Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες....τί κανετε με τα νύχια σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τι μου το χαλάς τώρα ρε Νίκο....;  ::) :-X ;D ;D ;D

 

εε. μααα.... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν σοβαρά τώρα....

επειδή δεν γουστάρω να δανειστώ τα ψεύτικα απ την κόρη μου...

τι κάνετε οι υπόλοιποι?

Κυρίως πως τα διατηρείτε και δεν τα σπάτε?

Και αν τα σπάτε πως τα γιατρεύετε?

 

(εγώ μια λύση πάντως πρότεινα) ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, ένα είδος τακτικού μανικιούρ είναι απαραίτητο σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν μιλάς για κλασσική κιθάρα, κάποιες προσωπικές μου παρατηρήσεις για τα νύχια είναι:

 

α. Διατροφή: η υγεία των νυχιών ξεκινά πρωτίστως από τα θρεπτικά συστατικά που παίρνουμε. Ευεργετικά αποτελέσματα χαρίζουν η βιταμίνη D3, τα Ω3-6-9 λιπαρά και το ασβέστιο.

 

β. Nail polish: με καλή διατροφή είναι εγγυημένο ότι θα δυναμώσουν, μέχρι τότε όμως ξέρω αρκετούς κιθαρίστες που χρησιμοποιούν nail polish διάφανο μη γυαλιστερό. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά υπάρχουν ειδικά τέτοια μανό που απλά δημιουργούν ένα σκληρό κέλυφος ώστε να μη σπάει το νύχι εύκολα, χωρίς τη γνωστή γκλιτερολάμψη. Σε πρακτικό επίπεδο είναι το Α και το Ω.

 

γ. Σετ εργαλείων για νύχια: απαραίτητο, μιας και έχει εκείνα τα κουρμπαριστά ψαλιδάκια, τις λίμες και τους νυχοκόπτες σε διάφορεα μεγέθη. Άμα παρακολουθήσεις και 5-6 βιντεάκια στο γιουτούμπι μαθαίνεις τα βασικά και προσαρμόζεις στις δικές σου ανάγκες.

 

 

 

 

Στην επόμενη εκπομπή, θα συζητήσουμε για λακ μαλλιών και ρετρό '80s κομμώσεις  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι off topic αλλά είναι μια λύση για εναλλαγή πένας με δάχτυλα.

 

http://lilytears.com/books/guitar/stfp.htm

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, ένα είδος τακτικού μανικιούρ είναι απαραίτητο σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν μιλάς για κλασσική κιθάρα, κάποιες προσωπικές μου παρατηρήσεις για τα νύχια είναι:

 

α. Διατροφή: η υγεία των νυχιών ξεκινά πρωτίστως από τα θρεπτικά συστατικά που παίρνουμε. Ευεργετικά αποτελέσματα χαρίζουν η βιταμίνη D3, τα Ω3-6-9 λιπαρά και το ασβέστιο.

 

β. Nail polish: με καλή διατροφή είναι εγγυημένο ότι θα δυναμώσουν, μέχρι τότε όμως ξέρω αρκετούς κιθαρίστες που χρησιμοποιούν nail polish διάφανο μη γυαλιστερό. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά υπάρχουν ειδικά τέτοια μανό που απλά δημιουργούν ένα σκληρό κέλυφος ώστε να μη σπάει το νύχι εύκολα, χωρίς τη γνωστή γκλιτερολάμψη. Σε πρακτικό επίπεδο είναι το Α και το Ω.

 

γ. Σετ εργαλείων για νύχια: απαραίτητο, μιας και έχει εκείνα τα κουρμπαριστά ψαλιδάκια, τις λίμες και τους νυχοκόπτες σε διάφορεα μεγέθη. Άμα παρακολουθήσεις και 5-6 βιντεάκια στο γιουτούμπι μαθαίνεις τα βασικά και προσαρμόζεις στις δικές σου ανάγκες.

 

 

 

 

Στην επόμενη εκπομπή, θα συζητήσουμε για λακ μαλλιών και ρετρό '80s κομμώσεις  ;D

 

κλασική όχι. Πού τέτοια τύχη....

το αριστερό ...δεν.

Είπα ότι τα τελευταία παίζω χωρίς την πένα γιατί βρήκα πολλούς νέους τρόπους για ήχους, όχι ότι η πένα μου έβγαζε αυστηρά έναν.

 

Θα το ψάξω για βερνίκι πάντως...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με ζήτησε κανείς? ;D

 

Το θέμα με έχει απασχολήσει και μένα για πολλά χρόνια. Μετά από

ηχογράφηση σε στούντιο και κουβέντα με τον ηχολήπτη αναζήτησα

συμβουλές από κλασικούς κιθαρίστες. Κάποιος, δεν θυμάμαι σίγουρα αλλά

ίσως ο Αργύρης(Shelter), μου πρότεινε την χρήση ντουκούχαρτου για το λιμάρισμα,

συμβουλή που ακολούθησα με γελοία ευλάβεια για καναδυό χρόνια. Μέχρι

τη στιγμή που μια συμπαθέστατη μανικουρίστ που γνώρισα σ΄ένα σπίτι

μου χάρισε μια μεγάλη, χοντρή λίμα την οποία και άρχισα να χρησιμοποιώ

πρόσφατα-αλλά κάπου την έχασα.

Γενικά, γνωρίζω πως ακριβώς πρέπει να έχω το νύχι για να είναι ακριβώς

όπως με βολεύει και να έχω και τον ήχο και, δεδομένου πως παίζω αρκετά fingerstyle και hybrid, ξέρω πως είναι κάτι που πρέπει να φροντίζω συστηματικά...Παρ΄όλα αυτά, παιδιά, είναι απερίγραπτο το πόσο βαριέμαι. Απερίγραπτο. Σοβαρολογώ...

Ετσι, απλά τα λιμάρω με μια λίμα που υπάρχει στο σπίτι-μια στο τόσο. Αν σπάσουν, τα ισιώνω πάλι με την λίμα. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν, παίζω με πένα. Ή πάω μια βόλτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρ΄όλα αυτά, παιδιά, είναι απερίγραπτο το πόσο βαριέμαι. Απερίγραπτο. Σοβαρολογώ...

Ετσι, απλά τα λιμάρω με μια λίμα που υπάρχει στο σπίτι-μια στο τόσο. Αν σπάσουν, τα ισιώνω πάλι με την λίμα. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν, παίζω με πένα το thumbpick . Ή πάω μια βόλτα. :)

 

Oh yeah...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ίσια δεν παίζουν.

Αν δεν είναι στρογγυλεμένα σπάζομαι απίστευτα.

Υπάρχει η λύση του στυλ thumbpick αλλά είναι για περιορισμένα αλα Wes πράγματα....άσε που δεν μας παίρνει...

Συνήθως το βασικό είναι να παίζω σαν να κρατάω πένα με το νύχι του δείκτη, από τότε που πήγαινα γυμνάσιο και με λέγανε ραπτομηχανή (επειδή είχα σπάσει την άρθρωση του αντίχειρα και πήγαινε μόνο πάνω κάτω... ;D)

 

Αλλά είπαμε τρώγεται γρήγορα και μετά σπάει την άλλη μέρα.

...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τα νύχια πρωτίστως στην κλασική κιθάρα για να μην σπάνε θέλουν λιμάρισμα με 2-3 νούμερα για να έχουν όσο το δυνατό λεία αιχμή. Για ηλεκτρική όπου τα πράγματα είναι πιο δύσκολα θα πρότεινα πιο κοντά νύχια να έχουν λιγότερες κυρτώσεις και έτσι λιγότερες πιθανότητες σπασίματος.

 

  Πιστεύω ότι το ψεύτικο νύχι  έχει κατώτερο  ήχο από αυτόν του κανονικού νυχιού (και στην κλασική ακόμα πιο πολύ). Ο ήχος του thumbpick μ'αρέσει πολύ πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου