Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) 'Ενας φωτογράφος με βγάζει 100 φωτογραφίες

 

Πριν 15-20 χρόνια, ένας φωτογράφος,δεν είχε καμία σχέση με αυτό που πιστεύεις σήμερα σαν ορισμό της φωτογραφίας. Ε για βάλε τώρα πως πριν 60-70 χρόνια η κιθάρα ασχολείται με τα  γίδια+ κάτι πετάλια και μόνδελε ενισχυτές και ο κλεσσικός φωτογράφος μπορεί να μη βρίσκει εμφανιστήριο, λαίμαι τώρα δλδ, γιατί πάντα υπάρχουν λύσεις.

Μα ωραία πεταλούδα , είναι εποχη τους 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν 15-20 χρόνια, ένας φωτογράφος,δεν είχε καμία σχέση με αυτό που πιστεύεις σήμερα σαν ορισμό της φωτογραφίας. Ε για βάλε τώρα πως πριν 60-70 χρόνια η κιθάρα ασχολείται με τα  γίδια+ κάτι πετάλια και μόνδελε ενισχυτές και ο κλεσσικός φωτογράφος μπορεί να μη βρίσκει εμφανιστήριο, λαίμαι τώρα δλδ, γιατί πάντα υπάρχουν λύσεις.

Μα ωραία πεταλούδα , είναι εποχη τους

Αναρωτιέμαι, το ότι δεν κατάλαβα τίποτα δείχνει έλλειψη νοημοσύνης από μέρους μου?  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καταλήγω ότι το ερώτημα "Είναι οι DJs αληθινοί μουσικοί;" δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Καλό ερώτημα θα ήταν "Είναι ο τάδε καλός DJ;".

 

Άν όμως θα έπρεπε οπωσδήποτε να πάρω μία θέση, θα πήγαινα με το "όχι δεν είναι". Φυσικά η γνώμη μου δεν έχει το κύρος ενός θεωρητικού της μουσικής ή έστω ενός επαγγλεματία μουσικού και γι αυτό δε θα επέμενα.

 

Λέω όχι με βάση τη λογική που λέει ότι ένας μουσικός πρέπει να παίζει ένα μουσικό όργανο. Έτσι θα το έθετα, μπακάλικα. Δε ξέρω αν αυτός είναι ο ορισμός του μουσικού σύμφωνα με τα "βιβλία" αλλά διαισθητικά κάτι τέτοιο θα έλεγα.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

YΓ. Φαίνεται ότι ο ορισμός του μουσικού σύμφωνα με το online λεξικό της οξφόρδης με διαψεύδει:

musician: A person who plays a musical instrument, especially as a profession, or is musically talented.

 

O ορισμός της λέξης μουσική:Vocal or instrumental sounds (or both) combined in such a way as to produce beauty of form, harmony, and expression of emotion.

 

Άρα σύμφωνα με τον, γλωσσικό τουλάχιστον, ορισμό των λέξεων "μουσικός" και "μουσική" οι DJ θα πρέπει να θεωρούνται μουσικοί. 

 

Waterfall μας έφαγε η Οξφόρδη στη στροφή  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) 'Ενας φωτογράφος με βγάζει 100 φωτογραφίες. Μου τις δίνει, διαλέγω τις 10 που μου αρέσουν, τις επεξεργάζομαι λίγο στο φώτοσοπ και τις βάζω σε ένα άλμπουμ.

β) 'Ενας φωτογράφος βγάζει 100 φωτογραφίες ένα μοντέλο. Τις δίνει στο περιοδικό όπου ο art director ή οποιοσδήποτε άλλος διαλέγει τις καλύτερες τις επεξεργάζεται στο φώτοσοπ και τις βάζει στο περιοδικό.

 

Εγώ και ο art director δεν είμαστε φωτογράφοι. 

 

 

 

 

Παίρνεις καινούργιο κινητό με 15megapixel κάμερα, τραβάς 100 φωτογραφίες, χρησιμοποιείς 2-3 φίλτρα και τις δημοσιεύεις στο instagram, deviantart, flickr, pinterest, οπουδήποτε και μαζεύεις πολλά likes.

 

hint: δεν είσαι φωτογράφος.

 

Παίρνω καινούργια κιθάρα +ενισχυτή, βγάζω όλα τα κομμάτια των dp νότα προς νότα.

 

hint: δεν είμαι μουσικός.

 


 

η Τέχνη και η δημιουργία της έχουν προσπεράσει πολλούς από εμάς, προ πολλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι, το ότι δεν κατάλαβα τίποτα δείχνει έλλειψη νοημοσύνης από μέρους μου?  ::)

 

Πάντως η πρόθεσή μου, δεν είναι να σε προσβάλω

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κτλ…… το οποιο θα χρειαστει να κανω και παραθεση…

αυτα επιλεγω να πω για εμενα, ολα κρινονται.

 

Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει το νήμα μπορεί εύκολα να διαπιστώσει τα εξής:

 

α) Τόσες μέρες μετά, ακόμη συζητάτε επί θεμάτων που έθεσαν οι theoctapus, infected247 και εγώ.

β) Ότι η συμβολή μου στο νήμα βρίθει νηφάλιας επιχερηματολογίας.

γ) Ότι η φρασεολογία που σε ενόχλησε αποτελεί προσωπική απάντηση σε συγκεκριμένο άτομο, το οποίο (επίσης νηφάλια) προειδοποιήθηκε να μην υπερβεί κάποια όρια, αλλά το έκανε, προφανώς διότι πολύ νωρίτερα είχε καταταγεί στα τρολ και στους ρευόμενους αποψίες.

 

Είμαι σίγουρος ότι και εσύ έχεις πολλές φορές χρησιμοποιήσει τη λέξη "τρολ" ευαίσθητε και καθωπρεπιστή μπλε καλόγερε. Έχεις όμως ποτέ αναζητήσει έναν πραγματικό ορισμό για το τι είναι "τρολ"; Πάρε τον δικό μου λοιπόν : είναι κάποιος που ανώνυμα γράφει πράγματα που ΠΟΤΕ δεν θα υπέγραφε επώνυμα και ΠΟΤΕ δεν θα ξεστόμιζε δια ζώσης.

 

Μάθε λοιπόν ότι εγώ δεν είμαι τρολ.

 

Ο λόγος που επανάλαβες το εδάφιο που έγραψα, είναι ηδονοβλεπτικός : στοχεύεις σε κάποιο χαβαλέ. Αλλιώς το ξέρεις ότι δεν σε αφορά, όπως το ξέρουν και οι εκατοντάδες που το διάβασαν πριν από 'σένα. Λυπάμαι, αλλά όχι και πολύ.. μάλλον αδιαφορώ περισσότερο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση πρώτη:

 

-Τι δουλειά κάνεις;

-Μουσικός

-Τι όργανο παίζεις;

-Πικάπ

-Άντε από εκεί ρε!

 

Περίπτωση δεύτερη

 

-Τι δουλειά κάνεις;

-Ασχολούμαι με τη μουσική

-Τι ακριβώς;

-Είμαι DJ

-Ωραίος ο παίκτης!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η αυτοεκτίμησή μου μου απαγορεύει να απευθυνθώ ξανά σε δεύτερο ενικό στο συγκεκριμένο άξεστο γίδι,συμπεριληπτικά έχω να τονίσω τα εξής...

 

Ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι ο μόνος λόγος που αυτή η ζωντανή απόδειξη του ότι η ζωική εξέλιξη είχε τις ατυχείς της στιγμές συμπεριφέρεται διαχρονικά με αυτό τον τρόπο,είναι η ασυλία που απολαμβάνει από την μεριά της διαχείρισης...

Απόδειξη(πρόσφατη) περί αυτού;Ενώ άλλα υβριστικά posts διαγράφονται εν ριπή οφθαλμού,το δικό του έχει μείνει εκεί ως μνημείο ανώτατου moderation.

Kαι αν οι διαχειριστές σίγουρα έχουν τους προσωπικούς τους λόγους για έναν τέτοιο διαχωρισμό,δεν υπάρχει κάποια εμφανή εξήγηση για ποιο λόγο αυτός ο ορισμός της διαδικτυακής αποσύνθεσης  αυτοπροσδιορίζεται σαν πνευματικός άνθρωπος που οφείλει να δίνει το παράδειγμα στους υπόλοιπους...

Επιπροσθέτως,στο πρόσφατο περιστατικό,την επικαλείται άνανδρα για να συνετίσει εμένα επειδή τον απεκάλεσα ευκολόπιστο και χωρίς χιούμορ ξεπερνώντας τα όρια, όταν ο ίδιος ακριβώς πριν με είχε αποκαλέσει "μαλάκα","ρεντίκολο","κάφρο","αργόσχολο" και άλλα τέτοια συμβουλευτικά.

 

Λοιπόν,θα μπορούσα να επεκταθώ περισσότερο και πιο παραστατικά αλλά βρομάει αφόρητα εδώ που κατέβηκα για το εν λόγω μέλος.

Αυτά,μόνο και μόνο επειδή πρώτον,δεν μπορώ να αποκλείσω το γεγονός ότι η ηλιθιότητα του μπορεί να εκλάβει τη σιωπή μου σαν αδυναμία και δεύτερον,επειδή τον βλέπω και επιμένει.

 

...Για όποιον προλάβει να τα διαβάσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για όποιον προλάβει να τα διαβάσει.

 

Ναι ρε παιδιά... διαβάστε τα, ειδαλλιώς θα τα σβήσει η διαχείριση για να αποκρύψει τις μέγιστες αλήθειες που διατύπωσε ο Γκραίη. Μας τάπωσες όλους Γκραίη, πως να σου κρυφτούμε όταν είσαι τόσο έξυπνος;

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το υβριστικό σημείο σβήστηκε μετά απο αρκετή αναζήτηση καθως δεν παρακολουθούμε όλοι την αξιόλογη κατα τα άλλα συζήτηση.

 

Δυστυχώς το mοderation δεν το έπιασε αφου ΔΕΝ αναφέρθηκε απο κανέναν όσων προσβλήθηκαν και... "προσβλήθηκαν". (ακου "δεν ανεβάζω τη μουσική μου εδω που γράφονται... αυτά"  :o )

 

Αν θέλετε καθαρό τόπο συζήτησης βοηθήστε κι εσείς.

Συμμετέχετε, συζητάτε, κάποιοι σφάζεστε και σας φταίει η διαιτησία που τα παίρνει απο τον πρόεδρο της ΠΑΕ...

Μας φτάνουν οι θεωρίες συνωμοσίας της σουρεαλιστικής καθημερινότητας μας. Οχι κι εδω μέσα πλιζ.

 

Προσωπικό σχόλιο: ωραία τα... θέματα που συζητάτε στο τοπικ που δεν έχει σχέση με τον τίτλο του. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον πιο επεξηγηματικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου