Προς το περιεχόμενο

Σχέδιο για μικρή portable καμπίνα μπάσου? DIY


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Έχω ένα 12άρι eminence μεγάφωνο 500watt και θέλω να το βάλω μέσα σε καμπίνα όσο το δυνατόν μικρότερη ώστε να είναι portable... Έχω ένα φίλο που κατασκευάζει καμπίνες απλά χρειάζεται ένα σχέδιο. Είδα μία τυχαία της Mark Bass New York 121 λέγεται που είναι κοντά σ'αυτό που ψάχνω. Έχει κανείς λοιπόν κάποιο σχέδιο για κάποια μικρή 1χ12 καμπίνα?

 

Y.γ.Γενικά ο ήχος μου είναι ροκ παίζω με πένα και ακούγεται κάπως έτσι:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαστάσεις μπορώ να βρώ ακόμα και στα sites των εταιριών αλλά αυτό που παίζει ρόλο είναι οι διαστάσεις του εσωτερικού έτσι δεν είναι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

Δεν μπαίνουν όλα τα μεγάφωνα σε όλες τις καμπίνες.

Ρόλο παίζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου τα οποία σε συνάρτηση με τις ιδανικές διαστάσεις (υπάρχουνε software) και άλλες παραμέτρους (bass reflex, crossover κλπ) θα σου δώσουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

 

Ξεκινάς όμως λάθος.

Αφού έχεις Eminence , όπως λες κι εσύ, στο site της έχει προτεινόμενα enclosures από τους τεχνικούς της Eminence για το μοντέλο που έχεις. Είναι ιδανική αρχή για αρχάριο.

Ποιο μοντέλο της Eminence έχεις;

 

Αν θέλεις Markbass, η πιο φθηνή λύση είναι το μεταχειρισμένο Markbass.

Ο ήχος που έδωσες για παράδειγμα είναι από καρφί κονσόλα ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε audiokostas. Tο μεγάφωνο είναι αυτό

https://www.bluearan.co.uk/index.php?product=Eminence_Delta_12LF_-_4_ohm_12_inch_500W_Speaker&id=EMIDEL12LFC

Στα πιο πολλά τραγούδια αυτού του δίσκου καρφί πρέπει να το είχα γράψει, απλά ήθελα να δώσω στα παιδιά να καταλάβουν πάνω κάτω ό,τι μαρέσει να ακούγεται η πενιά...Αν είχα και πιο καινούριες χορδές τότε θα το είχα ακόμη πιο έντονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα ένα πρόγραμμα που είχε μέσα στο site tης eminence που σχεδιάζει καμπίνες αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα καθόλου άκρη... Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι όσο πιο μικρό γίνεται για να χωράει εύκολα στο αυτοκίνητο μαζί με τη καμπίνα κιθάρας... Μακάρι κάποιος να μπορεί να βοηθήσει σε αυτό...

ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν διάλεξε μία από τις καμπίνες που προτείνει η Eminence.

Σου επισυνάπτω το pdf με τις 4 προτάσεις της.

Αν τα δεις, η πιο μικρή πρόταση είναι η 3η με 20λιτρη κλειστή καμπίνα και πολύ μόνωση (heavy fill).

Λογικό είναι να αρχίσει να δίνει (F3) πολύ ψηλά (από τα 93Hz) αλλά πάλι καλά αφού δεν είναι για μικρές καμπίνες το μεγάφωνό σου.

 

Αν πας στην επόμενη υλοποίηση θα δεις ότι θέλει 25λιτρη καμπίνα χωρίς ιδιαίτερο αποσβεστικό (light fill) αλλά με 2 bass reflex (με τα reflex να είναι 3 ίντσες διάμετρο και 5 ίντσες μήκος). Εκεί ξεκινάς από τα 75hz και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα.

 

Η πρώτη υλοποίηση είναι πιο εύκολη (αλλά όχι εύκολη) για έναν νουμπά σαν κι εσένα αλλά η δεύτερη λίγο πιο ελκυστική.

 

Στο Winisd που κοίταξα για ιδανικές διαστάσεις στα 20 λίτρα κλειστή και 18mm κόντρα πλακέ, μου βγάζει εξωτερικές διαστάσεις W:31,1cm  H:47,6cm  D:20,1cm (επειδή είναι υπολογισμοί για ηχεία, μικρές μετατροπές είναι οκ αλλά μην το παρακάνεις γιατί θα χαλάσεις τα ratios)

 

Μην ξεχνάς καλή μόνωση εσωτερικά στους αρμούς και το ηχοαποσβεστικό. Επίσης γωνίες και χερούλι (ένα από πάνω μόνο φτάνει αφού είναι μικρή). Και βέβαια ντύσιμο της καμπίνας με υλικό να αντέχει τα χτυπήματα.

Δεν χρειάζεται συζήτηση ότι live δεν βγάζει ούτε για χαβαλέ και πρόβα μετά βασάνων και ακουστικών  υποχωρήσεων.

 

Ειλικρινά όμως ελπίζω εσύ να δουλέψεις τελικά περισσότερο για το project σου από ότι εγώ με το δικό σου.

 

Καλό κουράγιο.

 

290-416-eminence-delta-12lfa-more-info.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου