολαυσε το θεαμα...popcorn.gif

 

 

 

"Pain in the ass" ειναι πλεον το γραψιμο καποιας απαντησης στο ΝΟΙΖ. Μας βγηκαν τα ματια εξω με το νεο look του φορουμ. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο μουσικος, καλλιτεχνης, εκτελεστης μουσικου οργανου, και αλλο να εχω αποψη οσων αφορα τη μουσική, τα τραγουδια και να μπορω να ακολουθω τα vibes και να φτιαχνω set list με συγκεκριμενα τραγουδια, για συγκεκριμενη περιπτωση κτλ.

 

Και για να ξεκαθαρισουμε το "αυτονοητο" ειναι πχ οπως ο ζωγραφος και ο gallerie διευθυντης:

Καποιος επειδη εχει λεφτα, και εχει αισθητικη του "ΤΙ ειναι ωραιο, καλο, "πιασαρικο" αν θελετε, μπορει να βαλει σε σειρα απειρους DaVinci πινακες ή αγνωστους και να κανει ενα υπερθέαμα. Ομως, ο ιδιος ισως να μην μπορει ουτε το ονομα του να γραψει καλλιτενικα.

 

Τι ειναι; Ζωγράφος; Καλλιτεχνης;;;;!

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να λεγεσαι μουσικος, μαθε να παιζεις καποιο μουσικο οργανο.

[...]

Αν δεν τους ενδιαφερει, να μην αυτοσυστηνονται σαν μουσικοι

[...]

αυτος ο τυπος θεωρειται μουσικος/συνθετης? Ουτε στο πιο τρελο του ονειρο

[...]

γιατι να θεωρει ενας DJ τον εαυτο του μουσικο?

[...]

Το ξερω, ειναι δυσκολο να το χωνεψουν καποιοι DJs, αλλα τι να κανουμε τωρα? Ας προσπαθησουν να ζησουν μ'αυτο, δεν τρεχει και τιποτα.

 

Φίλτατε Waterfall-K, δεν χρειάζεται να είναι κανείς Φρόυντ για να καταλάβει από τα γραφόμενά σου, ότι ο νταλκάς σου δεν είναι το αν είναι όντως μουσικοί, οι DJs/παραγωγοί, αλλά ότι (και καλά) θέλουν να περνιούνται για μουσικοί (με το ζόρι) και να "αυτοαποκαλούνται" έτσι. Ότι σου χαλάνε τη μόστρα δηλαδή. Αυτό δεν μπορείς να χωνέψεις... Δεν ξέρω πόσους έχεις γνωρίσει και αν σου συστήθηκαν ΟΛΟΙ ως μουσικοί, αλλά σου το έγραψα ουκ ολίγες φορές "δεν με νοιάζει", για να καταλάβεις ότι μάλλον μόνο εσένα απασχολεί τελικά, αλλά φευ...

 

Έβαλες το παιδάκι στο βίντεο, για να πετάξεις λάσπη στον ανεμιστήρα, λες και δεν υπάρχει για κάθε τέτοιο παιδί, άλλοι 100 οι οποίοι ανεβάζουν μόνοι τους βίντεο στο youtube με air guitaring, ή άλλα τόσα που επειδή έπαιξαν ζωντανά σε 30-40 άτομα, νομίζουν ότι είναι μουσικοί, αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν καν αν είναι κουρδισμένη η κιθάρα, και το τρίτονο από την καθαρή πέμπτη.

 

Φυσικά και δεν είναι μουσικοί ΟΛΟΙ οι DJs/παραγωγοί, αλλά δεν τους ενδιαφέρει κιόλας. Είναι βέβαιο, δε, ότι αν πεις σε άτομα που γράφουν ηλεκτρονική, (τους οποίους τσουβαλιάζεις συλλήβδην) πχ. μάθε πιάνο/κιθάρα για να λέγεσαι μουσικός, θα σου πουν "για ποιο λόγο;  για να παίζω τι; δεν με ενδιαφέρει η μουσική που παίζεται με αυτά τα όργανα." Ζητάς δηλαδή να μάθει κάποιος πχ ηλεκτρική κιθάρα, ο οποίος ακούει ροκ και βγάζει σπυριά. Για ποιο λόγο; για να λέγεται μουσικός; so f*ckin what?

 

Τα περί "ακόμα πιο άσχετων" που πάνε να ακούσουνε το οποιοδήποτε είδος μουσικής από κάποιον άσχετο DJ, τα ξαναπροσπερνώ ως ατυχείς στιγμές... Πάρε όλα τα major clubs, sites και δισκογραφικές τηλέφωνο να ζητάνε πτυχία όταν πας, ή θέλεις να αγοράσεις κάποιο κομμάτι. "Τι; να μπεις θέλεις; έχεις πτυχίο αρμονία, αντίστιξη και φούγκα;"

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι δεν έχει φύγει μόνη της η κοινή λογική από το φόρουμ... μάλλον την διώξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θεμα μας ειναι αν οι DJs ειναι μουσικοι ή οχι.

 

H αλήθεια είναι οτι το θέμα μας δεν είναι αυτό αλλά έχει ξεγύγει πλέον. Νομίζω το νήμα πρέπει να αλλάξει τίτλο, διότι δεν έχει σχέση με πειρατεία και Κάνιε πλέον.

 

 

Και το καζανακι να τραβηξεις, ηχο θα βγαλει. ::) Ηχο θα ακουσεις επισης αν κλεισεις μια πορτα, αν χτυπησεις το κεφαλι σου στον τοιχο, αν πεταξεις ενα ποτηρι στο πατωμα, αν πατησεις την ουρα της γατας σου, αν φτερνιστεις, αν πατησεις τα πληκτρα του κινητου σου, αν...αν...αν...1 τρισεκατομμυριο "αν" μπορουμε να αναφερουμε. Εχεις μπερδεψει την παραγωγη του ηχου με την μουσικη. Η μουσικη δεν ειναι σκετο ηχοι.

 

Διαφωνώ. Το να τραβάς το καζανάκι ή να πετάς ποτήρια δεν μπορεί να έχει ένα συστηματικό αποτέλεσμα. Υπάρχει τυχαιότητα και "στο περίπου" παραγωγή ήχων. Εγώ μίλησα να πατάς πλήκτρα και να βγάζει ήχους-νότες. Αυτό ειναι θα έλεγα η αρχή ενός μουσικού οργάνου. Όμως δεν έχει σχέση με τους DJs (ούτε τον Κάνιε), οπότε ας μη ξεφεύγω.

 

 

Κανεις δεν ειπε οτι το επαγγελμα του DJ ειναι trivial. Αλλα και παλι, δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

 

 

Μα γράφεις ότι ειναι piece of cake η παραγωγή και το sampling. Εκεί διαφωνώ. Μπορεί "μουσική με την παραδοσιακή έννοια" να μην είναι αλλά δεν είναι και εύκολο.

 

 

ΥΓ. Παρατηρώ ότι έχει γίνει μανία το multiquoting. Βλέπω όμως ότι με το να κόβονται κομμάτια (στυλ DJ) από τις απαντήσεις μας δεν δουλεύει καλά. Έγραψα δύο-τρία πράγματα πιο πριν και μετά όταν απομονώθηκαν κάποιες φράσεις όλο το νόημα  άλλαξε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να γράψω πολλά, αλλά ας μείνουμε στο εξής: προκαλώ οποιονδήποτε να επιδιώξει μία μουσική σύνθεση των δύο λεπτών κάνοντας μόνο σάμπλινγκ. Αν μαζευτούν καμιά εικοσαριά τέτοιες (δεν θα πρέπει να είναι δύσκολο, ίσα-ίσα ξέρουμε ότι οι γάτες του Καταράχτη θα στείλουν τα μισά κομμάτια), ας κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ για το αν μας φαίνονται όλες ασήμαντες και ποια μας αρέσει περισσότερο. Πιστεύω (και γνωρίζω) ότι θα απαντηθούν όλα τα σχετικά ερωτήματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε, απορρίψαμε τους DJs, απορρίψαμε την ηλεκτρονική μουσική, απορρίψαμε την hip-hop, απορρίψαμε την rap, απορρίψαμε το death metal (ευτυχώς όχι όλο) κι όλ' αυτά σε ένα φόρουμ μουσικών. Συνεχίστε μέχρι να καταλήξετε στο συμπέρασμα πως το μόνο που μπορεί να θεωρηθεί μουσική είναι ότι έχει η δισκοθήκη σας και ότι παίζετε οι ίδιοι. Μια χαρά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου