Προς το περιεχόμενο

Ένα απλό setup για πρόβες - recording ... Help :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατί σίγουρα θα έχει αναλυθεί αυτό το θέμα ξανά, αλλά ψάχνοντας στα threads, βρίσκω πολλές αναλυτικές πληροφορίες και χάνομαι στις λεπτομέρειες... Η βοήθεια που ζητάω είναι στο εξής πρόβλημα:

 

Προσπαθώ να δω τι χρειάζομαι από εξοπλισμό, για να φτιάξω ένα απλό, πρακτικό και όσο το δυνατόν αποδοτικό setup για πρόβες. Ο εξοπλισμός που έχω είναι προς το παρόν μια ηλεκτρονική drums και ένα ζεύγος αυτοενισχυόμενων monitor ηχείων ..

 

Αν υποθέσουμε πως ένα βασικό setup οργάνων περιλαμβάνει μια κιθάρα, ένα μπάσο, πλήκτρα και ένα μικρόφωνο ...

 

Μια κονσόλα, πχ η yamaha mg 10/2 που μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg102_8kanal_mischpult.htm

 

φαντάζομαι πως θα είναι επαρκής, σωστά; Δηλαδή, όλα τα όργανα να καταλήγουν στην κονσόλα, και από εκεί στα ηχεία...

 

Χάνομαι λίγο στην περιγραφή της κονσόλας, όλα τα '8 channel mixer, 2 Mono Mic-/Line-Inputs (XLR/Jack), 4 Mono Mic-/Stereo-Line-Inputs (XLR/2xJack), 2 Stereo Line-Inputs (je 2xJack), 2 stereo aux returns, 2 aux sends, 2 inserts, 3-band eq, low cut filter 18dB, high end microphone preamp, 48V phantompower, ext.' κλπ. κλπ ...

 

Εφόσον έχει 8 κανάλια, παίρνει 8 πηγές φαντάζομαι, 8 inputs, σωστά; Αλλά τα 'σπάει' και παίρνει 2 mono/mic, 4 mono-mic/stereo και 2 stereo? ... Στο βασικό setup που λεω πιο πάνω, η κιθάρα πχ που θα πάει; Από ότι ξέρω, η κιθάρα δίνει αναλογικό out, θα πιάσει ένα mono-mic/line input? .. Τα drums μπορούν να δώσουν και στέρεο, και μονο αν τα λεω καλά, τα πλήκτρα; ...

 

Έχω χαθεί λίγο ...

 

 

Τέσπα, βασικά με ενδιαφέρει αν αυτή η κονσόλα που ανέφερα πιο πάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον σκοπό που λεω, δηλαδή ουσιαστικά να 'μαζέψει' όλους τους ήχους και να τους στείλει στα ηχεία.. Η mg 8/2fx πουείναι πιο καινούριο μοντέλο, από ότι διάβασα απλά πρσθέτει κάποια εφφέ... Μετά είναι και η μεγαλύτερη, η mg 12/4, με πιο πολλά κανάλια και inputs - μου χρειάζεται ή είναι περιττή; ...

 

Και τέλος, αν υποθέσουμε πως θέλω να γράψω κιόλας... Μετά γίνεται από μια τέτοια κονσόλα να φεύγει ο ήχος ΚΑΙ για τα ηχεία, ΚΑΙ σε μια κάρτα ήχου πχ ;;....

 

 

Το μήνυμα είναι ήδη υπερβολικά ογκώδες, ευχαριστώ για την υπομονή και τον χρόνο σας ...

 

 

 

t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

apo oti fenete ftanoun(na prosekseis oti exei mono 4 mic) alla ego tha sou proteina mia 12 kalitera gia na exeis to perithorio na prostheseis kati akoma argotera.episis isos tha eprepe na skeftis mipos tha xriasteis kati me perisoteres dinatotites oste na to agoraseis kalitera apo tora.(genika eimai tis apopsis "to mixanimata na ta plironeis mia fora kai kala")ousiastika sto telos tha vgeis kapos kerdismenos.ego(stin idia thesi me sena,akoma psaxnome) eno ksekinisa gia na agoraso mia apli konsola isa isa na xei eisodous telika katastalaksa stis konsoles tis alesis(multimix firewire)oi opoies exoun to pleonektik=ma na sindeonte me ipologisti kai na mporeis na elenxeis apo ekei kathe kanali ksexorista.i times stous stin selida pou edoses einai apo 370-525) analoga ta kanalia(8-12-16).kapos pio akrives alla nomizo aksizoun.ama theleis rikse mia matia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κι εγώ ψάχνομαι να αλλάξω το setup μου, έτσι ώστε να μπορέσω να είμαι πιο ευέλικτος, και τον τελευταίο καιρό η alesis multimix firewire σειρά μου φαίνεται ιδιαίτερα καλή.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορώ να συνδέσω τις κιθάρες κατευθείαν στην κονσόλα, ή θα χρειαστεί και DI για κάθε όργανο.

 

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει;

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές κονσόλες έχουν 1-2 ενσωματωμένα DI για κιθάρα/μπάσο, οπότε μπορείς να κάνεις την δουλειά σου! Πρόσεξε όμως γιατί συνήθως αυτές οι εισόδοι αναφέρονται συνήθως ως high-z (δηλαδή υψηλής εμπέδησης), και όχι DI!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το γνωρίζω. Απλά στο σάιτ της Alesis δεν αναφέρει τίποτα για τις εισόδους (απλά τις αναφέρει ως high gain, και όχι high-Z ή high impendance). Γιαυτό αναρωτιέμαι, μήπως στο κόστος του alesis χρειαστεί να υπολογίσω και το κόστος των DI.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

επειδή αργά ή γρήγορα θα μπείς και σε διαδικασία ηχογραφήσεων θα σου προτεινα να κοιτάξεις το mixerακι που θα πάρεις να έχει και direct outs ώστε να στείλεις τα σήματά σου στην πολυκαναλη καρτούλα που  ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ.Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει πλέον με τα mixers,πριn χρόνια που το ψαχνα κατέληξα σε soundcraft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε manosx για να καταλάβω δηλαδή σε εμένα αναφέρεσαι κανα δυο φορές??οπου εχω πει τι γνωμη μου ερχεσαι απο πισω και σχολιάζεις.η αστυνομία του noiz είσαι ή δεν εχεις κατι καλύτερο να κάνεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ PRE-POST 11  .... βρε παιδί .. απαντάς σε θέμα αδρανές εδώ και 4 χρόνια σαν να απαντάς σε σημερινή ερώτηση .

 

Εστάλη στις: 12:15 - 14/12/06  :o :o :o

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου