Προς το περιεχόμενο

Jog wheel που κολλαει στο χερι


Eko-Tiger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Εχω παρατηρησει τελευταια οτι το Jog wheel απο το cd player μου (stanton C313) εχει αρχισει και 'βεντουζωνει' στο χερι. σαν να του εχεις ριξει κολλα ενα πραμα... Μηπως ξερει κανεις πως επανερχεται? (πριν αρχισω να κανω πειραματα με καθαριστικα κλπ...) ή εστω αν που μπορω να βρω ανταλλακτικα να το αλλαξω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Εχω παρατηρησει τελευταια οτι το Jog wheel απο το cd player μου (stanton C313) εχει αρχισει και 'βεντουζωνει' στο χερι. σαν να του εχεις ριξει κολλα ενα πραμα... Μηπως ξερει κανεις πως επανερχεται? (πριν αρχισω να κανω πειραματα με καθαριστικα κλπ...) ή εστω αν που μπορω να βρω ανταλλακτικα να το αλλαξω...?

 

μήπως είναι πολύ βρώμικο και έχει πιάσει μακα, εχει μπιχλιάσει.

 

Ισοπροπυλική αλκοόλη απο το φαρμακείο αν είναι πολύ υψηλής καθαρότητος.

Αν μπορεί να βγεί απο το μηχάνημα καλύτερα και επίσης ή να δοκιμάσεις λίγο σε μια επιφάνειά του για να μην ξεβάφει μήν τυχόν αντενδείκνυται να την χρησιμοποιήσεις.

 

Συμβουλεψου αν γινεται και αν εχεις το manual για  οδηγίες.

Και με ενα πανι με ζεστο νερο αμα δεν ειναι πολλή η μπίχλα

Αλλά καλυτερα να βγεί και να σαπουνιστεί ή με το διάλυμμα

 

Και καλό ειναι σαπουνιζουμε αν γινεται τα χερια μας σχολαστικά πριν να χρησιμοποιούμε πληκτρολόγια, κουμπιά κλπ και τα περνάμε που και που με κανα πανάκι ή βουρτσάκι για να αργεί να πιάσει η μπίχλα. :-)

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιγαριλα συν λιγο ποτακι....μαγκωσε το πράγμα

 

και εγώ δεν προσέχω δυστυχώς και καθομαι και βγάζω μπιχλες μια στο τόσο.

Πιο πολύ για να το καθυστερείς το θέμα μια στο τόσο πρέπει να ασχολείσαι και ιδιαίτερα πριν τα πιάσεις, να τα σκεπάζεις, να τους μιλας τρυφερά ναι γιατί οχι χαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισοπροπυλική αλκοόλη απο το φαρμακείο αν είναι πολύ υψηλής καθαρότητος.

Θα σου προτεινα ακριβως το αντιθετο , να μην χρησιμοποιησεις οινοπνευματωδη καθαριστικα, το πιο πιθανον ειναι οτι θα γινει χειροτερα στο μελλον.

Ζουμε στην εποχη των βιοδιασπωμενων πλαστικων, της φθηνιας και του ανυπαρκτου quality control,  τα πλαστικα που κολλανε στα χερια ειναι ενα συνηθισμενο φαινομενο στις μερες μας, ειδικοτερα οταν εχουν λαστιχενια επιστρωση.

Δυστηχως,  λυση δεν εχω βρει ακομα και πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει, οσο περναει ο καιρος θα κολλαει ακομα περισσοτερο.

Αυτο που κανουν συνηθως ειναι να αφαιρεσουν την λαστιχενια επιστρωση με wd 40 και πολυ τριψιμο , ετσι ωστε  να σταματησει να κολλαει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα ακριβως το αντιθετο , να μην χρησιμοποιησεις οινοπνευματωδη καθαριστικα, το πιο πιθανον ειναι οτι θα γινει χειροτερα στο μελλον.

Ζουμε στην εποχη των βιοδιασπωμενων πλαστικων, της φθηνιας και του ανυπαρκτου quality control,  τα πλαστικα που κολλανε στα χερια ειναι ενα συνηθισμενο φαινομενο στις μερες μας, ειδικοτερα οταν εχουν λαστιχενια επιστρωση.

Δυστηχως,  λυση δεν εχω βρει ακομα και πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει, οσο περναει ο καιρος θα κολλαει ακομα περισσοτερο.

Αυτο που κανουν συνηθως ειναι να αφαιρεσουν την λαστιχενια επιστρωση με wd 40 και πολυ τριψιμο , ετσι ωστε  να σταματησει να κολλαει.

 

 

συμφωνώ, γι αυτό του είπα να δει τις οδηγίες. Δεν ενδείκνυται πάντα και σε όλα. Συνήθως το αναφέρουν. Πάντως σε ότι το κάνω εγώ χωρίς υπερβολές και για πολυ βρωμιά μιλάμε, δεν έχω πρόβλημα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι αυτο που κολλαει δεν ειναι βρωμια, αλλα το λαστιχο το οποιο αρχιζει να αποσυντιθεται, και σε αυτες τις περιπτωσεις  το οινοπνευμα και  τα καθαριστικα με βαση το πετρελαιο, επιταχυνουν την "σηψη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι αυτο που κολλαει δεν ειναι βρωμια, αλλα το λαστιχο το οποιο αρχιζει να αποσυντιθεται, και σε αυτες τις περιπτωσεις  το οινοπνευμα και  τα καθαριστικα με βαση το πετρελαιο, επιταχυνουν την "σηψη".

 

το οινόπνευμα αυτό δεν νομιζω ακομα και να είναι λαστιχενιο και να εχει φθαρει να του κανει δα και περισσότερο κακό, σε μια χρήση, αλλά εντάξει.

Αμα βρεί κανά ανταλλακτικό............................................

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη  ειναι οτι το οινοπνευμα ευθυνεται εξ'αρχης  για την "κολλωδη αφη" , καθως και τα καθαριστικα που το χρησιμοποιουν σαν συστατικο.

Δεν ειμαι χημικος , αλλα πιστευω οτι συγκεκριμενα καθαριστικα επιταχυνουν ραγδαια την διασπαση του πλαστικου .

Σε μια απο τις προσωπικες εμπειριες  που ειχα με 100% ισοπροπανολη, το πλαστικο μαλακωσε και εγινε σαν πλαστελινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κολάει ειναι η ελαστική επίστρωση που έχει το σκληρό πλαστικό η οποία εχει αρχίσει να αποσυντίθενται

Έχω μια  φωτ μηχανή δεκαετίας 90 που έχει πάθει τα ίδια θα χρειαστεί καθάρισμα για να μην συμβαίνει αυτό, αν ήδη έχει ξεκινήσει θα γίνεται με τον καιρό χειρότερο

Αν βέβαια το καθαρίσεις για να απαλλαγείς από την κολλώδη υφή του θα μείνει το σκληρό πλαστικό  που ειναι από κάτω και θα γλιστράει στο χέρι

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου