Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλοι εχουν νταλκα και δηλωνουν μουσικοι, οπως επισης και DJ.

Ποιοι; Ο ένας που σου συστήθηκε ως μουσικός; Δείξε μου έναν DJ που σε κάποια συνέντευξή του δηλώνει μουσικός, να εξετάσουμε αν είναι όντως.

 

Το 70-80% αυτων που δηλωνουν DJ, ειναι τοσο DJ οσο ειμαι  κι εγω πιλοτος σε F16.

Άρα ούτε οι DJ είναι DJ... Πάλι καλά που έβαλες, αυτή τη φορά, ποσοστό κάτω από 99%.

 

Μονο ενας απ'οτι θυμαμαι. Αλλα ειναι επισης γνωστο σε ολους οτι παρα πολλοι DJs αυτοσυστηνονται ως μουσικοι. Αλλα εδω δεν συζηταμε για το ποσοι DJs μου εχουν συστηθει σαν μουσικοι, αλλα για το αν οι DJs ειναι μουσικοι.

Στην αρχή είσαι τελείως απόλυτος. Μετά το πας στο 99.99%, μετά αφήνεις παράθυρο για 70-80%, μετά είναι ένας, και μετά κάνεις μανούβρα. Ξεκουράζω τη βαλίτσα μου.

 

Δεν σε νοιαζει? Και? Επειδη δεν νοιαζει εσενα, σημαινει οτι δεν νοιαζει και τους υπολοιπους DJs? Το θεμα μας δεν εισαι Εσυ (που δηλωνεις μη-μουσικος και μη-DJ) ουτε το τι σε νοιαζει και τι οχι.

Δεν χρειάζεται να βάζεις το Ε κεφαλαίο. Έγραψα σε πρώτο ενικό εκπροσωπώντας την (συντριπτική) πλειοψηφία των ανθρώπων που ξέρω. (και ξέρω ότι δεν τους ενδιαφέρει) Το ξαναέγραψα, ότι το "δεν με νοιάζει", δεν έχει να κάνει με εμένα. Πάει στο ότι δεν ενδιαφέρει όλους τους άλλους (όπως αφήνεις να εννοηθεί) αλλά μόνο εσένα.

 

Εσυ μπορεις? Σε ρωταω γιατι δηλωσες οτι δεν εισαι ουτε DJ ουτε μουσικος.

Εσύ τι λες; ότι το είδα κάπου γραμμένο; Μέχρι και κουφός (δεν το λέω υποτιμητικά) ξεχωρίζει το τρίτονο από την καθαρή πέμπτη, και μελωδικά και αρμονικά. Την δε κιθάρα, την κουρδίζω με ανοιχτές τετάρτες, όχι με 5ο τάστο, γιατί έχω μόνο 2 χέρια. (αν βαριέμαι να σηκωθώ να πάρω το κινητό)

 

αλλα υπαρχουν παρα παρα πολλοι που δηλωνουν και μουσικοι χωρις να ειναι.

Έστω ότι έτσι είναι. (αφού το λες) (μπας και καταλήξουμε κάπου) (περιμένω ακόμα να μου πεις έναν)

 

Προσπαθώ να απαντήσω σε όσα μπορώ, αλλά βγαίνει πανωσέντονο-κατωσέντονο. Για το ότι δεν τσουβαλιάζεις συλλήβδην τους "DJ/παραγωγούς" (έτσι τους πρωτοανέφερες, και με " "), δυστυχώς αυτό κάνεις όταν βάζεις ένα βίντεο με ένα τυχαίο κομμάτι που δεν λες ποιο είναι, ούτε ακούγεται καθαρά, ούτε ολόκληρο... από ένα τυχαίο μουσικό είδος που δεν αναφέρεις καν ποιο είναι, από ένα τυχαίο label που δεν αναφέρεις ποιο είναι... με ένα άγνωστο παιδάκι που μπορεί να είναι και ο ξάδερφος του DJ, που πάλι δεν ξέρουμε ποιος είναι...  ε είναι λογικό ότι θα πεταχτεί ο οποιοσδήποτε "Εγώ", να σου κάνει προσωπική άμυνα.

Τι συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με βάση ένα τέτοιο πόστ; Το μόνο που καταφέρνει είναι να περάσει υποσυνείδητα την ίδια άποψη, σε κάποιον που δεν μπορεί (για τους δικούς του λόγους) να διαβάσει και να σκεφτεί ταυτόχρονα.

 

 

Όσο για αυτό που λέει ο Kanimothrios...

Eμένα μου κάνει εντύπωση που για ένα μουσικό θέμα,σε ένα μουσικό forum,τηρούμε όρους πολιτικής ορθότητας μην τυχόν και μας που τι ακριβώς,δεν ξέρω..

Δηλαδή αν δεν τολμήσουμε να ασκήσουμε εδώ μέσα κριτική σε τέτοια θέματα,τότε που;

Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν προσωπικά και με καμία άποψη, και ούτε θα πω οποιονδήποτε "τι ακριβώς, δεν ξέρω..." όπως γράφεις. Μάλιστα, εγώ τουλάχιστον, προσπαθώ να απαντάω σε αυτό που με ρωτάνε, όχι σε *αυτόν* που με ρωτάει.  Και φυσικά, ένα μουσικό φόρουμ είναι ο χώρος για μια τέτοια συζήτηση.

Πρόβλημα έχω με τον τρόπο που εκφράζεται μια γνώμη, όταν αυτός είναι προκλητικός, προσβλητικός και εριστικός.

Και φυσικά δεν εννοώ ότι για να μπορείς να πεις τη γνώμη σου, θα πρέπει να έχεις ακούσει τα πάντα και να τους ξέρεις όλους, Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να πεις "τους περισσότερους DJ *που έχω ακούσει* τους θεωρώ μη μουσικούς" ή "ότι έχω ακούσει από ηλεκτρονική *μου φαίνεται* τελείως άμουσο και ατάλαντο"; Να μπορεί να σε ρωτήσει ο άλλος, "δηλαδή ποιος ρε συ;" και να γίνει μια κουβέντα;

Αλλά όταν στοιχειοθετείται από ακράδαντη επιχειρηματολογία του στυλ "το τυχαίο βίντεο της ημέρας" και του στυλ "τα ντάπα-ντούπα" ή τσουβαλιάσματα του στυλ "ΟΛΟΙ...". (δηλαδή εκείνος ο ένας που δεν μάθαμε καν ποιος είναι)...  Καταλαβαίνεις ότι μια κουβέντα που ξεκινά από τέτοια βάση, είναι καταδικασμένη να συναγωνιστει σε γραφικότητα την ΑΤΙ, την nVΙDIA και το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης μαζί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια, ξερω οτι δεν μου πεφτει λογος, ειμαι πολυ μικρος κτλ., αλλα γιατι χαλατε τις καρδιες σας ρε ανθρωποι? Σε φορουμ ειμαστε, ειναι λογικο οτι θα υπαρξουν διαφωνιες μεταξυ μας. Οι προσωπικες επιθεσεις ομως μονο προβλημα φερνουν στην ιντερνετικη μας σχεση, δεν λυνουν τιποτα. Peace αδερφια  :P

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδια, ξερω οτι δεν μου πεφτει λογος, ειμαι πολυ μικρος κτλ., αλλα γιατι χαλατε τις καρδιες σας ρε ανθρωποι? Σε φορουμ ειμαστε, ειναι λογικο οτι θα υπαρξουν διαφωνιες μεταξυ μας. Οι προσωπικες επιθεσεις ομως μονο προβλημα φερνουν στην ιντερνετικη μας σχεση, δεν λυνουν τιποτα. Peace αδερφια  :P

Κι όμως... ο jimaras97 ετών 18, είναι ωριμότερος!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα απαντήσω εγώ  γιατί ο Νικόλας  δεν εχει μπάντα.

ΟΧΙ  ο καλύτερος  στον κόσμο να ήταν  ο παπάρας  δεν θα έπαιζε στην μπάντα μου.

Για να το λέτε αυτό κύριε υποθέτω σφόδρα ότι δεν είστε επαγγελματίας  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους απορρίψατε σαν μουσικούς. Κατανοητό τώρα;

Τους απορριπτουμε ως μουσικους, για τον ιδιο λογο που απορριπτουμε ως μουσικους τους μαναβηδες, τους κηπουρους, τους υδραυλικους, τους γιατρους, τους μαγειρες, τους ξυλοκοπους και ενα εκατομμυριο ακομα επαγγελματα που ΔΕΝ ανηκουν στους μουσικους! Εχεις δυσκολια να το καταλαβεις αυτο? Αν ναι, λυπαμαι. Προσπαθησε παντως να ζησεις μ'αυτο, και να το χωνεψεις: οι DJs ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ!

 

Πάντως νομίζω πως πρέπει όλο το φόρουμ να σε ευχαριστήσει που μας ενημερώνεις πάντα κοσμια και με ευγένεια για τα γεγονότα και τις αληθειες τις οποίες εμείς προφανώς αγνοούμε.
Μη το κανεις θεμα, χαρα μου να βοηθαω οπου μπορω...reading2.gif

 

Ποιοι; Ο ένας που σου συστήθηκε ως μουσικός; Δείξε μου έναν DJ που σε κάποια συνέντευξή του δηλώνει μουσικός, να εξετάσουμε αν είναι όντως.

Εσυ θες και καποιον διασημο DJ να σου πει σε συνεντευξη οτι θεωρει τον εαυτο του μουσικο. Οι "ανωνυμοι" DJs δεν μετρανε. Μάιστα...

Εγραψα σε προηγουμενη σελιδα οτι ο αδερφος μου κανει το επαγγελμα του DJ απο τα μεσα των 80s ως και σημερα. Ολα αυτα τα χρονια λοιπον εχω γνωρισει απειρους DJs, καλους και ασχετους. Παρα πολλοι απο αυτους δηλωνουν μουσικοι. Σου εγραψα οτι προσωπικα σε μενα μονο ενας εχει δηλωσει μουσικος. Αυτο δεν εχει σημασια, δεν χρειαζεται να δηλωσουν σε μενα προσωπικα τι πιστευουν, το κανουν στους κυκλους τους και το δηλωνουν στο κοινο τους, αυτο αρκει. Επισης, πολλοι απο αυτους δηλωνουν και παραγωγοι, οι οποιοι_λενε_κανουν και...remix. Ξερεις πως νομιζουν οτι κανουν remix? Παίρνοντας αυτουσιο ενα dance κομματι και προσθετοντας απο πανω 2-3 κρουστα, και μετα το ανεβαζουν καπου σαν DJ Vlima's new remix. Και γελανε και οι πετρες βεβαια. Αυτα για να μαθαινεις γιατι δεν εχεις ιδεα τι γελοιοτητα και τι ασχετοσυνη κυκλοφορει στους DJ κυκλους.

 

Μπορω να σου γραφω "ιστοριες για αγριους" με πρωταγωνιστες DJs ως αυριο το πρωι. Τι να πρωτοθυμηθω? Για τον απιθανο εκεινο τυπο που που ακουγε λεει Jazz, και οταν τον ρωτησα τι και πως μου απαντησε οτι εχει σπιτι του 3 βινυλια του Coltrane! Και το πηγε ακομα παραπερα, στην Κλασσικη. Εκει η απαντηση του ηταν απολυτη: "Εχω τα παντα!". :-X Με το "τα παντα" εννοουσε....10 Best Of βινυλια Κλασσικης, κατα δηλωση του. Αυτος ο τυπος συνεχιζει και παιζει ακομα και σημερα, πολλοι δε τον θεωρουν και φιρμα.

 

Άρα ούτε οι DJ είναι DJ...
Το ποσοστο των DJs που ειναι πραγματι DJs ειναι μικρο. Οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι τους γινεται, με χειροτερους αυτους της dance σκηνης, που ειναι απο αλλο ανεκδοτο. Εκει δεν ξερεις ποιος θελει περισσοτερες σφαλιαρες, οι "DJs" ή το κοινο τους? Θελέι σκεψη....thin.gif

 

Για το ότι δεν τσουβαλιάζεις συλλήβδην τους "DJ/παραγωγούς" (έτσι τους πρωτοανέφερες, και με " "), δυστυχώς αυτό κάνεις όταν βάζεις ένα βίντεο με ένα τυχαίο κομμάτι που δεν λες ποιο είναι..
Που να ξερω? Τετοια κομματια βγαινουν 100 τη μερα.

 

...ούτε ακούγεται καθαρά...
Μια χαρα ακουγεται. Μερικα δευτερολεπτα αρκουν για να καταλαβεις τι πατατα ακους.

 

...από ένα τυχαίο μουσικό είδος που δεν αναφέρεις καν ποιο είναι...
Να αναφερω το μουσικο ειδος? Εσυ δεν ακους τι παιζει απο κατω? Δηλ. αν σου γραψω οτι παιζει New Orleans Jazz θα με πιστεψεις? :P 

 

...από ένα τυχαίο label που δεν αναφέρεις ποιο είναι...
??? Μηπως θες να σου πω και τι εφαγε το μεσημερι ο DJ? ;D  Τι ερωτησεις ειναι αυτες? Ελεος....

 

...με ένα άγνωστο παιδάκι που μπορεί να είναι και ο ξάδερφος του DJ, που πάλι δεν ξέρουμε ποιος είναι...
Ουτε μας ενδιαφερει να μαθουμε. Αν ψαξεις το youtube ειναι γεματο με παρομοιους καραγκιοζηδες. 

 

Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να πεις "τους περισσότερους DJ *που έχω ακούσει* τους θεωρώ μη μουσικούς" ή "ότι έχω ακούσει από ηλεκτρονική *μου φαίνεται* τελείως άμουσο και ατάλαντο";
ΟΛΟΥΣ τους DJs που εχω ακουσει δεν τους θεωρω μουσικους, για εναν απλο λογο που τον λεμε εδω και μερικες σελιδες αλλα εσυ και 2-3 αλλοι δεν λετε να καταλαβετε: γιατι οι DJs ΔΕΝ ειναι μουσικοι!

Τωρα για το "ότι έχω ακούσει από ηλεκτρονική *μου φαίνεται* τελείως άμουσο και ατάλαντο" τι να πω? Ειναι προφανες οτι εσυ οταν λες Ηλεκτρονικη εννοεις τα Dance σκουπιδια που βγαινουν κατα χιλιαδες το μηνα απο "DJs/παραγωγους". Οχι αγαπητε, Ηλεκτρονικη μουσικη δεν ειναι (μονο) τα "νταπα-ντουπα" του καθε καμμενου, Ηλεκτρονικη μουσικη υπαρχει πριν καν γεννηθουν αυτα τα ατομα, και σαφως δεν εχει τα μαυρα χαλια της Dance σκηνης.

 

Αλλά όταν στοιχειοθετείται από ακράδαντη επιχειρηματολογία του στυλ "το τυχαίο βίντεο της ημέρας" και του στυλ "τα ντάπα-ντούπα" ή τσουβαλιάσματα του στυλ "ΟΛΟΙ...". (δηλαδή εκείνος ο ένας που δεν μάθαμε καν ποιος είναι)...  Καταλαβαίνεις ότι μια κουβέντα που ξεκινά από τέτοια βάση, είναι καταδικασμένη να συναγωνιστει σε γραφικότητα την ΑΤΙ, την nVΙDIA και το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης μαζί.

 

Α ρε Τακη, δεν σε ακουσα ο βλακας οταν μου ειπες οτι χανω τον χρονο μου με το να απανταω εδω... ;D

 

 

 

Ωρα για προβα κυριοι....meditate.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λέτε αυτό κύριε υποθέτω σφόδρα ότι δεν είστε επαγγελματίας  :)

 

Κύριος.... Είμαι μουσικός έχω βινιλια και σιντις....

Α...το μεσημέρι έφαγα φασόλια ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε μου μια μικρή παρατήρηση. Εδώ και 3 σελίδες έχουν αρχίσει και επαναλαμβάνονται αυτά που γράφονταν πριν από 6 σελίδες. Νομίζω ότι είπατε όλοι τις απόψεις σας και θεωρώ ότι πρέπει να agree to disagree. Δεν υπάρχει λόγος να γράφονται 3 και 4 φορές οι ίδιες απαντήσεις. Φυσικά αν θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε να γράφετε τα ίδια και να με αγνοήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους απορριπτουμε ως μουσικους, για τον ιδιο λογο που απορριπτουμε ως μουσικους τους μαναβηδες, τους κηπουρους, τους υδραυλικους, τους γιατρους, τους μαγειρες, τους ξυλοκοπους και ενα εκατομμυριο ακομα επαγγελματα που ΔΕΝ ανηκουν στους μουσικους! Εχεις δυσκολια να το καταλαβεις αυτο? Αν ναι, λυπαμαι. Προσπαθησε παντως να ζησεις μ'αυτο, και να το χωνεψεις: οι DJs ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ!

 

+1000

 

Επιτρέψτε μου μια μικρή παρατήρηση. Εδώ και 3 σελίδες έχουν αρχίσει και επαναλαμβάνονται αυτά που γράφονταν πριν από 6 σελίδες. Νομίζω ότι είπατε όλοι τις απόψεις σας και θεωρώ ότι πρέπει να agree to disagree. Δεν υπάρχει λόγος να γράφονται 3 και 4 φορές οι ίδιες απαντήσεις. Φυσικά αν θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε να γράφετε τα ίδια και να με αγνοήσετε.

  +100

Ωραία ας τα πει και ο Henry ενα χεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου