Προς το περιεχόμενο

Tweed deluxe επιτέλους


zappa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου σε όλους, πριν λίγες μέρες μου έφερε ο φίλος μου ο Χρήστος

τον καινούριο ενισχυτή που μου έφτιαξε και επειδή έχω πάθει πλάκα είπα να σας τον παρουσιάσω.

Είναι βασισμένος πάνω στον κλασικό 5e3 deluxe που έχουμε χιλιοακούσει, απλά λίγο πειραγμένο.

 

Πήραμε την καμπίνα από το Tube Town (original spec tweed) και πήγε στον Κακανιάρη (jokers guitars)

όπου έκανε εξαιρετική δουλειά με tint nitro. Ο Χρήστος έκανε εξαιρετική δουλειά και χρησιμοποίησε

τα καλύτερα parts που μπορούσαμε να βρούμε. Βάλαμε NOS λάμπες (TungSol 12ay7, Sylvania 12ax7, RCA 6v6 & Sylvania 5y3)

Magnetic Components Classictone μετασχηματιστές, καθώς και jupiter, sozo,  F&T και Sprague caps.

Τέλος για μεγάφωνο βάλαμε ένα Celestion Gold που είχα αγοράσει λίγο καιρό πριν.

 

Έχει 2 ωραίες μόντες που είναι ή μπορούν να φανούν πολύ χρήσιμες. Η πρώτη είναι οτι μπορείς να βάλεις

εκτός από τις κλασικές 6v6 και 6l6 αλλά και 5881, πράγμα που αυξάνει αρκετά το καθαρό headroom του ενισχυτή.

Προς το παρόν έχω πάνω 6v6 καθώς τον ήθελα ακριβώς γι αυτό το πράγμα, από το 2-3 βρώμικο.

Η δεύτερη μόντα είναι στο switch του bypass, σκέφτηκε ο Χρήστος αφού είναι άχρηστο να το χρησιμοποιήσει διαφορετικά

και να ενεργοποιεί το princeton mode, που ουσιαστικά έχει την προενίσχυση του 5f2 αν θυμάμαι σωστά, οπου μου δίνει

με ένα κλικ περισσότερο καθαρό headroom από το deluxe, προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο για κιθάρες με διπλούς

ή αν θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια fuzz χωρίς να χάσουν τόσο πολύ τον χαρακτήρα τους.

 

Είναι πολύ πιο ευέλικτος απ' όσο πίστευα οτι μπορεί να είναι ένας ενισχυτής με 2 volume και ένα tone.

Τα 2 volumes είναι σε λειτουργία συνέχεια και πολύ ευαίσθητα στις κινήσεις τους. Ανάλογα τι κιθάρα χρησιμοποιείς

αρχίζει να βρωμίζει από το 2 (SG) ή από το 4 (jazzmaster). Και στις 2 περιπτώσεις το volume είναι αρκετό για πρόβα

με drummer, απλά με το που θα βρωμίσει μετά τα volumes λειτουργούν σαν gain και το tone κάνει πολύ λίγα πράγματα.

Το εύρος των ήχων που μπορείς να επιτύχεις με τα volume και τα tone στην κιθάρα σου είναι απίστευτα πολύ

και προσωπικά μπήκα σε αυτή τη διαδικασία αμέσως και μου αρέσει πολύ. Αν θες να δώσεις ακόμα περισσότερο σώμα

στον ήχο σου γίνεται πολύ εύκολα με ένα jumper καλωδιάκι.

 

Ευχαριστώ το Χρήστο για το καταπληκτικό μηχάνιμα που μου έφτιαξε και όσοι δεν έχετε παίξει με 5e3 θα σας το πρότεινα

ανεπιφύλακτα. Rock 'n Roll machine.

 

MSzcNd.jpg

 

E795ZZ.jpg

 

SsX2Py.jpg

 

ZQXcU9.jpg

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club.

 

Ο tweed deluxe ειναι ο ΠΑΤΕΡΑΣ ολων των ενισχυτων και αν επρεπε να διαλεξω τον "καλυτερο" ενισχυτη ολων των εποχων θα ηταν φυσικα αυτος.

 

Εχει ,σε λογικες εντασεις,τον ωραιοτερο ΚΑΘΑΡΟ ηχο για telecaster,strat & γενικα low output single coils που υπαρχει.

 

Εδω ο δικος μου (custom made οπως και ο δικος σου και αυτος με τη δυνατοτητα 6L6) αναμεσα στο μικρο και το μεγαλο του αδελφακι  ;D και φυσικα ...γιοματος NOS RCA blackplates. 

 

l1020655.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όπου Χρήστος διαβάζουμε Crazy Tube Circuits, δηλαδή εγγύηση για γούστα δίχως τέλος...  :)

 

Γειά στα χέρια σας. Ζεμάτα του τις λάμπες για να στρώσει χαρακτήρα.  O0

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηλέυουμε... τρελά! Αυτά είναι! Αν μπορέσεις σε κάποια φάση να ανεβάσεις και κανένα clip, θα το εκτιμούσαμε. Καλόπαιχτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτός είσαι χριστιανέ, μου τώρα που αρχίσαμε να σκεφτόμαστε να πάρουμε εργαλείο  ;D

 

Μεγειές!

 

δώσε μας και μιά τάξη μεγέθους, υλικώνε...(εργασία εκτός  8))

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω εκει θα παιξει η τιμη

 

Tweed One-Twelve-16, 5E3 Style Amp-Kit - AMP-Kits TWEED Tubeampdoctor

 

αλλοιως παιρνεις κατευθειαν τον signature του ΘEOY και καθαριζεις  ;D

 

https://www.thomann.de/gr/fender_the_edge_deluxe_amp.htm

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιπάκια θα ετοιμαστούν με την πρώτη ευκαιρία. Όσο για το κόστος δε μπορώ να βοηθήσω.

Το μόνο που θα πω, είναι ωραίο να έχεις καλούς φίλους.  ;D

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω εκει θα παιξει η τιμη

 

Tweed One-Twelve-16, 5E3 Style Amp-Kit - AMP-Kits TWEED Tubeampdoctor

 

αλλοιως παιρνεις κατευθειαν τον signature του ΘEOY και καθαριζεις  ;D

 

https://www.thomann.de/gr/fender_the_edge_deluxe_amp.htm

 

για τον Θεό δεν ιδρώνει τ αυτί μου, αλλά για τον ενισχυτή του ....ναι ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου