Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή


MrPhok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είμαι λίγο αιρετικός..

 

Αν παρεις έναν λαμπατο με τόσα χρήματα θα έχεις ένα είδος distortion. Επίσης θα έχεις αρκετά μέτρα καλώδια, κιθάρα->πεταλια->input->fx sent ->πεταλια->fx return κλπ ενώ μπορείς να πάρεις ένα καλό λαμπάτο distortion το οποίο αν το βαρεθείς/αλλαξουν τα γούστα σου το αλλάζεις χωρίς μεγάλη χασούρα στα χρήματα.

 

οπότε η δικια μου πρόταση είναι να πάρεις εναν ενισχυτή με καλό καθαρό καναλι και μετά δοκιμάζεις μερικά πετάλια πχ AMT, Mesa Boogie v twin, Tubeman, Blackstar και άλλα πολλα και είσαι κομπλε

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα είμαι λίγο αιρετικός..

 

Αν παρεις έναν λαμπατο με τόσα χρήματα θα έχεις ένα είδος distortion. Επίσης θα έχεις αρκετά μέτρα καλώδια, κιθάρα->πεταλια->input->fx sent ->πεταλια->fx return κλπ ενώ μπορείς να πάρεις ένα καλό λαμπάτο distortion το οποίο αν το βαρεθείς/αλλαξουν τα γούστα σου το αλλάζεις χωρίς μεγάλη χασούρα στα χρήματα.

 

οπότε η δικια μου πρόταση είναι να πάρεις εναν ενισχυτή με καλό καθαρό καναλι και μετά δοκιμάζεις μερικά πετάλια πχ AMT, Mesa Boogie v twin, Tubeman, Blackstar και άλλα πολλα και είσαι κομπλε

 

έχω αρχίσει δειλά δειλά να σχηματίζω την άποψη ότι διάφορα overdrive / distortion πεταλάκια , ταιριάζουν με συγκεκριμένους ενισχυτές γάντι αλλά όχι απαρα΄θτητα και με όλους

 

Αν και προσωπικά διαφωνώ με την πρόταση σου (θεωρώ ότι ένας lunchbox είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται) , δεν παύει να είναι ΑΚΡΩΣ ενδιαφέρουσα και πολύ πιθανόν να βολέψει τον φίλο . Θα έχει κιόλας, την ευκαιρία να πειραματιστεί ανελέητα ;D

 

το καλό καθαρό είναι must όπως και να 'χει . Με έναν καλό δικάναλο ενισχυτή μπορείς να πειραμαστιστείς με το gain του ενισχυτή + boost ή overdrive , αλλά και να χτίσεις και πάνω στο καθαρό. Αλλάζεις και λάμπες άμα λάχει  :P

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπόν έψαχνα έναν ενισχυτή- όπως αυτοί που περιγράφετε- με καλό καθαρό κανάλι ώστε να κουμπώνουν πάνω τα πετάλια τι θα προτείνατε;

Σκοπεύω πάντως να τσεκάρω και τον Screamer που πρότεινε ο φίλος παραπάνω, αλλά και τον Ironheart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου