Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο μοναδικός αποτελεσματικός τρόπος να κάνεις συζήτηση μειώνοντας όσο το δυνατό τις παρεξηγήσεις.

 

Η πλάκα πάντως είναι πως ξεκινήσαμε την κουβέντα για να αποδειχθεί πόσο λάθος είναι να υποστηρίζει κανείς πως το hip-hop δεν είναι μουσική και κατέληξαν κάποιοι να προσθέσουν κι άλλα είδη στην μαύρη λίστα. Αποτυχία λέμε ;D

 

1. Δε βλέπω μείωση στις παρεξηγήσεις. Ίσα ίσα. Γενικά μπορείς να κάνεις συζήτηση με το multiquoting αλλά σε πολλές περιπτώσεις παρερμηνεύονται τα γραπτά και αλλάζει το νόημα από το πολύ κόψιμο.

 

2. Η κουβέντα ξεκίνησε με τον τίτλο του νήματος. Τώρα το ότι άλλο ένα θέμα πηγαίνει σε ανούσιες συζητήσεις και τσακωμούς είναι άλλο ζήτημα (δεν κατηγορώ εσένα, μη το πάρεις προσωπικά). Δε θέλω να κάνω τον τροχονόμο απλά σας επισημαίνω ότι η συζήτηση δεν έχει καμία σχέση με το τίτλο.

 

3. Εγώ παίρνω θέση. θεωρώ το χιπ-χοπ κανονική μουσική (για μένα αυτονόητο) αλλα το sampling "κάτι-σαν-μουσική". Δεν έχω καταλήξει ακόμα και γι αυτό στην πιο πάνω απάντησή μου, έγραψα και αντεπιχειρήματα στην ίδια μου την άποψη.

 

 

'Ενα δε καταλαβαίνω. Γιατί απλά δε συμφωνούν τα αντίπαλα στρατόπεδα (τρόπος του λέγειν - βαζω disclaimer σε όλα τώρα) ότι απλά διαφωνούν. Γιατί πρέπει να επαναλαμβάνονται οι ίδιες και οι ίδιες απόψεις μέχρι κάποιος να παρεκτραπεί και να γίνει Κορέα? Ωραία ο waterfall λέει ότι οι χιπ-χοπ ειναι άσχετοι  ;D ;D. Ο jimaras και ο theoctapus διαφωνούν. Δε θα βγάλετε άκρη, σας το λέω. Το ίδιο και με το dj.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσύ νομίζεις (ή νόμιζες) ότι πιστεύουν κάτι άλλο, οι περισσότεροι; Η ευρυχωρία σκέψης είναι τόσο σπάνια στους μουσικούς, όσο και σε όλους τους υπόλοιπους.

 

Θα μπορούσες να το πεις αυτό στους Dream Theater που έχουν συνθέσει από Ytse Jam μέχρι Silent Man.

Στον Prince που έχει συνθέσει από Peach μέχρι Purple Rain.

Στους In Flames που έχουν συνθέσει από Behind Space μέχρι Where The Dead Ships Dwell.

Θα μπορούσες σαφώς να το πεις στους αναρίθμητους καλλιτέχνες ανά την ιστορία που οι χαμαιλέοντες μπροστά τους μοιάζουν χάμστερ.

 

Και για να πιάσουμε και την άλλη μεριά,θα μπορούσες να το πεις και σε ένα τεράστια ευρύ μουσικό ακροατήριο που με άλλα μουσικά ακούσματα ξεκίνησε,με άλλα συνέχισε και στο τέλος καταλήγει να ακούει σχεδόν τα πάντα...Από Enya μέχρι Sepultura.

Και αυτό γιατί η μη αποδοχή π.χ. του hip-hop ως μουσική ή του pc ως μουσικού οργάνου(για τον καθένα το ο,τιδήποτε) είναι σαφέστατα αυτό το οποίο μπλοκάρει την είσοδο του στο γκρουπ των ανοιχτόμυαλων.

 

Τι ψάχνεις. Εδώ ακούμε μουσικές που όπως είπες έχουν να δουν original μελωδία εδώ και δεκαετίες και έχουμε κολλήσει με μουσικά όργανα και εξοπλισμό που επίσης δεν έχουν αλλάξει εδώ και δεκαετίες. Στις τάξεις των μουσικών θα βρείς μερικούς απ' τους πιο οπισθοδρομικούς ανθρώπους (φυσικά και δεν είναι όλοι και φυσικά θα βρείς και καινοτόμους ανθρώπους, όπως ξέρω 'γω τους DJs ;D).

 

Μια από τα ίδια....Προοδευτικές δηλώσεις που ουδεμία σχέση έχουν με την μουσική πραγματικότητα.

Γράφουμε για να γράψουμε.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια....Προοδευτικές δηλώσεις που ουδεμία σχέση έχουν με την μουσική πραγματικότητα.

Γράφουμε για να γράψουμε.

 

Μια από τα ίδια....Ουδεμία σχέση λες εε; Γράφουμε για να γράψουμε, λες εε; Χμμ. Για να δούμε. Τα πιο δημοφιλή είδη στο noiz είναι το rock και το blues. Για πες μου Grey πότε ήταν η τελευταία φορά που άκουσες κάτι πραγματικά πρωτότυπο απ' τα είδη αυτά; Πρόσεξε, δεν το λέω απαραίτητα για κακό. Αν κάτι δεν έχει χαλάσει μην το πειράζεις. Η αλήθεια είναι όμως πως μέσες άκρες οι φόρμες μένουν ίδιες. Και άντε πες πως γι' αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι. Πως εξηγείς το γεγονός ότι πολλοί από εμάς συνεχίζουμε να ακούμε μουσικές δεκαετιών; Και πάλι δεν το λέω για κακο, ο καθένας ας ακούει ότι θέλει, δεν είμαι σε θέση να κρίνω τα γούστα κανενός. Όπως και να το κάνουμε όμως μια γεροντολαγνεία υπάρχει. Κι αυτό αποδεικνύεται κι απ' την έκδηλη πλέον αδυναμία κατανόησης των σύγχρονης μορφής μουσικών ειδών, όπως αυτό περιγράφεται απ' το τρέχον thread.

Όσον αφορά τον εξοπλισμό δες τα sections του noiz. Μοντέλα μουσικών οργάνων που δεν έχουν αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια, λαμπάτοι ενισχυτές και πετάλια παλαιού τύπου. Και πάλι δεν το λέω για κακό. Ότι γουστάρει ο καθένας ας χρησιμοποιεί. Κι εγώ τα ίδια κάνω (περίπου). Η αλήθεια όμως πρέπει να αναγνωριστεί, δεν τα πάμε τόσο καλά με το νέο. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

 

Πάλι βιάζεσαι να κρίνεις νομίζω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να κάνω τον τροχονόμο απλά σας επισημαίνω ότι η συζήτηση δεν έχει καμία σχέση με το τίτλο.

 

Καλά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο και δηλώνω ένοχος γι' αυτό. Βέβαια το ότι ένα thread δεν εξελίχθηκε σύμφωνα με την αρχική πρόθεση δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Μια κουβέντα έχει πάντα τις δικές της δυναμικές και αλλάζει εύκολα, ειδικά αν κρατάει πολύ.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να το πεις αυτό στους Dream Theater που έχουν συνθέσει από Ytse Jam μέχρι Silent Man.

Στον Prince  που έχει συνθέσει από Peach μέχρι Purple Rain.

Στους In Flames που έχουν συνθέσει από Behind Space μέχρι Where The Dead Ships Dwell.

Θα μπορούσες σαφώς να το πεις στους αναρίθμητους καλλιτέχνες ανά την ιστορία που οι χαμαιλέοντες μπροστά τους μοιάζουν χάμστερ.

 

Για ποιο λόγο να τα κάνω όλα αυτά; Οι παρατηρήσεις μου δεν αφορούν αυτούς τους μουσικούς που αναφέρεις (πρώτον) και ούτως ή άλλως δεν παύουν να είναι μειοψηφία.

 

Το δε σχολιό σου για το κοινό, είναι χιούμορ; Οι άνθρωποι που ακούνε από ΧΧΧΧΧ έως ΥΥΥΥΥ είναι αδιανόητα λίγοι. Ρίξε μια ματιά στον σχετικό χάρτη που παρέθεσα σε άλλο νήμα, προκειμένου να ενημερωθείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι βιάζεσαι να κρίνεις νομίζω.

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

Η μουσική,θαρρώ,είναι η τέχνη όπου η λέξη εξέλιξη είναι συνώνυμο της,Περισσότερο ίσως από οποιαδήποτε άλλη.

Αναλογίσου λίγο.

 

Όσο για τον μουσικό εξοπλισμό,αναλογίσου δυο φορές.Πριν ή μετά που θα σερφάρεις κατά Τhomann μεριά...Το ότι θα υπάρχει πάντα μία vintage λαγνεία δεν αναιρεί επί της ουσίας τίποτα.

 

Για ποιο λόγο να τα κάνω όλα αυτά; Οι παρατηρήσεις μου δεν αφορούν αυτούς τους μουσικούς που αναφέρεις (πρώτον) και ούτως ή άλλως δεν παύουν να είναι μειοψηφία.

 

Ξέχασες αυτό;

 

Θα μπορούσες σαφώς να το πεις στους αναρίθμητους καλλιτέχνες ανά την ιστορία που οι χαμαιλέοντες μπροστά τους μοιάζουν χάμστερ.

 

Το δε σχολιό σου για το κοινό, είναι χιούμορ; Οι άνθρωποι που ακούνε από ΧΧΧΧΧ έως ΥΥΥΥΥ είναι αδιανόητα λίγοι. Ρίξε μια ματιά στον σχετικό χάρτη που παρέθεσα σε άλλο νήμα, προκειμένου να ενημερωθείς.

 

Στην περίπτωση που μου επιτρέπεις και μόνο,θα προτιμήσω το δικό μου εμπειρικό δείγμα για το κοινό από τον δικό σου χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που μου επιτρέπεις και μόνο,θα προτιμήσω το δικό μου εμπειρικό δείγμα για το κοινό από τον δικό σου χάρτη.

 

Ενόσω παραδέχεσαι τόσο την άγνοιά σου όσο και τις αιτίες της, σε συνδυασμό ότι εκφράζεις αυστηρά προσωπική άποψη στηριγμένη σε μη-διαθέσιμα σε εμάς δεδομένα, ασφαλώς σου επιτρέπω.

 

΄Οσο για την αναφορά σου σε αναρίθμητους χαμαιλέοντες καλλιτέχνες που μπροστά τους ωχριούν τα χάμστερ, δεν την ξέχασα. Απέφυγα να την επαναλάβω ή να την σχολιάσω, για να μη θεωρηθεί προσωπική επίθεση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

(ad infinitum)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

Η μουσική,θαρρώ,είναι η τέχνη όπου η λέξη εξέλιξη είναι συνώνυμο της,Περισσότερο ίσως από οποιαδήποτε άλλη.

Αναλογίσου λίγο.

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Το νέο δεν σημαίνει πάντα και εξέλιξη, μερικές φορές είναι απλώς διαφορετικό. Ειδικά τα rock και blues τι νέο, πραγματικά νέο έχουν να επιδείξουν; Τέλοσπάντων, δεν θα τα χαλάσουμε γι' αυτό.

 

Όσο για τον μουσικό εξοπλισμό,αναλογίσου δυο φορές.Πριν ή μετά που θα σερφάρεις κατά Τhomann μεριά...Το ότι θα υπάρχει πάντα μία vintage λαγνεία δεν αναιρεί επί της ουσίας τίποτα.

 

Τα βασικά δεν έχουν αλλάξει και το βασικότερο δεν υπάρχει επιθυμία απ' την πλευρά των μουσικών να αλλάξει κάτι. Π.χ. το rock που παίζεται σήμερα θα μπορούσε να παιχτεί ίδιο και απαράλαχτο και την δεκαετία του 80. Εδώ και τα ψηφιακά μέσα που είναι όντως το νέο της υπόθεσης, τα vintage προσπαθούν να αντιγράψουν. Επαναλαμβάνω, δεν το λέω για κακό. Είναι όμως ένα απ' τα θέματα που πάντα με απασχολούσε, τι ακριβώς περιμένουμε για να αλλάξουμε συνήθειες; Φταίει το ότι το νέο όντως δεν είναι καλύτερο ή το ότι το παλιό θα είναι για εμάς πάντα καλύτερο;

 

theoctapus,το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...

 

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???........

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???........

 

Είχα μία στιγμιαία φαντασίωση, ξανθιάς ηρωίδας σε κινηματογραφική ταινία που (σε) εκλιπαρεί να κατανοήσεις τη θέση της για κάποιο ζήτημα ενώ σε κοιτά σπαραχτικά με τα μεγάλα όμορφα μάτια της.

 

Ενώ συμβαίνει αυτό, κάτι δεν πηγαίνει καλά στο μηχανισμό προβολής και η σκηνή μπαίνει σε ατέρμονη λούπα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου