Προς το περιεχόμενο

αλλαγη λυχνιων σε ενισχυτη randall rg50tc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hello .εχω αυτον τον ενισχυτη περιπου 3 χρονια .η ενταση του ηχου στα καθαρα εχει πεσει , βαζω το volume  στο 7-8 για να ακουστει καλα .υπαρχει διαφορα απο το gain καναλι .επισης ακουγεται πολυ πριμαριστος .με τα πριμα στο 4 πλεον και τ αυτια μου πονανε .νομιζω οτι καιρος ειναι να αλλαξω λαμπες .η ερωτηση μου ειναι η  εξης : φοραει τρεις 12AX7EH λαμπες προενισχυσης  and δυο EL34 power tubes .ξερω οτι ο ενισχυτης αυτος ενδυκνειται κυριως για ροκ μεταλ .ωστοσο επειδη ο ηχος που μου αρεσει ειναι πιο πολυ blues ,funk ,rock  ,θεωρειτε οτι οι λαμπες που φοραει ειναι οκ ή θα μπορουσα με καποιες αλλες να προσεγγισω αλλο ηχο ?θα με ρωτησετε γιατι τον πηρα ?επειδη ηθελα λαμπατο σε χαμηλη τιμη και δε μπορω να πω οτι εχω παραπονο απο αυτον .ισα ισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello .εχω αυτον τον ενισχυτη περιπου 3 χρονια .η ενταση του ηχου στα καθαρα εχει πεσει , βαζω το volume  στο 7-8 για να ακουστει καλα .υπαρχει διαφορα απο το gain καναλι .επισης ακουγεται πολυ πριμαριστος .με τα πριμα στο 4 πλεον και τ αυτια μου πονανε .νομιζω οτι καιρος ειναι να αλλαξω λαμπες .η ερωτηση μου ειναι η  εξης : φοραει τρεις 12AX7EH λαμπες προενισχυσης  and δυο EL34 power tubes .ξερω οτι ο ενισχυτης αυτος ενδυκνειται κυριως για ροκ μεταλ .ωστοσο επειδη ο ηχος που μου αρεσει ειναι πιο πολυ blues ,funk ,rock  ,θεωρειτε οτι οι λαμπες που φοραει ειναι οκ ή θα μπορουσα με καποιες αλλες να προσεγγισω αλλο ηχο ?θα με ρωτησετε γιατι τον πηρα ?επειδη ηθελα λαμπατο σε χαμηλη τιμη και δε μπορω να πω οτι εχω παραπονο απο αυτον .ισα ισα

 

Έχω τον εν λόγω ενισχυτή σε κεφαλή. Είναι πράγματι πιο american metal μηχάνημα αλλά μπορείς να πάρεις καλό crunch από το clean (με boost: on) κανάλι και να κατεβάσεις το gain στο green channel για bluesιές.

Για λίγο διαφορετικό ήχο έκανα το εξής: αντικατέστησα την 12ΑΤ7(v4) με 12ΑΧ7 (δηλ.έβαλα τέσσερις 12ΑΧ7)και είχε διαφορά: έγινε πιο bright, με λιγότερο farty bass. 

Μπορείς μάλιστα να δοκιμάσεις  να αλλάξεις μεταξύ τους την 12ΑΤ7 με την πρώτη 12ΑΧ7 που είναι καλυμμένη με μεταλλικό καπάκι. Αυτό θα δώσει λιγότερο preamp gain και πιο bright ήχο.

Από εταιρίες λυχνιών δεν είδα μεγάλη διαφορά αλλά δοκίμασα επάνω μια sovtek, μια JJ σαν V1 και ΕΗ στις άλλες θέσεις. Προτιμώ την JJ αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Τελικές EH με σωστό biasing (για να φύγουν οι θόρυβοι, hum και τα pop/click της εναλλαγής καναλιών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω Sottos ,θα το τσεκαρω .να ρωτησω ,τωρα επειδη δεν παιζουν και πολλα φραγκα ,το θεμα της χαμενης ποιοτητας ηχου αφορα ολες τις λαμπες ή τις 2 μεγαλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω Sottos ,θα το τσεκαρω .να ρωτησω ,τωρα επειδη δεν παιζουν και πολλα φραγκα ,το θεμα της χαμενης ποιοτητας ηχου αφορα ολες τις λαμπες ή τις 2 μεγαλες ?

 

Ok, μάλλον έχω λίγο διαφορετική έκδοση του ενισχυτή ως προς τον τελικό. Έχεις εκείνο το μοντέλο με την ασημί πρόσοψη?

Η ένταση πέφτει λόγω διαφόρων παραγόντων... Μπορεί να μην είναι οι τελικές αλλά η 12ΑΤ7 που τα έφτυσε ή κάποια προηγούμενη 12ΑΧ7. Θα ήταν καλό να δοκιμάσεις μία μία λυχνία της προενίσχυσης να την αλλάξεις με κάποια που ξέρεις ότι δουλεύει. Είναι trial & error διαδικασία αλλά αξίζει τα χρήματα που γλυτώνεις. Έτσι κι αλλιώς, μια λυχνία δε θα πάει χαμένη.

Οι τελικές, αν βάλεις, πρέπει να είναι 5881 ή 6L6 τύπου όποιας μάρκας θέλεις. Δεν είναι ανάγκη να είναι matched set αρκεί να κάνεις ένα biasing(εάν θέλεις βοήθεια επ' αυτού, γνωρίζω πως γίνεται).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blues ,funk ,rock  ,θεωρειτε οτι οι λαμπες που φοραει ειναι οκ ή θα μπορουσα με καποιες αλλες να προσεγγισω αλλο ηχο ?θα με ρωτησετε γιατι τον πηρα ?επειδη ηθελα λαμπατο σε χαμηλη τιμη και δε μπορω να πω οτι εχω παραπονο απο αυτον .ισα ισα

 

Για τα ειδη μουσικης που ανεφερες ειναι ο πλεον ακαταλληλος ενισχυτης. Πολυ καλος για μοντερνο αμερικανικο heavy ηχο.

 

Αφου ηθελες λαμπατο σε καλη τιμη γιατι δεν κοιταζες αλλους που κανουν τη δουλεια που θες καλυτερα? Δοξα τω Θεω υπαρχουν 100αδες.  ;)

 

Για μενα η αλλαγη λυχνιων ειναι ημιμετρο. Πουλησε τον και παρε καποιον που θα σε καλυπτει 100%

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)μαυρος ειναι

2)εκανα την αλλαγη που μου πες ,και νομιζω οτι ειχε διαφορα αν και λογω ωρας δε μπορεσα να ασχοληθω ωρα .αυριο θα χω πιο πολλα νεα

3)αφου εβαλα παλι τις λαμπες οπως ηταν ,εχω την εντυπωση οτι επανηλθε λιγο η ενταση .τα πριμα παντα τσιριχτα κι ας τα εχω στο 4 προς 3  .

4)νομιζω οτι ολες δουλευουν ,αφου αναβουν .παντως θα το δοκιμασω αυτο που λες .ξερεις τι διαφορα εχουν οι sovtec απο τις e.h  (ολες made in russia)

5) 5881 ή 6L6 διαφορες?

6)εχω ακουσει για το bias αλλα δεν εχω καταλαβει τι παιζει ακριβως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G.K. the Greek οπως προανεφερα ,τον πηρα γιατι ηθελα λαμπα .και τον πηρα καινουριο 470 ευρω .εχεις να μου προτεινεις καποιον σε αυτα τα λεφτα?γιατι εχω βαλει στο προγραμμα αγορας κιθαρας και δε με παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον πηρες καινουριο 470 ειναι μια χαρα τιμη. Εγω θυμαμαι καποτε στο Διαμαντοπουλο εκανε 600.

 

Στο θεμα μας τωρα. Υπαρχουν παρα πολλοι ενισχυτες στο μπατζετ αυτο. Για να μη βγουμε εντελως οφ τοπικ ριξε μια ματια στο ''ψαχτηρι'' οπου εχουν συζητηθει πολλα μοντελα.

 

Αυτο που ψαχνεις ειναι πολυ γενικο. Πρεπει να συγκεκριμενοποιησεις τις απαιτησεις σου. Ποιας ''σχολης'' ο ηχος σου αρεσει?

 

Αν εισαι σε ''σφιχτο'' μπατζετ τοτε μπορεις να τον πουλησεις γυρω στα 300 ευρω και να βαλεις αλλα 100-150 ευρω για τον ενισχυτη.

Αν ομως εισαι σε διλημμα νεος ενισχυτης ή νεα κιθαρα προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ το πρωτο, αφου ειναι απειρως πιο χρησιμο και σημαντικο.  ;)

 

Υ.Γ. Μην ξεχνας τις αγγελιες. Με 500 ευρω μπορεις να παρεις ΜΗΧΑΝΗΜΑ με ολα τα γραμματα κεφαλαια.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G.K εκανα μια ψαχτικη και ειδα εν ταχει καποιους ενισχυτες διαφορων τιμων .μου βαλες τον ψυλλο μπορω να πω .ωστοσο θα θελα να μου πεις την γνωμη σου προτεινοντας μου καποιους ενισχυτες πιο  versatile απο τον δικο μου ,που θα αξιζε να μπω στην διαδικασια αυτης της αγοροπωλησιας .δυστυχως δε μπορω να ξεφυγω ανω των 500 euro  ωστοσο προτεινε μου οτι νομιζεις να εχω στα υποψιν,ευχαριστω εκ των προτερων

+τα κιθαριστικα ακουσματα μου ειναι red hot chili peppers (ολων των περιοδων ) ,hendrix ,jeff beck ,srv ,radiohead ,pink floyd ,parliament-funkadelic ,buddy guy ,howlin wolf ,satriani ,dream theater (ως το train of thought ,το ξερω ξεκαρφωτοι αλλα τοπ αγαπημενοι) ,eric johnson ,ενω τελευταια εχω προσεξει και τον ηχο του john mayer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου